Reklama

Niedziela Łódzka

Pomocni i pożyteczni

Pełnoletni harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP pomagają w walce z pandemią na terenie całego województwa

[ TEMATY ]

harcerze

pomoc

archidiecezja łódzka

Justyna Kaniecka

Skauci Króla ze szczepu nr 8 działającego przy parafii św. Bartłomieja w Mszanie

Skauci Króla ze szczepu nr 8 działającego przy parafii św. Bartłomieja w Mszanie

Setki harcerzy z Chorągwi Łódzkiej ZHP od kilu tygodni nieustannie pomagają w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Młodzi ludzie włączyli się w pomoc osobom starszym oraz pracownikom służy zdrowia. Wielu szyje także maseczki. W ten sposób w praktyce realizują jedną z podstawowych zasad obowiązujących każdego harcerza.

„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” - ten fragment z Prawa Harcerskiego obliguje do działania i niesienia pomocy. Nawet w sytuacji tak trudnej jak ogólnoświatowa pandemia. I chociaż niebezpieczeństwo jest duże, to jednak harcerze i harcerki z Chorągwi Łódzkiej ZHP od kilku tygodni pomagają potrzebującym i walczącym z epidemią.

Dzięki ich zaangażowaniu wiele osób starszych otrzymało ciepłe posiłki oraz zapasy jedzenia. Tak jest m.in. w Łodzi, Zduńskiej Woli, Ozorkowie czy Pabianicach. Młodzież z tamtejszych hufców w porozumieniu z pracownikami jednostek miejskich, rozwozi zakupy i obiady dla seniorów oraz ludzi chorych i niepełnosprawnych. Na dowóz ciepłych posiłków “załapali się” również pracownicy służby zdrowia.

Reklama

Z kolei w Konstantynowie Łódzkim, Pabianicach, Skierniewicach i Opocznie tamtejsi harcerze włączyli się w akcję szycia maseczek. Dzięki ich staraniom zebrano ilość materiału, która pozwoliła na wykonanie kilkunastu tysięcy tych bardzo potrzebnych środków ochronnych. Maseczki otrzymały już tamtejsze szpitale i przychodnie. Część została także rozdysponowana wśród mieszkańców tych miejscowości. Jeszcze dalej poszli harcerze z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy zaczęli wytwarzać przyłbice, które mają chronić personel medyczny podczas pracy. Dzięki ich pracy powstało ich już tysiąc.

O tym, że pomoc i służba innym jest na stałe wpisana w harcerski etos mówi rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP

- Dla każdego harcerza służba jest bardzo ważna. Nasi rodacy, podobnie jak ludzie na całym świecie, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Dla nas, harcerzy, to naturalne, że pomagamy, kiedy tylko jest taka możliwość. Tych akcji w całym województwie jest wiele, niektóre to bezpośrednia pomoc osobom, które tego najbardziej potrzebują, ale w wielu przypadkach to szycie maseczek, tworzenie przyłbic czy przygotowywanie posiłków dla pracowników służby zdrowia. Są to działania, które można wykonać nie wychodząc z domu. Do tej pory w całym województwie udało się nam już uszyć kilkanaście tysięcy maseczek – mówi pwd. Artur Kwiatkowski – rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP

Chorągiew Łódzka ZHP im. Aleksandra Kamińskiego to 22 hufce działające na terenie jednego lub więcej powiatów województwa łódzkiego, ponad 100 lat historii oraz prawie 9,5 tysiąca zrzeszonych zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów. Chorągiew Łódzka jest Organizacją Pożytku Publicznego. Jest jedną z 17 chorągwi ZHP.

2020-04-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: pomaganie przez bieganie (bądź spacerowanie)

[ TEMATY ]

pomoc

Filip Depta

Bieg Miłosierdzia 2018 r

Bieg Miłosierdzia 2018 r

Pomagać można na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w Biegu Miłosierdzia, który już po raz 6-ty odbędzie się (w niedzielę, 28 kwietnia) w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia. Inicjatywa wpisana w obchody odpustu parafialnego gromadzi uczestników z całej Polski. W zeszłym roku wzięło w niej udział ponad 1600 osób. W tym roku swój udział zapowiedzieli już m. in. mieszkańcy Krakowa, czy Warszawy. Tegoroczną nowością jest opcja wybrania biegu sportowego. Bez zmian pozostaje bieg w wersji rekreacyjnej, gdzie 5-ciokilometrową trasę można przejść, przespacerować, czy przejechać w wózku. Organizatorami akcji jest częstochowska parafia Miłosierdzia Bożego i Fundacja Ufam Tobie.

„Zachwyt nad Bożym Miłosierdziem nie może zakończyć się tylko na poziomie słów. Powinien on przybrać formę konkretnych czynów na rzecz drugiego człowieka” – te słowa powtarza często ks. Andrzej Partika, proboszcz częstochowskiej parafii Miłosierdzia Bożego. To z jego inicjatywy przed 6-cioma laty zorganizowano 1. Bieg Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

DVIDSHUB / Foter.com / CC BY

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

Męska pobożność to codzienne życie po Bożemu

2022-09-25 14:39

[ TEMATY ]

mężczyzna

Karol Porwich/Niedziela

Męska pobożność to proste, dyskretne, codzienne „życie po-Bożemu”. To także przekazywanie w życiu swojej rodziny wzorców prawdziwej siły, odwagi, rycerskości – powiedział bp Piotr Libera podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba w Koziebrodach. Wzięło w niej udział ponad 200 mężczyzn różnych stanów i zawodów. Hasłem były słowa: „Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec”.

Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba przewodniczył bp Piotr Libera. Wyjaśnił, jak należy rozumieć „męską pobożność”: pobożny, to „żyjący po-Bożemu”. W historii są liczne przykłady, jak mężczyźni potrafili krzewić w sobie i swoich potomkach dar pobożności, „życia po Bożemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję