Reklama

Wiadomości

Wirtualne obchody 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Tegoroczne obchody wybuchu powstania w warszawskim getcie po raz pierwszy w historii odbędą się wirtualnie. W mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia z żonkilami, a Muzeum Getta Warszawskiego wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowały programy, które przypomną wydarzenia sprzed 77 lat temu i pozwolą uczcić pamięć mieszkańców getta walczących – mimo nikłych szans na powodzenie – o wolność lub godną śmierć.

[ TEMATY ]

Warszawa

getto

en.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O godzinie 12:00 przez 30 sekund w Warszawie rozległ się dźwięk syren alarmowych, przypominających o powstaniu w getcie.

Główne uroczystości

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

19 kwietnia o godzinie 12.00 przed Pomnikiem Bohaterów Getta co roku odbywały się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i kościelnych, środowisk żydowskich, parlamentarzystów, polityków i mieszkańców Warszawy. Ze względu na wyjątkową sytuację spowodowaną wybuchem pandemii i zakazem zgromadzeń, w tym roku Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce o godz. 12.00 zapraszają do symbolicznego upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie poprzez wirtualne spotkanie na stronie internetowej i profilu społecznościowym, gdzie będzie można obejrzeć rejestrację zeszłorocznych uroczystości. Natomiast Muzeum POLIN na swojej stronie poprowadzi relację na żywo, pokazując o godz. 12.00 złożenie wieńca pod pomnikiem Bohaterów Getta przez dyrektor Muzeum POLIN Zygmunta Stępińskiego, a o godz. 12.05 - modlitwę Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.

Program Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce

Wśród propozycji uczczenia pamięci powstańców warszawskiego getta przygotowanych przez Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce jest cykl sześciu krótkich filmów poświęconych historii getta oraz różnym aspektom życia w zamkniętej dzielnicy. Ich autorką jest Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka) – dziennikarka, przewodniczka po Warszawie oraz popularyzatorka dziejów miasta. Filmy będą dostępne od 14 do 19 kwietnia na stronach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce: www.tskz.pl i Zobacz.

Natomiast na stronie Muzeum Getta Warszawskiego: www.1943.pl 17 kwietnia odbył się się wirtualny wernisaż wystawy „Co trzeci spośród nas”, która ma na celu przekazanie najważniejszych informacji na temat historii getta. Oprócz przybliżenia podstawowych wydarzeń takich jak, „Wielka Akcja” czy powstanie 1943 roku, opowiada także o codziennych zmaganiach za murami getta.

Reklama

17 kwietnia Muzeum zapraszało również do lektury felietonu historycznego „Kobiety w powstańczej narracji” autorstwa dr. Pawła Wieczorka – stałego publicysty Muzeum Getta Warszawskiego, zaś 19 kwietnia na słuchowisko „Gdy powstawało warszawskie getto”, które ukazuje próbę odbudowy przedwojennych struktur organizacyjnych i społecznych przez mieszkańców getta w obliczu zmieniających się warunków egzystencji, przy ciągle rosnącym zaludnieniu i zmniejszającym się obszarze.

Ponieważ tradycją uroczystości w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim był marsz szlakiem miejsc pamięci o bohaterach, Muzeum przygotowało felieton filmowy - teledysk ukazujący te miejsca. Film od 14 kwietnia można obejrzeć na stronach Muzeum.

Program Muzeum POLIN

Muzeum POLIN zaprasza na swoją stronę Zobacz, na której 19 kwietnia będą prezentowane wydarzenia poświęcone tematowi powstania pod hasłem #ŁączyNasPamięć.

O godz. 10.30 zaprezentowano wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim. Profesor zwraca uwagę, że w walce zbrojnej wzięło udział tylko kilkuset powstańców, podczas gdy blisko 50 000 cywili stawiało bierny opór śmierci, kryjąc się w bunkrach i piwnicach. Dowodzi także, powołując się na dwie różne relacje, że mimo świadomości nieuchronnej przegranej, ludność cywilna do ostatnich chwil chwytała się życia i starała się zachować swoje człowieczeństwo.

O godz. 15.30 można będzie uczestniczyć w spacerze „Tu było getto”. Po miejscach związanych z gettem warszawskim i jego upamiętnieniach oprowadzi Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka i autorka książki "Stacja Muranów". Bez wychodzenia z domu zobaczymy m.in. znaczniki granic getta, dowiemy się czego symbolem jest litera "bet" na pierwszym Pomniku Bohaterów Getta i poznamy niezwykłą historię jednego z owocowych drzew rosnących na warszawskim Muranowie.

Reklama

Natomiast o godz. 18.30. Andrzej Seweryn, ambasador tegorocznej akcji Żonkile, przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

Muzeum POLIN organizuje również ósmą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim. W tym roku akcja została przeniesiona do internetu – aby wziąć w niej udział należy dodać nakładkę z żonkilem na zdjęcie profilowe. Muzeum udostępnia szablon żonkila - kwiatek można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem można umieścić w mediach społecznościowych, oznaczając hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Będzie można także podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawiła się 19 kwietnia w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

2020-04-19 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbol Rzeczypospolitej

Niedziela Ogólnopolska 39/2014, str. 38

[ TEMATY ]

Warszawa

wikipedia.org

Zamek Królewski w Warszawie – obok Wawelu, a także Łazienek i Wilanowa – to jedna z czterech historycznych rezydencji królewskich na obszarze dzisiejszej Rzeczypospolitej. W ostatnich dniach miały miejsce okrągłe rocznice związane z zamkiem, które w sposób syntetyczny ukazywały tragiczne dzieje Polski w XX wieku. 75 lat temu – 17 września 1939 r., a więc w dniu, gdy Armia Czerwona na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow przystąpiła do IV rozbioru Polski, Niemcy zbombardowali zamek, siedzibę ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej, a symbolem wojny stała się paląca zamkowa wieża zegarowa. Dzieło zniszczenia zostało dokończone przez Niemców 70 lat temu przez wysadzenie resztek zamku w czasie Powstania Warszawskiego, pomiędzy 8 a 13 września 1944 r., w ramach planu całkowitej zagłady stolicy Polski. Władze komunistyczne przez wiele lat blokowały odbudowę zamku ze zniszczeń wojennych, uznając dawną rezydencję królewską i siedzibę prezydentów w okresie międzywojennym za atrybut niepodległości Rzeczypospolitej i wolnościowych aspiracji Polaków. Decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie ze zniszczeń wojennych podjęto 20 stycznia 1971 r. w wyniku nacisku społecznego po tragicznych wydarzeniach grudniowych. Powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, który wystosował apel: „Rodacy! Polki i Polacy w kraju i na obczyźnie! (…) Zamek Królewski będzie odbudowany. Podniesiemy go z ruin wspólnym, narodowym wysiłkiem”.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję