Reklama

III rocznica śmierci Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Stalowej Woli

Setki zniczy zapłonęło przy największym w regionie pomniku Jana Pawła II przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli. Tę świątynię w 1973 r. poświęcił ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. W bazylice „Wieczór papieski” rozpoczęła 2 kwietnia Msza św. - Bóg dał światu kogoś, kto odwrócił to, co było w człowieku zapomniane, a mianowicie doświadczenie wspólnoty. Sługa Boży Jan Paweł II nauczył ludzi być razem - mówił w kazaniu proboszcz ks. Edward Madej.
Po Mszy św. kilka tysięcy wiernych oklaskami na stojąco nagrodziło wykonawców „Sabat Mater” - dzieła Giovaniego Battisty Pergolesiego. Kolejnym akordem był spektakl słowno-muzyczny „Pontyfikat Jana Pawła II - Dar i Tajemnica” oparty na poemacie Jana Pawła „Tryptyk Rzymski”, w wykonaniu Jerzego Zelnika. Oprawę muzyczną zapewnili Georgij Agratina i Robert Grudzień.
Przed południem Papieża wspomniały dzieci. W porannym nabożeństwie w Stalowej Woli wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II. Dzieciaki przyszły z opiekunami i dyrekcją szkoły do kościoła Opatrzności Bożej. Po przyjęciu Komunii św. odmówiły cząstkę Różańca w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Wzięły też udział w programie słowno-muzycznym i wysłuchały fragmentów kazań Jana Pawła II.
W Pysznicy, w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II, każde dziecko wykonało serce, a na nim umieściło swoją dedykację. Serduszka zawisły przy tablicy upamiętniającej Patrona szkoły. Do szkolnego budynku wchodziło się przez olbrzymie serce z białych i żółtych kwiatów.
W trzecią rocznicę śmierci Papieża zapełniły się kościoły, setki zniczy paliło się przed pomnikami, tablicami i portretami polskiego Papieża. „Pokolenie Jana Pawła II” obchodziło trzecią rocznicę jego odejścia do domu Ojca.

Czesław Hałaj

W Nisku

Trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II uczczono w sanktuarium św. Józefa w Nisku Mszą św. o godz.18, której przewodniczył ks. prał. Władysław Jadam wraz z dziekanem niżańskim ks. prał. Marianem Balickim. Bogu polecano rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Po Eucharystii wystąpił Teatr „Logos”, działający przy Sanktuarium, któremu towarzyszył chór uczniowski z Gimnazjum nr 1 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nisku, działający pod dyrekcją Henryka Rzucidło. Zaprezentowano program słowno-muzyczny przybliżający życie i przesłanie Papieża Polaka. Chór wykonywał utwory z oratorium „Tu es Petrus”, a także własne aranżacje pieśni religijnych. Na zakończenie występu Ksiądz Dziekan zadedykował Papieżowi swój wiersz. Wzruszenie spowodowało spontaniczne wykonanie przez gimnazjalistów pieśni „Barka”. Następnie czuwanie podjęła młodzież z Ruchu „Światło-Życie”, śpiewając ulubione papieskie pieśni oazowe. Wsłuchiwano się we fragmenty nagrań przemówień papieskich do Polaków. O 21.37 zamilkł śpiew, wierni zgromadzeni w kościele uklękli, a bicie dzwonów kościelnych przypominało o godzinie śmierci naszego Rodaka. Na zakończenie ks. Krzysztof Tryk odczytał modlitwę o beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II i udzielił błogosławieństwa licznie zgromadzonym wiernym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Krzysztof Tryk

W Janowie Lubelski

W Janowie Lubelskim wieczorem 2 kwietnia w kościele św. Jadwigi została odprawiona przez kapłanów janowskich Msza św., której przewodniczył ks. infułat Edmund Markiewicz. Po Eucharystii ulicami miasta, z kościoła św. Jadwigi do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, przeszedł z lampionami marsz modlitwy, w którym uczestniczyło kilka tysięcy wiernych. Podczas marszu rozważano nauczanie Papieża w różańcowych tajemnicach światła, przygotowane i przeprowadzone przez młodzież zrzeszoną we wspólnocie JPII. Kulminacyjny moment nastąpił o 21.37 na sanktuaryjnym Placu Różańcowym. Modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Janina Oleszko poetycko opisała postać nieodżałowanego Papieża Polaka. Spotkanie modlitewne zakończyło się Apelem Jasnogórskim oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem Jana Pawła II.

Reklama

Ks. D.W.

W Domacanach

2 kwietnia uroczystą Mszą św., sprawowaną w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, rozpoczął się Wieczór Papieski. Miejscowa młodzież zaprezentowała montaż literacko-muzyczny „Szukałeś nas, a my teraz do Ciebie przychodzimy...” opracowany przez animatorkę Ruchu Światło-Życie Dominikę Dąbrowską. Spotkanie zakończono odśpiewaniem „Barki” i modlitwą o beatyfikację Papieża.

Ks. D.W.

W Sandomierzu

Centralne obchody trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II odbyły się w stolicy diecezji - Sandomierzu. 2 kwietnia 2008 r. wieczorem wierni wypełnili bazylikę katedralną, by pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za dar osoby Jana Pawła II oraz modlić się o pogłębienie duchowych owoców jego pontyfikatu i o jego rychłą beatyfikację. W homilii bp Frankowski wskazał na wielkość podwójnego pontyfikatu Jana Pawła II, tego po wyborze na Stolicę Piotrową i po zamachu na jego życie.
Po Eucharystii wyruszyła procesja różańcowa z lampionami przez Rynek Starego Miasta na Plac Papieski, gdzie o godz. 21 odśpiewano Apel Jasnogórski, modlono się i wysłuchano fragmentów przemówień Ojca Świętego. O godz. 21.37 rozległy się dzwony. Bp Frankowski przed błogosławieństwem mówił: - Niech to błogosławieństwo wysłuży wam wszystkim chęć naśladowania tego wielkiego Papieża, jego dobroci, prostoty, szczerości serca, życia w prawdzie, gorliwości, zapału apostolskiego w ewangelizowaniu współczesnego świata - mówił Biskup Pomocniczy. Liturgię Mszy św. wzbogacił śpiewem chór katedralny, zaś program słowno-muzyczny na Placu Papieskim przygotowali klerycy Seminarium Duchownego. Równie uroczyście obchodzono trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II w większych ośrodkach duszpasterskich diecezji. W Tarnobrzegu-Wielowsi, w miejscu, gdzie w 1999 r. wylądował Papież odbyło się modlitewne czuwanie do godz. 21.37. Odśpiewano Apel Jasnogórski i modlono się o beatyfikację Wielkiego Polaka.

Reklama

Ks. DW

W Staszowie

Mieszkańcy Staszowa uczcili 3. rocznicę śmierci Papieża wspólną modlitwą w sanktuarium Sługi Bożego Jana Pawła II. To szczególne miejsce stanowi wotum za uratowanie życia Ojca Świętego po zamachu w 1981 r. Wznoszona ofiarnie przy wielkim zaangażowaniu parafian, pod kierunkiem ks. prał. Henryka Kozakiewicza i według projektu Jerzego Wójcika, budowla jest ogromna. Tzw. kościół dolny zdolny jest pomieścić tysiąc wiernych, w górnym zgromadzić się może nawet cztery razy więcej.
Jan Paweł II wiedział, że w Staszowie trwają prace przy niezwykłym pomniku wdzięczności za jego ocalenie. Plany kościoła i zdjęcia z placu budowy pokazał Ojcu Świętemu ks. Kozakiewicz w 1989 r. Biskup sandomierski Andrzej Dzięga wyraził zgodę, aby tu właśnie powstało sanktuarium modlitwy o beatyfikację Jana Pawła II. - Gromadzimy się dziś przeżywając trzecią rocznicę odejścia naszego Papieża do domu Ojca - mówił w czasie Mszy św. 2 kwietnia ks. prał. Kozakiewicz. - Niech to spotkanie ubogaci nas wszystkich i przypomni każdemu z nas kim dla niego był, jest i będzie Jan Paweł II.
W trakcie nabożeństwa delegacje władz samorządowych, policji, straży, instytucji publicznych i społecznych, a także szkół i przedsiębiorstw złożyły kwiaty w kaplicy poświęconej polskiemu Papieżowi. Centralne jej miejsce zajmuje duży portret Jana Pawła II. Jest tu też figura Matki Bożej Fatimskiej, do której pielgrzymował Papież, aby podziękować za uratowanie go od śmierci. Jest też krzyż w formie papieskiego pastorału, a od niedawna także ornat i stuła Ojca Świętego, przekazane specjalnie dla staszowskiego sanktuarium przez kard. Stanisława Dziwisza.

Rafał Staszewski

W Woli Rzeczyckiej

Kościół parafialny w Woli Rzeczyckiej zgromadził wiernych chcących uczcić trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. Jerzy Dąbek. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II poprowadzili zebranych drogą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 r. O 21.37 zabiły dzwony kościelne, a zebrani w świątyni minutą ciszy oddali hołd wielkiemu Rodakowi i we wspólnej modlitwie prosili o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Następnie ks. prob. Marcin Hejman zainicjował uroczyste wbicie do sztandaru szkoły gwoździa w kształcie białej wstążeczki z napisem: „Szukałem Was... JPII”, z datą 2 kwietnia 2005. Gwóźdź ten został poświecony w Rzymie przy grobie Jana Pawła II 14 lipca 2007 r., a ofiarowany szkole 4 października 2007 r. podczas VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

Ks. D.W.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję