Reklama

„Ten kościół był tam potrzebny”

Konsekracja kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Białce k. Makowa Podhalańskiego, dokonana 12 kwietnia 2008 r. przez kard. Stanisława Dziwisza - metropolitę krakowskiego, to wydarzenie dużej rangi w historii tej wspólnoty parafialnej. Konsekracja domu Bożego jest bowiem ukoronowaniem mozolnej, ale i chwalebnej drogi powstania i rozwoju parafii w Białce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od założenia wioski przez starostę lanckorońskiego Mikołaja Wolskiego w połowie XVI wieku, Białka należała do parafii w Makowie Podhalańskim. Znaczne oddalenie od makowskiego kościoła parafialnego było dla mieszkańców utrudnieniem w sprawowaniu praktyk religijnych. Parafianie, wierni tradycji swych ojców, nie zaniedbywali mimo to katolickich powinności i pieszo lub furmankami podążali zawsze na nabożeństwa do Makowa.

Błogosławiony testament

Jednak mieszkańcom Białki bardzo zależało, by na terenie ich miejscowości powstała świątynia, do której wszyscy mogliby docierać szybko i bez trudu. Pragnęła tego także Marianna Pena - członkini Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Myśląc o budowie kaplicy w Białce, ofiarowała w swym testamencie z 8 września 1928 r. parcelę „u Jaworów”. Rozumiejąc ten błogosławiony dar, który był pierwszym impulsem do budowy świątyni, podjęto w latach trzydziestych minionego wieku starania o budowę kaplicy na wspomnianym terenie. Zbierano na ten cel środki pieniężne m. in. poprzez kolędowanie. Z dużym zaangażowaniem przewodził tym poczynaniom Wincenty Warta. Jego starania, wspierane przez wielu mieszkańców, nie zostały zrealizowane przed wybuchem II wojny światowej. Udało się jednak pod koniec lat trzydziestych wybudować, m.in. z zebranych wcześniej środków, Dom Katolicki w dolnej części Białki, który z czasem spełniał ważną rolę w życiu religijnym mieszkańców.
Powojenny system komunistyczny, panujący wówczas w Polsce, nie sprzyjał życiu religijnemu, a dla budownictwa sakralnego były to wyjątkowo trudne czasy. W archidiecezji krakowskiej nowe nadzieje nastały z chwilą wyniesienia na tron biskupi ks. Karola Wojtyły. Jego zaangażowanie w obronę interesów i praw Kościoła w Polsce przynosiło konkretne owoce, widoczne także w budownictwie sakralnym. 19 maja 1971 r. kard. Wojtyła w czasie wizytacji parafii w Makowie Podhalańskim poświęcił odrestaurowaną kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej na górnej Białce (zabytek z XIX wieku), a następnie dokonał aktu poświęcenia kaplicy mszalnej w Domu Katolickim na dolnej Białce. Tam też odprawił Mszę św., wygłosił homilię i konsekrował stacje Drogi Krzyżowej.
Odtąd w kaplicy Domu Katolickiego, dzięki pomocy kapłanów dojeżdżających z parafii makowskiej, odprawiano już systematycznie niedzielną Eucharystię i inne nabożeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Budowa kościoła parafialnego

Kaplica w Domu Katolickim „skróciła” białczanom drogę do uczestnictwa w liturgii, lecz nie pozbawiła ich pragnienia budowy własnego kościoła i utworzenia własnej parafii. Takie pragnienia wyrażali nade wszystko mieszkańcy górnej i środkowej Białki. Dlatego na początku lat osiemdziesiątych XX wieku powstał Komitet Budowy Kościoła, z przewodniczącym Stanisławem Peną na czele, którego w tym szlachetnym dziele wspomagało wiele osób. Budowa kościoła nastręczała wiele problemów, związanych m.in. z nabyciem dodatkowych działek, uzyskaniem pozwolenia na budowę, wykonania uzgodnień i projektów architektonicznych oraz zdobyciem potrzebnych środków na realizację kosztownego przedsięwzięcia. Mieszkańcy Białki nie szczędzili jednak ofiar na ten cel. Nieco środków zebrano w ramach kolędowania w sąsiednich parafiach. Budowę wspierały też miejscowe firmy m.in. Fabryka Osłonek Białkowych i SP „Spólnota”.
21 października 1982 r. Białka otrzymała pozwolenie na budowę świątyni od władz wojewódzkich w Bielsku-Białej. Natomiast w pracowni Politechniki Krakowskiej zespół architektów Stanisław Deńko i Jolanta Jankiewicz, przy współpracy Anny i Wiesława Sochów - wykonał projekt wraz z dokumentacją kościoła. Z kolei jego konstrukcję opracował dr inż. Stanisław Sąsiadek. 22 czerwca 1983 r. Jan Paweł II w czasie II pielgrzymki do Ojczyzny poświęcił na krakowskich Błoniach kamień węgielny pod budowę kościoła w Białce, który 6 listopada tego roku został wmurowany na placu budowy przez kard. Franciszka Macharskiego - ówczesnego metropolitę krakowskiego. Dynamiczne prace budowlane, z zaangażowaniem miejscowych majstrów, sprawiły, że latem 1984 r. kościół stał już w stanie surowym.

Reklama

Erygowanie parafii

Od początku budowy kościoła, aż do jej ukończenia pracami kierował z wielkim poświęceniem mgr inż. Stanisław Pena, znany z zasług dla budownictwa sakralnego w archidiecezji krakowskiej (prowadził m.in. budowy kościółów św. Piotra w Wadowicach, Matki Bożej Częstochowskiej w Krzeszowicach, kaplicy św. Karola Boromeusza w Zawadce i Domu Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej w Wadowicach). Warto wspomnieć, że w 1985 r. w czasie spotkania w Watykanie przekazał on Ojcu Świętemu informację o powstaniu kościoła i parafii w Białce. W odpowiedzi nasz Papież stwierdził: „Ten kościół był tam potrzebny”. 29 czerwca 1984 r. kard. Franciszek Macharski erygował parafię pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Białce. Równocześnie skierował tam ks. Romana Pykę, powierzając jego opiecę nowo powstałą parafię. Pierwszą Mszę św. ksiądz proboszcz odprawił w jadalni, gdyż nawa główna kościoła nie była jeszcze wówczas ukończona. 14 czerwca 1992 r. pierwszą prymicyjną Mszę św. w nowym kościele celebrował pochodzący z Białki ks. Zygmunt Pena. Od tej chwili dla Białki rozpoczął się nowy rozdział życia religijnego.

Świątynia

W 1985 r. dobiegły kresu podstawowe prace wykończeniowe. Wzniesiony w Białce kościół ma unikalną konstrukcję architektoniczną. Jego bryła przypomina piramidę, zwieńczoną wieżyczką z krzyżem. Umieszczono w niej 3 dzwony. We wschodniej ścianie zadaszenia ułożono stopniowo wznoszące się okna - wypełnione obrazami religijnymi. Potocznie mówi się o nich „schody do nieba”. Wnętrze kościoła ma jedną czworoboczną nawę. Na zbiegu ścian południowej i zachodniej umieszczono ołtarz z wizerunkiem patronki parafii - Matki Bożej Królowej Rodzin, autorstwa prof. Romana Skowrona z ASP w Krakowie (wcześniej znajdował się tam podobny obraz, namalowany przez Henryka Ostruszkę - obecnie umieszczony w salce ministrantów). Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin dla kościoła w Białce został poświęcony przez Papieża Jana Pawła II w czasie Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie 12 czerwca 1987 r.

W trosce o formację

Z powstaniem nowej parafii nowej jakości nabrało życie religijne w tej beskidzkiej wiosce. Jest w tym duża zasługa proboszcza - ks. Romana Pyki. Swoim kapłańskim autorytetem i duszpasterską troską umie on zjednywać parafian do szlachetnych czynów i religijnych postaw. - W naszej parafii, liczącej 1450 wiernych (dolna Białka należy nadal do prafii makowskiej), wszyscy, poza kilkoma wyjątkami, uczestniczą w niedzielnej Eucharystii i innych nabożeństwach. Duchowej formacji parafian sprzyjają też świeckie grupy parafialne. Do 21 żeńskich i męskich kółek różańcowych należy ponad 400 osób. Bardzo pomocna jest też Rada Parafialna. To przy jej staraniach udało się też urządzić na Białce w 1988 r. cmentarz parafialny. Na ten zespół, z kościelnym Adamem Malikiem, mogę też zawsze liczyć przy organizowaniu różnych uroczystości parafialnych. Godną uznania rolę pełni również grupa ministrantów (jest ich ponad 30), a szczególnie dziecięce i młodzieżowe Grupy Apostolskie prowadzone przez katechetkę Barbarę Łatkę - informuje Ksiądz Proboszcz. Grupy Apostolskie oraz schola i chór parafialny, prowadzony przez organistkę Krystynę Madej, ubogacają religijne uroczystości i nabożeństwa, jakie odbywaja się w ciągu roku liturgicznego.
- Ważnynym kierunkiem pracy Grup Apostolskich jest organizowanie zadań o charakterze wychowawczym i charytatywnym. Są to m.in.: Dzień Babci, Dzień Dziadka, dzień św. Mikołaja, tzw. Choinka, gromadzenie i rozdzielanie darów dla osób ubogich itp. Grupy Apostolskie z Białki co roku biorą też udział w dniach skupienia, które organizowane są zazwyczaj w Bukowinie Tatrzańskiej, Zakrzowie, Częstochowie, Kasince Małej i Zakopanem - mówi Barbara Łatka. - Czynny udział dzieci i młodzieży w życiu Grup Apostolskich spełnia bardzo ważną rolę w ich duchowej formacji i w sposób wartościowy wzbogaca życie religijne w naszej parafii - podkreśla katechetka. Jeżeli ktoś miał sposobność obserwować i przeżywać uroczystość I Komunii Świętej w kościele parafialnym w Białce, to musi uznać, że jest to ceremonia nadzwyczaj uroczysta i godna naśladowania.
W życiu białczańskiej parafii czynny udział biorą miejscowe instytucje i organizacje, szczególnie strażacy OSP i grono nauczycielskie Zespołu Szkół. Ten udział widoczny jest przede wszystkim podczas uroczystości religijnych i patriotycznych. Parafia w Białce, choć jest jeszcze młoda, może więc być dumna zarówno ze swych inwestycji sakralnych, jak i świadectw życia duchowego.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję