Przed nami Niedziela Palmowa, po niej Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to czas wypełniony różnymi zajęciami porządkowymi, przygotowaniami świątecznymi, ale przede wszystkim porządkowaniem swojej duszy, swojej relacji do Boga i człowieka.
Świętowanie wielkanocne ma swoją specyfikę. Poprzedza je tzw. Triduum Sacrum - trzy święte dni: Wielki Czwartek, Piątek i Wielka Sobota. To ważne dni w liturgii Kościoła. Wielki Czwartek - ze wspaniałą liturgią w katedrze i kościołach parafialnych, wieczorem z Mszą św. Wieczerzy Pańskiej; Wielki Piątek - z liturgicznym obrzędem śmierci Pana Jezusa; Wielka Sobota - czuwanie przy Jezusowym grobie; i - noc Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy dzień ma swoją wymowę, swoje doznania religijne, wyakcentowane w liturgii, swoje doświadczenie modlitewne.
Jesteśmy chrześcijanami. To prawda, spośród nas są bardziej gorliwi w przeżywaniu swej wiary, inni pozostają tylko ochrzczeni, choć zapewne niejeden obraziłby się, gdyby mu powiedzieć, że jest żadnym chrześcijaninem. Jednak zwłaszcza teraz, w niezwykle ważnych dla chrześcijanina dniach Wielkiego Postu, musimy postawić sobie pytanie o naszą tożsamość chrześcijańską, o to, jak ważne są dla nas tajemnice naszej wiary, czy jesteśmy z Chrystusem prawdziwie? Wiele osób w okresie Wielkiego Postu, na znak solidarności z Panem Jezusem, podejmuje czyny pokutne, np. odmawiając sobie słodyczy, papierosów, alkoholu. Takie działania mają charakter dyscyplinujący, świadczą o poważnym podejściu do problemu religii katolickiej. Oczywiście, niepisanym obowiązkiem chrześcijanina jest w tym czasie uczestnictwo w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, adoracja Najświętszego Sakramentu, studiowanie Pisma Świętego, lektura katolickiej książki czy prasy oraz udział w rekolekcjach, które umożliwiają pewne zamyślenie nad swoim życiem religijnym, stanowią przygotowanie do spowiedzi - do rachunku sumienia, żalu za grzechy i zadośćuczynienia Bogu i bliźniemu.
„Niedziela” stara się pomóc swoim Czytelnikom poprzez refleksyjne teksty, które skłaniają do zastanowienia się głębiej nad sobą, nad istotą przyjścia na świat Pana Jezusa. Dodatek liturgiczny z pewnością pomógł już wielu poruszyć swoje wnętrze, dostarczył materiału na temat najlepszych sposobów modlitwy, zapoznał z życiorysami wielu świętych, których wspominaliśmy w trakcie roku liturgicznego, wyjaśnił wiele problemów. Bo chodzi o to, by chrześcijanin mógł przeżywać święta kościelne w duchu Bożym. Podobnie jest zresztą z przesłaniem „Mojego Pisma Tęcza”, skierowanego do młodszych dzieci, które dzięki niemu mogą przeżywać najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego z pomocą rodziców, opiekunów, katechetów.
Choć więc przeżywamy już Niedzielę Palmową, zapraszam Czytelników „Niedzieli” do wewnętrznego wyciszenia się i ukierunkowania na istotę Świąt Wielkanocnych. Zostawmy niektóre sprawy na bocznicy i przeżyjmy ostatnie chwile Wielkiego Postu jak najpiękniej i jak najlepiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu