Reklama

Kościół

Tanzania: Niedziela Bożego Miłosierdzia w cieniu pandemii

Nie będzie pielgrzymek z całego kraju i zagranicy do Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia krakowski misjonarz i rektor sanktuarium ks. Wojciech Kościelniak proponuje transmisje na Facebooku.

[ TEMATY ]

koronawirus

Tanzania

Boże Miłosierdzie

Małgorzata Czekaj

Pandemia nie zamknęła kościołów w Tanzanii, jednak przestrzega się w nich obostrzeń higieniczno-sanitarnych. - Przede wszystkim zbiorniki na wodę z chlorem przed wejściem do kościoła i obowiązkowe mycie rąk. Wodę święconą zawiesiliśmy w butelkach na dachu kościoła. Nie można jej mieć w kropielnicy, więc ona sobie kapie z tych butelek, a wierny podstawia dłoń, nie dotykając ich – opowiada ks. Wojciech Kościelniak.

W kościele wierni zachowują dystans przynajmniej metra od siebie. Dla tych, którzy chcą mieć więcej przestrzeni, ustawiono w Kiabakari krzesła na werandach sanktuarium w odpowiedniej odległości. - Komunia święta na rękę. Strefa ołtarza, paramentów liturgicznych to wyłącznie domena moja i siostry Jenipher. Mamy środek dezynfekujący obok tabernakulum, przed i po Komunii świętej myjemy dokładnie ręce. Lektorzy nie dotykają mikrofonów. Myjemy podłogi, ławki, ściany, ambonę i meble roztworem dezynfekującym i wciąż przypominamy wiernym, by po umyciu rąk nie dotykali ścian, ławek, nie opierali się - by zachowywali się jak chirurg po umyciu rąk przed operacją – wylicza misjonarz.

Wyszło rozporządzenie Konferencji Episkopatu Tanzanii, dotyczący zakazu śpiewania w czasie Mszy św., zwłaszcza chórów. - Śpiewając głośno, energicznie wydycha się więcej i dalej, i można się pozarażać. Czekają nas zatem ciche Msze św. Jak to przeżyją moi ludzie? Bez śpiewu? Bez radości w okresie wielkanocnym? Tego najstarsi górale w Kiabakari nie pamiętają! – komentuje ks. Kościelniak.

Tanzańczycy i pielgrzymi z zagranicy, zwłaszcza z Kenii, planowali przybyć na Święto Miłosierdzia Bożego do Kiabakari. Pielgrzymka została przeniesiona na pierwszy weekend października. W zamian na Facebooku odbędą się transmisje online z tamtejszego sanktuarium.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent Tanzanii ogłosił trzydniową narodową modlitwę w intencji o ustanie pandemii, prosząc, by każdy Tanzańczyk modlił się zgodnie ze swoim wyznaniem. Natomiast Przewodniczący Konferencji Episkopatu Tanzanii wydał rozporządzenie, by modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego codziennie, aż do zakończenia pandemii. Za tydzień rozpoczyna się narodowa Nowenna w tej intencji.

- U mnie w sanktuarium na codziennych Mszach jest o wiele więcej ludzi niż zwykle. Podobnie jest w innych świątyniach. Ktoś powie: „Jak trwoga to do Boga”. Uważam jednak, że przez spowolnienie życia ludzie mają więcej czasu na modlitwę i refleksję – podkreśla ks. Wojciech Kościelniak.

- Proszę w imieniu mej wspólnoty parafialnej i pielgrzymiej oraz w imieniu całej Tanzanii: módlcie się za nas, byśmy przeszli zwycięsko tę ciężką próbę wiary i człowieczeństwa w obliczu pandemii, i by się ona skończyła jak najszybciej – apeluje kapłan.

Podziel się cytatem

Reklama

Misja w Kiabakari prowadzi m.in. ośrodek zdrowia. Na jego prowadzenie i przestrzeganie reżimu higieniczno-sanitarnego potrzeba ok. 3 tys dolarów miesięcznie. Ośrodek zdrowia w Kiabakari utrzymuje się wyłącznie z własnego dochodu, od pacjentów, w większości biednych ludzi, których i tak część leczona jest za darmo. - Nie wspiera nas ani rząd, ani diecezja Musoma. Liczymy jedynie na pomoc działającej w Krakowie Fundacji Kiabakari – wyjaśnia misjonarz.

W Tanzanii zamknięte są szkoły i uczelnie, a rząd wprowadził embargo na informację o rozwoju sytuacji w kraju. Tylko trzy osoby są upoważnione do podawania statystyk pandemii - premier, minister zdrowia i rzecznik rządu. Do 17 kwietnia zanotowano 147 zakażonych i 5 ośób zmarłych w wyniku COVID-19. Zakazane są zgromadzenia, które nie są absolutnie konieczne. Wszystkie sklepy są otwarte, działają krajowe linie lotnicze. Wszyscy przybywający do Tanzanii z zewnątrz są poddawani przymusowej kwarantannie przez dwa tygodnie w wyznaczonych miejscach i na własny koszt. Loty zagraniczne od tygodnia są wstrzymane.

2020-04-18 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Jezus Miłosierny

Fot. Janusz Rosikon/Rosikon Press

Obraz Miłosierdzia Bożego będzie malowany na nowo! Z tym niezwykle trudnym wyzwaniem – zarówno pod względem artystycznym, jak i duchowym – zmierzy się 11 polskich artystów malarzy, których do współpracy zaprosiły dwie instytucje – Instytut Kultury św. Jana Pawła II z papieskiego uniwersytetu Angelicum oraz Fundacja Świętego Mikołaja.

Twórcy zobowiązali się ukończyć obrazy do końca stycznia przyszłego roku, tak, by w kolejnych miesiącach móc je zaprezentować szerszej publiczności. To wstęp do większego przedsięwzięcia, które ma na celu ożywienie malarstwa sakralnego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję