Reklama

Niedziela Łódzka

Telefon życzliwości

Telefon Życzliwości to inicjatywa łódzkich seniorów, uruchomiona we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi oraz Fundacją Subvenio. Już od 5 lat pomagają oni swoim rówieśnikom w potrzebie, a w dobie pandemii ich życzliwość i wsparcie są jeszcze większe. Obecnie dziesięcioro z nich odbiera telefony od potrzebujących w domu. Jak sami przyznają, w ciągu tygodnia dzwoniących jest kilkanaście razy więcej niż do tej pory.

Projekt wystartował 5 lat temu, kiedy seniorzy z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora w Łodzi postanowili uruchomić Telefon Życzliwości. Pomysł skierowania pomocy do najstarszych mieszkańców miasta, najczęściej samotnych i zagubionych, za pomocą dedykowanej linii telefonicznej okazał się dużym sukcesem. Na początku podopieczni CZAS, sami będąc osobami starszymi, przez kilka godzin dziennie odbierali telefony od swoich rówieśników, udzielając porad, wskazując możliwości rozwiązania kłopotów lub po prostu ofiarując swój czas na serdeczną rozmowę. Z czasem między dzwoniącymi a wolontariuszami nawiązały się znajomości i przyjaźnie.

W lutym tego roku seniorzy zdobyli dotację na uruchomienie Halofonu – specjalnego rozwiązania, dzięki któremu wolontariusze mogą objąć opieką i wsparciem wybrane osoby potrzebujące stałej pomocy. Pomysł takiego rozwiązania pojawił się po tym, kiedy zauważono, że na Telefon Życzliwości stale dzwoni pewna grupa tych samych osób prosząc o pomoc w powtarzalnych czynnościach, takich jak zakup leków czy wsparcie w przemieszczaniu się. Dzięki Halofonowi każda taka osoba ma swojego opiekuna.

W obecnej chwili, pomimo pandemii i spowodowanemu przez nią zamknięciu Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora, Telefon Życzliwości działa nadal, a wolontariusze wspierają potrzebujących w swoich domach za pomocą telefonów komórkowych.

Jak przyznają seniorzy, w obliczu pandemii próśb o pomoc jest znacznie więcej niż do tej pory. Oprócz osób korzystających z Telefonu już od jakiegoś czasu, pojawiają się także całkiem nowe osoby dzwoniące w poszukiwaniu wsparcia. Co ciekawe, łączą się oni z łódzkimi seniorami z całej Polski. Wszyscy otrzymują potrzebne informacje i wsparcie, tak jak dwóch starszych mężczyzn z Łodzi, w wieku 80 i 96 lat, którzy z powodu pandemii nie mogli korzystać z osiedlowej jadłodajni. Wolontariusze pomogli w załatwieniu im dowozu ciepłych posiłków.

Reklama

Wykluczenie społeczne ze względu na wiek to duży problem, choć nadal nie jest on często podnoszony w szerokiej debacie publicznej. Nowoczesne technologie, na co dzień ułatwiające życie młodym ludziom, wciąż są dla sporej grupy seniorów niedostępne. Telefon Życzliwości to rozwiązanie, które aktywizuje nie tylko beneficjentów pomocy, ale także ich realizatorów.

Dzięki temu wszyscy wygrywają. Jeśli jesteś osobą starszą i potrzebujesz wsparcia od osoby, która doskonale zrozumie Twoje problemy, bo sama doświadcza ich na co dzień, możesz kontaktować się z wolontariuszami Telefonu Życzliwości pod tymi numerami: 739 903 452, 739 903 453, 42 638 50 32.

2020-04-23 13:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dworczyk: apelujemy do seniorów, aby nie wychodzili z domu, gdy nie ma takiej konieczności

Apelujemy do seniorów, aby - jeżeli nie ma takiej konieczności - nie wychodzić z domu, by uniknąć ryzyka zakażenia koronawirusem - oświadczył w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Minister zapewnił, że nie jest rozważany stan klęski żywiołowej, ale nie wykluczył żadnych scenariuszy.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia Adama Niedzielski poinformowali, że od czwartku 15 października, w godzinach od 10 do 12 zakupy w aptekach, sklepach czy drogeriach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję