Reklama

Kamienie węgielne umocnione wiarą serc ludzkich

Niedziela przemyska 25/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radymno - ta nazwa budzi w moim sercu ciepłe skojarzenia - tu działa nieformalne koło przyjaciół Radia Fara, ludzie skupieni w Akcji Katolickiej i wokół pewnego zakładu fryzjerskiego, na których zawsze można liczyć, zwłaszcza na ich obecność w modlitwie na antenie. Nie inaczej było w niedzielę 25 maja br. Chociaż ekipa studia krośnieńskiego zjawiła się na placu celebry z satelitą jeszcze przede mną, pani Beatka przyjeżdża specjalnie po mnie do Przemyśla. Na osiedlu Jagiełły, zanim dotrę do widocznego już z daleka talerza satelity, co parę kroków zatrzymuję się, by odwzajemnić powitanie życzliwych radymnian, znających mnie z Radia albo Bóg wie skąd.
Nowa świątynia, którą można oglądać co najwyżej do wysokości pierwszej kondygnacji, zadziwia zadbaniem o oddanie chwały Panu i uszanowanie dzisiejszych gości i wiernych. Ksiądz Arcybiskup podziękuje za dywany na drodze procesji i dekoracje miejsc, na których dopiero wyrosną solidne mury kościoła i centrum profilaktyki przeciw uzależnieniom.
Liczna wspólnota wiernych zajęła całą główną nawę przyszłej świątyni, śpiewa chór, gra orkiestra, a w koncelebrze z Metropolitą Przemyskim zacni kapłani, począwszy od byłych pasterzy radymniańskiej trzody jak ks. Kazimierz Golenia i ks. prof. Bronisław Twardzicki, po protoplastów dzieł, jakie dały początek inicjatywie na osiedlu Jagiełły, a mianowicie ks. prał. Stanisława Zarycha i ks. prof. Jana Edlinga z Lipinek, gdzie od pół roku działa centrum profilaktyki dla młodzieży.
Witają swojego Pasterza przedstawiciele komitetu budowy kościoła, o których wielkim trudzie i zaangażowaniu można przekonać się oglądając kronikę parafialną, do której piękne zdjęcia robi pan Zdzisław, szalony wręcz w swoim reporterskim polowaniu na ciekawe ujęcia. Jeśli dokładnie przyjrzeć się tym fotosom, dostrzeżemy tam tego, który jest spiritus movens nowych dzieł - obecnego proboszcza ks. prał. Czesława Jaworskiego, wręcz skaczącego po rusztowaniach budowlanych. Gospodarz wita Arcypasterza, przypominając ubiegłoroczne spotkanie w tym miejscu i słowa zachęty Ordynariusza. Ksiądz Arcybiskup, jak ojciec, niespodziewanie tuli ks. Czesława do swej piersi, bo jak powiedział w homilii: „z wielkim zapałem poszedł w realizowanie tego programu. Myślę, że jest za co dziękować Panu Bogu, przecież żaden z tych czynów, z tych wysiłków, żadna z dniówek, złotówek nie zginie przed Bogiem, jeśli jest to czynione z wiarą i miłością, nie dla innych zewnętrznych racji. (...) a jest to wartość nie tylko w tym sukcesie, który już widać, boście tu zrobili w ostatnim okresie niezwykle dużo... Trzeba wejść tu do środka, może trzeba stanąć właśnie tu, gdzie ja stoję, żeby zobaczyć to piękno, które już się tu rysuje i tę wartość tego dużego pięknego kościoła, który tu powstanie - mniejsza o to kiedy. Natomiast wartość tego dzieła leży w tym, że wydobywa z ludzkich serc ten trud, który jest ponoszony, wydobywa czytelne świadectwo wiary”.
Skromny, wręcz nieśmiały Proboszcz parafii w Radymnie, mocą zawierzenia Panu Bogu i Pani Częstochowskiej, królującej teraz w prezbiterium, oraz Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, porwał się do stworzenia dzieła, które służyć będzie nie tylko tutejszym mieszkańcom, ale i wiernym z innych miejsc diecezji. Jego wielkie serce i umysł wybiega daleko w przyszłość, dlatego troszczy się o młodych, nie tylko o tych, którzy już wpadli w jakieś nałogi, ale i o tych, którzy dopiero mogą doświadczyć uzależnienia. Pytam go, czy są jakieś konkretne problemy w Radymnie, które stały się motorem do tej inicjatywy. „Tak, problemów jest bardzo dużo, jest dużo młodzieży zagubionej. W ciągu mojego pobytu tu w Radymnie trzech młodych chłopców, uczniów szkoły gimnazjalnej i średniej odebrało sobie życie. Zresztą sam jestem przekonany odnośnie abstynencji - jestem abstynentem i uważam, że trzeba coś uczynić, by ratować ludzi tak zagubionych”.
Ośrodek przy sanktuarium trzeźwościowym w Lipinkach w diecezji rzeszowskiej, któremu patronują św. Józef i bł. Bronisław Markiewicz, działa od pół roku. Przez jego progi przeszło już ponad tysiąc młodych ludzi. „Formacja w tym ośrodku oparta jest na dwóch filarach - mówi ks. prof. Jan Edling - jeden to ten duchowy - do dyspozycji są kapłani, którzy prowadzą rekolekcje, spowiedź, rozmowy, a drugi filar, to przygotowani świeccy, grono pedagogów, psychologów, terapeutów, którzy mają swój program i ściśle go realizują. Zrozumienie wśród władz samorządowych jest coraz większe. Młodzież jest zadowolona, nauczyciele są wdzięczni, bo w jakiś sposób wyręcza się ich z obowiązku, który na nich spoczywa w ramach godzin wychowawczych, prowadzenia formacji profilaktycznej”.
Centrum w Radymnie ma być rejonowe - Ksiądz Proboszcz cieszyłby się, gdyby w to dzieło włączyła się diecezja. Prosi zdecydowanie o modlitwę. Dziękuje Radiu za nagłośnienie uroczystości.
Zanim urosną mury i przybędą adresaci zaproszenia do skorzystania z nowego miejsca formacji, uczestnicy uroczystości: kapłani oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych składają podpisy pod aktami prawnymi stanowiącymi o wmurowaniu kamieni węgielnych. Sygnatariuszy jest wielu - to cieszy.
Dowodem na zainteresowanie samorządowców działalnością na rzecz trzeźwości jest nie tylko obecność, ale także ścisła współpraca w centrum lipińskim senatora Kazimierza Jaworskiego. „Chcemy w tym ośrodku dać młodzieży radość, zabawę, ale też zapoznać ich z wymaganiami, bo każdy z nas powinien od siebie wymagać. Program opiera się na nauce, życzliwości, wymaganiach i na Bożym Prawie. Działanie oparte na tych filarach ma szanse na powodzenie, ponieważ świat dzisiaj, chyba jeszcze mocniej niż w czasach naszej młodości, zagraża młodym. Jest ta globalna wioska informacyjna i bardzo dużo złego za duże pieniądze wpycha się młodym. Zło tę swoją strategię bardzo szybko realizuje, więc my, jako ludzie wierzący, musimy temu przeciwdziałać. Jak to Ksiądz Arcybiskup dziś wspaniale ujął: młodzież musi mieć alternatywę, miłość i wymagania”.
Na placu budowy centrum, na osiedlu Jagiełły stanął wysoki krzyż i pomnik Prymasa Tysiąclecia, obranego Patronem nowego dzieła. Jego słowa przypominające niezłomną postawę w obronie najszlachetniejszych ideałów, znalazły oddźwięk nie tylko w treści uroczystej modlitwy i na zaproszeniu, ale również w prawdziwej trosce duszpasterzy i twórców centrum. „Dziś wszystko w Polsce woła, by zmobilizować duchowe siły Narodu do obrony życia nienarodzonych, do wierności ślubom małżeńskim, do podniesienia moralności współżycia małżeńskiego, do cnoty męstwa i wstrzemięźliwości, do czujności nad wychowaniem moralnym i religijnym młodzieży i dziatwy, aby z rodzin nie wyrastali ateiści i poganie”.
Warto dodać, że zarówno pomnik, jak i mające tu powstać centrum profilaktyki to wielka niespodzianka dla radymniańskich parafian, a ponieważ do ukończenia budowy kościoła daleko, można się spodziewać, że ks. Czesław zaskoczy swoją trzodę jeszcze niejednym błyskotliwym pomysłem. Wielka moc wiary tkwi w mieszkańcach Radymna. Modlą się za życie poczęte i inne żywotne sprawy wspólnoty lokalnej, niejedną łaskę już wyprosili, nie żałują grosza na dobre dzieła. Jedna ze słuchaczek Radia opowiada, że mąż przychodzi do domu tylko po to, by zmienić ubranie na suche i znów idzie na budowę. Mają swoich patronów do spraw trudnych i beznadziejnych - jedna z nich, św. Rita, zostanie chyba Patronką naszego satelity, który w Radymnie po raz pierwszy zadziałał bezbłędnie. Mocą takiej wiary i modlitwy można ufać, że dzieło powstanie i przyniesie wspaniałe owoce, czego życzymy twórcom, młodzieży i nam wszystkim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modelka, która poznała Boga

2024-12-28 16:58

Niedziela Ogólnopolska 1/2025, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum prywatne

Ilona Adamska

Ilona Adamska

Przez lata żyła daleko od Boga, chociaż jej tata modlił się o nawrócenie córki. Jego śmierć była punktem zwrotnym – życie Ilony zmieniło się o 180 stopni.

Ilona pochodzi z wierzącej rodziny. Studiowała na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Podczas studiów zraziła się jednak do instytucji Kościoła. Frustrowały ją także zachowania niektórych duchownych. W tym czasie pracowała jako modelka i założyła własną firmę. Zajęta rozwijaniem kariery, zapomniała o Bogu. Na Mszę św. chodziła tylko podczas pobytu w domu rodzinnym w Sanoku. Jak mówi, nie przeżywała wtedy Eucharystii w sposób świadomy.
CZYTAJ DALEJ

Santiago de Compostela: trzeci z rzędu rekordowy rok na Drodze św. Jakuba

2025-01-03 17:08

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Hiszpania

droga św. Jakuba

wikipedia/Edescas2

Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba

Pielgrzymi na Drodze św. Jakuba w 2024 roku po raz kolejny pobili rekord. Jak podaje biuro pielgrzymkowe w Santiago de Compostela, w ubiegłym roku przybyszom z całego świata wydano 499 239 certyfikatów. Czyni to rok 2024 trzecim z rzędu rekordowym rokiem dla tradycyjnego szlaku do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii po 2022 roku (438 307) i 2023 roku (446 082). Nawet w sylwestra przybyło 183 pielgrzymów.

Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, jest europejskim szlakiem pielgrzymkowym, prowadzącym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Od IX wieku szlak ten wiedzie pielgrzymów od krajów bałtyckich przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję do grobu św. Apostoła Jakuba (Większego) w hiszpańskim Santiago de Compostela. W tamtejszej katedrze ma znajdować się jego ciało. Nie ma jednej trasy pielgrzymki - uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim

2025-01-04 16:52

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Magdalena Kowalczyk

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję