Aniele stróżu, wyśpiewaj pieśni nasze szare, zanim odlecisz stąd byśmy ujrzeli, uwierzyli, z nieba się do nas Bóg wychyli, więc nie jest już tak źle
(Ballada o Aniołach nad Cedronem, Tadeusz Stolarz)
Spotykamy się często z teorią, że poezja jest niepopularna, że niewiele dzieje się w tej dziedzinie, gdyż brak jej odbiorców. Przyjęliśmy także uznawać, że tzw. „dzisiejsza młodzież” przestała czytać, jeśli nie w ogóle, to na pewno obojętnie przechodzi obok literatury pięknej. Bo żyje się szybko, bo świat oczekuje innego zaangażowania. Jednak takie przekonanie przełamują sami młodzi ludzie, pokazując, jaka naprawdę jest ich wrażliwość i postrzeganie rzeczywistości.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Sacrum w literaturze”, który powołano do życia w 1992 r., i którego XVI edycja miała miejsce w Częstochowie, jest na to dowodem. Kolejny raz bowiem, okazało się, jak silna jest potrzeba takiego wspólnego przeżywania i konfrontacji własnych dokonań z dokonaniami innych. Tegoroczne spotkania „Sacrum” trwały trzy dni od 24-27 maja i obejmowały wystawy malarstwa i rzeźby, wykład „Stawiam na białe” Krzysztofa Kuczkowskiego, film „Anioł przy moim stole” w reż. Jane Campion, prezentacje konkursowe recytatorów, przesłuchanie wykonawców poezji śpiewanej, a także warsztaty artystyczne prowadzone przez aktora Janusza Stolarskiego. W nastrój i przeżycie duchowe wprowadził uczestników i widzów wernisaż wystawy malarstwa Zofii Forteckiej pt. „Historie biblijne i świat anielski. Miniatury na szkle”, a także ekspozycja aniołów autorstwa Jana Wewióra. Zwycięzcy etapów wojewódzkich i regionalnych, którzy spotkali się na etapie ogólnopolskim, prezentowali przygotowane utwory literackie w kategorii recytacji i poezji śpiewanej. Komisja konkursowa w składzie: Maria Chadryś-Engelking, animator kultury w Centrum Kultury „Łowicka” w Warszawie; Lidia Pospieszalska, muzyk, kompozytor; Aleksandra Szwejkowska-Belica, muzyk, kompozytor; Janusz Stolarski, aktor Teatru Studio w Warszawie; Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie - przyznała nagrody i wyróżnienia. W kategorii recytacji zwyciężył Piotr Kogut z woj. wielkopolskiego, drugą nagrodę otrzymał Sebastian Dudała, trzecią - Bartosz Mazurkiewicz, obaj z woj. zachodniopomorskiego. Ponadto wyróżniono: Joannę Derenowską (woj. dolnośląskie), Radomira Rospondka (woj. śląskie), Beatę Kapinos (woj. podkarpackie) - nagroda stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”, Karolinę Staniec (woj. śląskie) - nagroda specjalna Ojca Przeora, Annę Teodorowicz (woj. dolnośląskie) - nagroda Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Honorowe wyróżnienia przyznano Małgorzacie Sacharko z woj. podlaskiego i Janowi Jasińskiemu z woj. podkarpackiego. W kategorii poezji śpiewanej pierwszą nagrodę otrzymała Natalia Wilk, drugą - duet Ewa Środoń i Artur Bradliński, trzecią - Dorota Słoma - wszyscy z woj. podkarpackiego. Przyznano trzy wyróżnienia: dla Aleksandry Krupy, Jagody Kurpios - z woj. dolnośląskiego oraz dla Karoliny Pasztaleniec z woj. mazowieckiego. Zwieńczenie imprezy stanowił „Koncert Laureatów” - przedstawienie przygotowane i wyreżyserowane przez Roberta Dorosławskiego, na scenie Teatru im. A. Mickiewicza. Młodzi ludzie mieli okazję jeszcze raz zaprezentować swoje zdolności i już bez atmosfery konkursowej rywalizacji stanęli na prawdziwej scenie, przed częstochowską publicznością. Teatralny wieczór dopełnił koncert Katarzyny Groniec i kwartetu smyczkowego „Przypadki”.
Podsumowując tegoroczną XVI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze” jurorzy dziękowali „wykonawcom i ich opiekunom artystycznym za dostarczenie wzruszeń i postawienie kilku naprawdę ważnych pytań”. I właśnie o te pytania chodzi. Dopóki będą się pojawiały - takie spotkania będą miały miejsce.
Organizatorzy:
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
Partnerzy:
Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”
Patronat:
Marszałek Województwa Śląskiego
Prezydent Miasta Częstochowy
Starosta Częstochowski
Patronat medialny:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
Pomóż w rozwoju naszego portalu