Reklama

Konstancin na zdrowie

Aby podleczyć przewlekłe bronchity, nadciśnienie tętnicze czy nerwice, warszawiacy wcale nie muszą wyjeżdżać aż do Ciechocinka czy Szczawnicy. Wspaniałe uzdrowisko leży zaledwie 20 km od centrum stolicy. Zapraszamy do Konstancina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do uzdrowiska Konstancin-Jeziorna łatwo dojechać podmiejskimi autobusami. Od wiosny do połowy listopada jest tam otwarte inhalatorium na wolnym powietrzu. Można poświęcić wolny czas dla podratowania zdrowia, niekoniecznie będąc kuracjuszem jednego z sanatoriów. To atrakcyjna propozycja spędzenia sobót i niedziel z całą rodziną.
W parku zdrojowym są tężnie i grzybek wytwarzający pod ciśnieniem uzdrawiający aerozol, a solanka konstancińska jest podobno nawet lepsza od ciechocińskiej. Ta lecznicza woda termalna wydobywana specjalnymi pompami z głębokości 1640 metrów to prawdziwy skarb natury dla zatruwanych spalinami, znerwicowanych warszawiaków. To także szansa dla palaczy aby mogli podreperować wysmołowane dymem tytoniowym płuca. Przy tężniach dochodzą do siebie pracujący głosem aktorzy, śpiewacy, konferansjerzy, pracownicy radia i telewizji. Już po spędzeniu przy grzybku 15 minut człowiek czuje się jak nowo narodzony. Jest rześki i uspokojony, bo solanka konstancińska jest wodą chlorkowo-sodową, bromkową, jodkową i żelazistą. Regeneruje siły obronne organizmu.

Oprócz tężni nie ma nic

Szkoda, że Konstancin ciągle nie wykorzystuje swoich możliwości. Gdyby wprowadzić solankę do obiegu w obiektach powszechnie dostępnych, wybudować rehabilitacyjne baseny solankowe, można by stworzyć piękne uzdrowisko. - Potrzeba tam jednak mądrego gospodarza - mówi Włodzimierz Śliwiński, główny specjalista koordynator Wydziału Uzdrowisk w Ministerstwie Zdrowia. Konstancin zna jak własną kieszeń, bo od lat tam mieszka. Zdaje sobie sprawę, że uzdrowisko potrzebuje inwestycji, a to sporo kosztuje. Warto ukwiecić i uporządkować zaniedbany park zdrojowy, bardziej zadbać o otoczenie wspaniałych tężni, które gromadzą wokół sporo gości.
Konstancin jest jednym z czterech miast w Polsce, które mają tężnie. Po kilkudziesięciometrowym wieloboku, zbudowanym na sosnowych balach, przeplecionych gęsto gałązkami tarniny, płynie wpompowywana wysoko pod ciśnieniem lecznicza solanka, która następnie spływa po gałązkach, a wiejący wiatr rozpyla ją w postaci drobniutkiej mgiełki na podobieństwo aerozolu. Na wargach czujemy słony smak, który towarzyszyć nam będzie jeszcze przez wiele godzin. Po Ciechocinku, Inowrocławiu i Grudziądzu tylko Konstancin doczekał się tężni. W Europie takich miejsc jest tylko dziewięć.
Ale skąd wziąć pieniądze na wzbogacenie oferty uzdrowiskowej? - Przecież to jest bogate uzdrowisko, posiada bardzo drogie działki - mówi Śliwiński. - Gdyby sprzedali kilka z nich i włożyli te pieniądze w uzdrowiskowe inwestycje, można by zrobić z Konstancina perełkę. W soboty i niedziele przyjeżdża tam za mało ludzi, bo warszawiacy jeżdżą do Powsina, ponieważ w Konstancinie nie mają co robić. Oprócz parku i tężni nie ma nic. Gdyby zbudować baseny dla dzieci i rehabilitacyjne, otworzyć przychodnię ambulatoryjną, masaży i rehabilitacji, to znaleźliby się klienci - stwierdza Śliwiński z przekonaniem. Jego zdaniem, Konstancin wciąż nie wykorzystuje szansy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do tężni po głos

Jednak i tak Konstancin jest dla wielu osób atrakcyjny, zwłaszcza dla tych, które chcą zadbać o zdrowie, bo to uzdrowisko klimatyczno-zdrojowe. Walorem są nie tylko solanki, ale też naturalne właściwości lecznicze, wynikające z łagodnego klimatu, znacznego zalesienia terenu drzewami, przeważnie sosnowymi, i piaszczystych gleb. W skład bazy leczniczej wchodzą sanatoria i szpitale rehabilitacyjne. W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie przyjeżdżają tu kuracjusze z całej Polski.
- Przez cały rok obłożenie łóżek w naszych szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach jest pełne - informuje pielęgniarka z sanatorium „Przy Źródle”. Wokół sami starsi ludzie, niektórzy poruszają się o kulach, inni na wózkach inwalidzkich. - Jesteśmy zapędzeni. Pracuję w służbie zdrowia od 40 lat i widzę, że zaczynamy zwykle myśleć o zdrowiu dopiero, gdy już jesteśmy chorzy - mówi. Zdejmuje ze stołu aparat do mierzenia ciśnienia, by je zmierzyć kuracjuszce. - Osoby z niskim ciśnieniem nie powinny wchodzić do wnętrza tężni solankowej, bo mogą się źle poczuć - zwraca uwagę kobiecie. Rzeczywiście, na tablicy przed wejściem do tężni wypisane są wielkimi literami przeciwwskazania: niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, choroby nowotworowe oraz nadwrażliwość na brom i jod.
Do Konstancina przyjeżdżają pacjenci i kuracjusze ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, z chorymi zatokami, zaburzeniami głosu, przed i po zabiegach operacyjnych. Leczy się tu nerwicę wegetatywną i stany ogólnego wyczerpania organizmu. Znajdują tu ulgę alergicy i pacjenci ze schorzeniami układu narządów ruchu, nadciśnieniem tętniczym i chorobami krążenia. Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej, działający pod patronatem Instytutu Kardiologii, prowadzi rehabilitację wczesnych stanów po zawale mięśnia sercowego, po operacjach kardiochorurgicznych, prewencje choroby wieńcowej, także diagnostykę i leczenie wieńcówki. W sanatorium „Fraszka” dochodzą do siebie kobiety po amputacji piersi, a łagodny klimat i stosowane zabiegi rehabilitacyjne dają dobre efekty terapeutyczne. Szpital Rehabilitacji Schorzeń Narządu Ruchu leczy pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, zmianami pourazowymi i wadami postawy, usprawnia po operacjach wszczepienia endoprotez.
Można też w Konstancicnie leczyć nerwy, zaburzenia mowy, usprawniać ruchowo chorych po udarach i urazach mózgu. Uzdrowisko ma swój „Biały dom”, gdzie pacjenci poddawani są zabiegom z zakresu elektrolecznictwa, magnetoterapii, krioterapii. Przeprowadzane są tu kąpiele solankowe, inhalcje indywidualne, okłady z parafiny, a także masaże: klasyczny, pneumatyuczny, wirowy i podwodny oraz pełny zakres kinezyterapii.

Reklama

Solanka zamiast nafty

W Konstancinie uspokaja się nawet niedzielny kuracjusz wyłączony na kilka godzin z hałasu i żyjącej szybkim rytmem Warszawy. Spacer alejkami rozległego parku czy spokojnymi uliczkami leniwego latem miasteczka uspokaja skołatane nerwy. Można też wynająć rower, aby wspólnie z rodziną pojechać na wycieczkę wśród sosnowych drzew. Można też zafundować sobie przejażdżkę starym powozem zaprzężonym w konie. To miasteczko o niezwykłym uroku. Jego piękno odkryto u schyłku XIX wieku, i do II wojny światowej służyło za letnisko dla rodzin warszawskich fabrykantów i bogatych mieszczan.
W Konstancinie powstały zachwycające architekturą secesyjne i modernistyczne rezydencje i wille. Dziś budują tu także rezydencje nowi polscy bogacze. Czołówka z listy „stu najbogatszych” osób z tygodnika „Wprost” jest tu licznie reprezentowana. Nazwiska z pierwszych stron gazet. Osiadają tu też artyści i dziennikarze. Przed wojną w willi „Świt” w Konstancinie mieszkał przez kilka lat Stefan Żeromski, zanim pod koniec życia przeniósł się do mieszkania na Zamku Królewskim. Willę tę kupił żonie Annie na imieniny. Do końca życia mieszkała tu Anna Żeromska i ich córka Monika. Monika Żeromska, pisarka i malarka mówiła, że dom w Konstancinie był dla niej rajem. Wspominała też wędrówki z ojcem na cmentarzyk w Maryninie, by odwiedzić groby Polaków poległych podczas I wojny światowej, być może w bratobójczej walce. Żeromski opisał ten cmentarzyk i polski dramat w jednym z utworów.
Co ciekawe, przez jakiś czas sołtysem Konstancina był przed wojną pisarz Wacław Gąsiorowski, autor słynnego „Huraganu”. A świat artystyczny brylował w słynnym „Kasynie”, gdzie można było spotkać primadonny opery i operetki warszawskiej. Konstancin upodobało sobie wielu malarzy. Miał tu pracownię Adam Styka. Obraz jego pędzla: „Chrystus w cierniowej koronie”, jest ozdobą kościoła św. Józefa w Jeziornej Fabrycznej.
Kiedyś to była miejscowość letniskowa, a uzdrowisko powstało zupełnie przypadkiem, mówi - związany przez wiele lat z Konstancinem jako radny miasta - Stefan Dunin, obecnie pracownik zarządu miasta Piaseczna. - Przy okazji wariactwa, gdy wszędzie w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku trwały poszukiwania ropy, zamiast ropy wywiercono w Konstancinie... solankę. Zrobiono odwiert i zbudowano tężnię, którą oddano do użytku w 1980 r. - mówi Dunin. Ponieważ istniało już Stołeczne Centrum Rehabilitacji prof. Weissa, powstało uzdrowisko, gdyż Konstancin ma nie tylko solankę, ale i walory klimatyczne - dodaje.

Płuca Warszawy

Jako uzdrowisko, Konstancin był przygotowany przez ekipę SLD do prywatyzacji. Teren stanowił łakomy kąsek i były zakusy, by rozparcelować go na działki budowlane. Zapewne również dlatego nie zadbano o jego rewitalizację. Poprzednia ekipa miała zamiar pozostawić w rękach Skarbu Państwa najpierw pięć, a potem dziewięć uzdrowisk. Solidarność Służby Zdrowia podniosła krzyk. Pilnowała uzdrowisk jak oka w głowie, wiedząc dobrze, że to cenne dobro narodowe. W sprawie Konstancina też wystosowano do rządu specjalne pismo, żeby uzdrowisko, które jest płucami Warszawy, pozostawić jako mienie państwowe. Obecnie jest już gotowy projekt rewitalizacji parku zdrojowego z muszlą koncertową. W tej sprawie ogłoszono przetarg. Następny będzie przetarg na ogrodzenie parku. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona lada dzień.
Minister skarbu, po uzgodnieniach z ministrem zdrowia, uznali, że Konstancin znajdzie się na liście uzdrowisk wyłączonych z prywatyzacji - mówi Zdzisław Skwarek, szef uzdrowiskowej Solidarności. - Jest druga dobra wiadomość. Lecznictwo sanatoryjne ma znaleźć się w koszyku gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Takie zapewnienie padło ze strony ministerstwa zdrowia i szefa NFZ Andrzeja Sośnierza. Dodatkowo uzdrowiska dostaną pieniądze z puli na rehabilitację. Nie będą się tam więc leczyć wyłącznie bogaci pacjenci - zapewnia Skwarek.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg jest nowością i kocha was

2024-05-25 18:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Światowe Dni Dzieci

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Bóg jest nowością, miłuje was - zapewnił Franciszek spotykając się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie z dziećmi uczestniczącymi w I Światowym Dniu Chłopców i Dziewczynek. Został on zorganizowany dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji we współpracy ze Wspólnotą Sant'Egidio.

Ojciec Święty w żywiołowym dialogu wyznał, że pomysł zorganizowania Światowego Dnia Chłopców i Dziewczynek zrodził się w nim po spotkaniu 7 listopada ubiegłego roku z dziećmi przybyłymi z całego świata. Dzisiejsze wydarzenie pragnie być kontynuacją nawiązanego wówczas dialogu.

CZYTAJ DALEJ

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci wypadają w tym roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W homilii do dzieci Papież skupił się na wyjaśnieniu roli trzech Osób Boskich. Podkreślił, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję