Reklama

Niedziela Łódzka

Pomocni i pożyteczni

Pełnoletni harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP pomagają w walce z pandemią na terenie całego województwa

[ TEMATY ]

harcerze

pomoc

archidiecezja łódzka

Justyna Kaniecka

Skauci Króla ze szczepu nr 8 działającego przy parafii św. Bartłomieja w Mszanie

Skauci Króla ze szczepu nr 8 działającego przy parafii św. Bartłomieja w Mszanie

Setki harcerzy z Chorągwi Łódzkiej ZHP od kilu tygodni nieustannie pomagają w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Młodzi ludzie włączyli się w pomoc osobom starszym oraz pracownikom służy zdrowia. Wielu szyje także maseczki. W ten sposób w praktyce realizują jedną z podstawowych zasad obowiązujących każdego harcerza.

„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” - ten fragment z Prawa Harcerskiego obliguje do działania i niesienia pomocy. Nawet w sytuacji tak trudnej jak ogólnoświatowa pandemia. I chociaż niebezpieczeństwo jest duże, to jednak harcerze i harcerki z Chorągwi Łódzkiej ZHP od kilku tygodni pomagają potrzebującym i walczącym z epidemią.

Dzięki ich zaangażowaniu wiele osób starszych otrzymało ciepłe posiłki oraz zapasy jedzenia. Tak jest m.in. w Łodzi, Zduńskiej Woli, Ozorkowie czy Pabianicach. Młodzież z tamtejszych hufców w porozumieniu z pracownikami jednostek miejskich, rozwozi zakupy i obiady dla seniorów oraz ludzi chorych i niepełnosprawnych. Na dowóz ciepłych posiłków “załapali się” również pracownicy służby zdrowia.

Reklama

Z kolei w Konstantynowie Łódzkim, Pabianicach, Skierniewicach i Opocznie tamtejsi harcerze włączyli się w akcję szycia maseczek. Dzięki ich staraniom zebrano ilość materiału, która pozwoliła na wykonanie kilkunastu tysięcy tych bardzo potrzebnych środków ochronnych. Maseczki otrzymały już tamtejsze szpitale i przychodnie. Część została także rozdysponowana wśród mieszkańców tych miejscowości. Jeszcze dalej poszli harcerze z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy zaczęli wytwarzać przyłbice, które mają chronić personel medyczny podczas pracy. Dzięki ich pracy powstało ich już tysiąc.

O tym, że pomoc i służba innym jest na stałe wpisana w harcerski etos mówi rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP

- Dla każdego harcerza służba jest bardzo ważna. Nasi rodacy, podobnie jak ludzie na całym świecie, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Dla nas, harcerzy, to naturalne, że pomagamy, kiedy tylko jest taka możliwość. Tych akcji w całym województwie jest wiele, niektóre to bezpośrednia pomoc osobom, które tego najbardziej potrzebują, ale w wielu przypadkach to szycie maseczek, tworzenie przyłbic czy przygotowywanie posiłków dla pracowników służby zdrowia. Są to działania, które można wykonać nie wychodząc z domu. Do tej pory w całym województwie udało się nam już uszyć kilkanaście tysięcy maseczek – mówi pwd. Artur Kwiatkowski – rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP

Chorągiew Łódzka ZHP im. Aleksandra Kamińskiego to 22 hufce działające na terenie jednego lub więcej powiatów województwa łódzkiego, ponad 100 lat historii oraz prawie 9,5 tysiąca zrzeszonych zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów. Chorągiew Łódzka jest Organizacją Pożytku Publicznego. Jest jedną z 17 chorągwi ZHP.

2020-04-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Sztuka zrodzona z rzeczywistości

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Teatrze Muzycznym Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene wystawiła spektakl Hotelik Démodé Marka Aleksandra Kaweckiego. Pandemia przygasiła pracę placówek kulturalnych, które powoli zaczęły się otwierać ku radości widzów z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. - Cieszymy się, że możemy znowu z Państwem się spotkać. Człowiek został stworzony do relacji. Teatr to relacja aktora z widzem. Bez relacji z drugim człowiekiem nasze życie wewnętrzne obumiera – powiedział Szymon Jędruch prezes stowarzyszenia.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję