Reklama

W duchu franciszkańskim

Chcemy dziś przedstawić Czytelnikom „Niedzieli Małopolskiej” parafię pw. Stygmatów św. Franciszka w Krakowie-Bronowicach Wielkich, prowadzoną przez Ojców Franciszkanów. Wybraliśmy ją m.in. ze względu na bliskość liturgicznego wspomnienia św. Franciszka (4 października) oraz franciszkańskiej uroczystości Stygmatyzacji Świętego (17 września)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Bronowicach Wielkich działa od 1909 r. Od samego początku pasterzowali w niej Ojcowie Franiszkanie. Wcześniej, w istniejącej tu od 1896 r. kaplicy, Msze św. niedzielne i świąteczne odprawiali ojcowie jezuici i księża z parafii św. Szczepana w Krakowie. Dziś ponadstuletnia kaplica stanowi prezbiterium kościoła, który został wybudowany w latach 70. XX wieku. Kamień węgielny świątyni pochodzi z góry Alwernia (La Verna) we Włoszech, na której św. Franciszek otrzymał stygmaty. Kamień sprowadził do Bronowic Wielkich i osobiście wmurował kard. Karol Wojtyła. Budowniczym kościoła był o. Eugeniusz Krajewski. Jego następca - o. Franciszek Wiater prowadził już prace wykończeniowe. Świątynia powstała dzięki dużemu zaangażowaniu parafian, którzy na jej budowę poświęcali nie tylko środki finansowe, ale także swój czas i wysiłek fizyczny. Konsekracja kościoła i poprzedzające ją gruntowne przygotowania miały miejsce w 2002 r., gdy proboszczem był o. Jacek Koman. Od lipca 2005 r. proboszczem bronowickiej parafii jest o. Remigiusz Balcerak. Parafia liczy dziś ok. 2100 wiernych, których wciąż przybywa, gdyż ta część Krakowa jest intensywnie zagospodarowywana. Wizerunek tutejszej wspólnoty jest wypadkową miejscowych tradycji ludowych oraz aktywności nowych mieszkańców parafii.

„Św. Franciszku, dzielny orędowniku u Boga”

Przy parafii istnieje kilka grup. Jedną z nich jest liturgiczna służba ołtarza, skupiająca ok. 30 ministrantów i lektorów. Opiekę nad nimi sprawuje o. Jacek Biegajło. Należy także zauważyć scholę, która śpiewa podczas Mszy św. dla dzieci w niedzielę o godz. 10.30. Pieczę nad nią sprawuje Bogusław Wójcik. W skład scholi wchodzi ok. 20 osób, poza dziećmi także rodzice oraz przedstawicielki młodzieży. Scholka ma na swoim koncie pewne sukcesy, m.in. wyróżnienie w konkursie kolęd i pastorałek w grudniu 2005 r.
Od niedawna chlubą parafii jest chór mieszany „Omni Die”. Został założony w marcu 2006 r. przez Pawła Szczygła, organistę. Chór liczy 18 członków. Śpiewają w nim parafianie oraz mieszkający poza parafią członkowie ich rodzin. Na repertuar „Omni Die” składają się przede wszystkim stałe fragmenty Mszy św., ale także pieśni renesansowe, utwory Bacha, Mozarta oraz pieśni franciszkańskie. Przygotowywane są wciąż nowe utwory. Chór włącza się w oprawę muzyczną uroczystych liturgii, jak odpust parafialny, śluby itd. Zespół jest otwarty na nowych członków - na dziś brakuje głosów męskich.
Przy parafii istnieją też róże Żywego Różańca. Zadaniem tej wspólnoty jest nieustanna modlitwa. Jedna róża składa się z 20 osób. Każdy jej członek odmawia i rozważa przez miesiąc jedną tajemnicę Różańca św., tak więc jedna róża odmawia łącznie wszystkie części i tajemnice różańcowe. W parafii działa 7 róż: Świętej Rodziny, św. Franciszka, św. Teresy, św. Maksymiliana, św. Antoniego, św. Faustyny oraz Róża Chorych. Wymiana tajemnic różańcowych między członkami każdej róży następuje podczas nabożeństwa w pierwszą sobotę miesiąca. Opiekę nad kołem Żywego Różańca sprawuje o. Remigiusz Balcerak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Św. Franciszku, odnowicielu obyczajów chrześcijańskich”

Parafia w Bronowicach Wielkich ma swoje tradycje liturgiczne. W poniedziałki Msze św. odprawiane są w intencji powołań do zakonu franciszkańskiego, we wtorki - w intencji próśb i podziękowań do św. Antoniego z Padwy. Podczas tych Eucharystii wierni czczą relikwie świętych Franciszka i Antoniego. Od kilku lat w Niedzielę Palmową ma miejsce parafialna Droga Krzyżowa ulicami osiedla. Od połowy lat 90. XX wieku I Komunia św. odbywa się zawsze 3 maja.
Dużą frekwencją cieszą się w parafii nabożeństwa majowe. Maj jest miesiącem intensywnego rozkwitu przyrody oraz okresem wzmożonych prac na roli. A trzeba wiedzieć, że Bronowice Wielkie do połowy lat 90. ubiegłego wieku były jeszcze okolicą rolniczą i praca rolnika oraz jej plony oddawane były z ufnością pod opiekę Maryi. Wielu starszych parafian widzi dziś w nabożeństwach maryjnych kontynuację bronowickich tradycji ludowych. Nie tak dawno jeszcze wierni spotykali się na majowych modlitwach przy kapliczce u zbiegu ulic Ojcowskiej i Budrysów. Niestety, młodsze pokolenie bronowiczan oraz wierni od niedawna mieszkający na terenie parafii nie kontynuują tej tradycji. W Bronowicach Wielkich jest jeszcze grupa parafian, która wszelkie ważne uroczystości kościelne - procesje rezurekcyjne, procesje eucharystyczne na Boże Ciało czy z okazji odpustu parafialnego - uświetnia przez noszenie tradycyjnego stroju bronowickiego. Warto, by tradycje te były kontynuowane, gdyż pozwalają zachować tożsamość starych bronowickich rodzin.
Odpust w parafii obchodzony jest 17 września. Podczas tegorocznego odpustu miało miejsce uroczyste poświęcenie obrazu przedstawiającego stygmatyzację św. Franciszka. Obraz ten został znaleziony w kościele parafialnym w Kasince Małej przez konserwatorkę sztuki Annę Synowiec i przez nią odrestaurowany. W przyszłości znajdzie on swoje miejsce w prezbiterium bronowickiego kościoła.

Reklama

„Św. Franciszku, założycielu trzech zakonów”

Na terenie parafii znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów pw. św. Bonawentury. Wierni mogą więc także obserwować franciszkańskie przygotowania do sakramentu kapłaństwa. Klerycy angażują się w życie parafii, propagując tym samym duchowość franciszkańską.
Warto też wspomnieć, że przy parafii działa trzeci zakon św. Franciszka, czyli Franciszkański Zakon Świeckich. Istotą tej wspólnoty jest apostolat i życie świeckich w duchu franciszkańskim. Asystentem FZŚ w Bronowicach Wielkich jest o. Romuald Kaliński.

„Św. Franciszku, miłością bliźniego przepełniony”

Czym byłaby jednak franciszkańska parafia bez ducha braterstwa? Ojcowie Franciszkanie co roku w pierwszą niedzielę czerwca organizują tzw. Piknik ze św. Franciszkiem. Podczas pikniku mają miejsce występy różnych grup muzycznych, konkursy, loterie oraz zabawy dla dzieci. Jest to doskonała okazja do radosnej integracji parafian. Co roku odbywa się wtedy także zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. W tym roku, podczas 6. już pikniku, zbierano fundusze na Maltańskie Centrum Pomocy przy ul. Kasztanowej w Krakowie.
Przy klasztorze działa również, kierowany przez o. Teodora Knapczyka, Sekretariat Ewangelizacyjny Prowincji Matki Bożej Anielskiej, który organizuje rekolekcje dla rodzin oraz Msze św. o uzdrowienie (więcej - na internetowej stronie www.se.neteasy.pl).
W Bronowicach mają swoją siedzibę także Franciszkański Sekretariat Rekolekcyjno-Powołaniowy, kierowany przez o. Lecha Dorobczyńskiego, oraz Sekretariat Misyjny, kierowany przez o. Mariusza Uniżyckiego.

Msze św. w parafii:
w dni powszednie godz. 7 i 18
w niedziele i święta godz. 7, 9, 10.30,
12 (Suma) i 18

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Wielcy polskiego Kościoła

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Przyszła bohaterka urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi, w niezamożnej rodzinie Zambrzyckich. Jej bliscy borykali się z tak dużymi trudnościami finansowymi, że w 1908 r. całą rodziną wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia do Rio de Janeiro. Po 2 latach jednak powrócili do kraju i Stanisława podjęła przerwaną edukację.

CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa? – Wykład Mistrzowski prof. Weilera

2024-05-12 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum YouTube

Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa? Na to pytanie w kolejnym z cyklu Wykładów Mistrzowskich będzie odpowiadał profesor Joseph Halevi Horowitz Weiler w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję