- Kościół odegrał ogromną rolę w ratowaniu życia dzieci i dorosłych osób pochodzenia żydowskiego - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji odrestaurowanych wnętrz.
Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział, że przy świątyni powinien stanąć pomnik upamiętniający polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy ratowali życie osobom żydowskiego pochodzenia. - Powinniśmy zrealizować ten projekt jak najszybciej razem z Instytutem Pamięci Narodowej i władzami Warszawy. Nie ma w Warszawie godnego upamiętnienia tych ludzi, którzy w najcięższych czasach potrafili się zachować jak trzeba i pracowali w tej parafii - powiedział minister Gliński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita warszawski przypomniał, że to jeden z jeden z trzech kościołów, który znajdował się na terenie getta warszawskiego. Na plebanii znalazł tutaj schronienie m.in. znany prof. Ludwik Hirszfeld. Ówczesny proboszcz parafii ks. prał. Marceli Godlewski za ratowanie życia Żydom pośmiertnie został odznaczony przez Instytut Yad Washem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Trzy lata temu Fundacja Wallenberga, upamiętniająca miejsca związane z ratowaniem Żydów podczas Zagłady, nadała kościołowi Wszystkich Świętych tytuł „House of Life” (Dom Życia).
Reklama
Świątynia został zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Remont górnego kościoła jeszcze trwa. A w odnowionym wnętrzu dolnego kościoła, osuszonym z wieloletniej wilgoci, w którym znajdował się wcześniej magazyn, odtworzono salę teatralną, jest także miejsce do organizowania różnych wystaw, zajęć edukacyjnych i spotkań. - Kondygnacja podziemna, zwana dolnym kościoła, to wnętrza przestrzennie reprezentacyjne, które w najwyższym miejscu osiągają prawie 5 metrów wysokości - mówi ks. Piotr Waleńdzik proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Początki parafii sięgają 1669 r., kiedy to król Michał Korybut Wiśniowiecki, potwierdzając przywileje miasteczka Grzybów, wyznaczył miejsce na powstanie kościoła. Ostatecznie prace związane z budową świątyni według projektu Henryka Marconiego rozpoczęły się w 1861 r..
Po wojnie odbywały się tutaj lekcje religii, liczne spotkania młodzieży i wspólnot parafialnych, także Klubu Inteligencji Katolickiej. Organizowano bale sylwestrowe i przedstawienia teatralne, a do 2000 r. swoją siedzibę miał, założony przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Instytut Muzyczno-Liturgiczny. Przez pewien czas w świątyni mieściło się także archiwum akt kurii metropolitalnej.
Podczas stanu wojennego w podziemiach kościoła zorganizowano salę kinowo-teatralną, w której siedzibę miał akademicki dyskusyjny klub filmowy studentów Akademii Teologii Katolickiej. Na deskach teatru występowali artyści drugiego obiegu. Tutaj także znajdował się parafialny zespół charytatywny (obecnie należący do Caritas). W latach 80-tych organizowano także pomoc dla bezdomnych.
Inwestycja rewitalizacji zabytkowego kościoła możliwa jest dzięki dofinansowaniu minsiterstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz pozyskanych środków z Unii Europejskiej.