W tym roku, 14 czerwca, wierni diecezji sosnowieckiej modlili się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. Miejsce, które od początku było nazywane przez mieszkańców Zagłębia placem Papieskim, było także świadkiem naszego pożegnania z Ojcem Świętym, 2 kwietnia 2005 r. i przez następne dni. Plac ten zapełnia się wiernymi nie tylko w rocznicę wizyty Papieża Polaka w stolicy Zagłębia, ale w każdą rocznicę jego śmierci.
W naszej diecezji jeszcze za życia Ojca Świętego obierały go za swego patrona szkoły, szpitale, place. Z kolei na ulicach miast i przed kościołami, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać papieskie pomniki. Szczególnym „żywym pomnikiem” Jana Pawła II jest akcja przyznawania stypendiów zdolnej, ubogiej młodzieży, prowadzona przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pomysł zrodził się po pielgrzymce Ojca Świętego do Ojczyzny w 1999 r. Osobną kategorię pamiątek papieskich stanowią elementy wystroju miejsc, w których odbywały się spotkania Jana Pawła II z wiernymi, oraz dary, które Ojciec Święty ofiarował lokalnym wspólnotom. W tym miejscu należy wskazać Muzeum Diecezjalne przy ul. Korczaka 5, w zbiorach którego znajduje się wiele papieskich pamiątek, m.in. dokumenty kościelne podpisane przez Papieża Polaka. W wielu polskich domach można znaleźć nie tylko portrety Jana Pawła II, umieszczone na honorowym miejscu zdjęcia upamiętniające wizyty w Watykanie, papieskie błogosławieństwa, ale także rozmaite przedmioty związane z obecnością Ojca Świętego w Ojczyźnie. Jedną z najczęstszych pamiątek są przechowywane z wielką pieczołowitością w archiwach rodzinnych bilety-wejściówki na miejsca spotkań z Papieżem. Niektórzy przechowują również okolicznościowe znaczki, koszulki, czapeczki, baloniki, chorągiewki rozdawane i sprzedawane podczas kolejnych papieskich wizyt w Polsce.
Jak najpiękniej upamiętnić Papieża Polaka? Budujmy spiżowe pomniki, które dla przyszłych pokoleń będą znakiem i świadectwem, ale budujmy też pomniki o wiele ważniejsze i pewnie jeszcze trwalsze od spiżowych, bo budowane modlitwą, czynem i sercem. Jan Paweł II zostawił nam zadanie budowy nowej cywilizacji miłości. Najwspanialszym pomnikiem wystawionym Ojcu Świętemu jest modlitwa, zgłębianie jego nauki i dzieła pomocy potrzebującym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu