Jest w Łodzi miejsce szczególne związane z Matką Bożą i z naszą historią, gdzie ludzie powierzają swoje radości, troski, problemy i dziękują za otrzymane łaski. Skąd każdego roku wyrusza na Jasną Górę piesza pielgrzymka, a w każdą pierwszą sobotę miesiąca Pasterze łódzkiego Kościoła przewodniczą modlitwom w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. To świątynia - sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej - wotum dziękczynne łodzian za Cud nad Wisłą.
Parafia Matki Bożej Zwycięskiej została erygowana 1 lipca 1926 r. przez ordynariusza łódzkiego bp. Wincentego Tymienieckiego. Kamień węgielny pod kościół poświęcono 15 sierpnia 1926 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie w 6. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Poświęcenia kościoła dokonał 2 października 1938 r. bp Włodzimierz Jasiński. Powstanie świątyni jest wypełnieniem ślubów złożonych Bogu przez mieszkańców Łodzi podczas nabożeństwa błagalnego na pl. Wolności 15 sierpnia 1920 r., w kulminacyjnym momencie Bitwy Warszawskiej. Łodzianie prosili wtedy: „Jeśli Bóg da zwycięstwo, w podzięce zbudujemy kościół”.
Wjeżdżający do Łodzi widzą górującą nad miastem wieżę kościoła Matki Bożej Zwycięskiej. Odnosi się wrażenie, że droga wiedzie wprost do świątyni. A ona sama otwiera swe drzwi dla każdego. W kościele - wotum dziękczynnym, symbolu patriotyzmu Polaków, znajduje się dar od Jana Pawła II - mozaikowy wizerunek Jasnogórskiej Madonny. Do świątyni trafił w 1982 r. Wcześniej obraz przez 24 lata zdobił kaplicę polską w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Przed tym wizerunkiem, w sercu chrześcijaństwa, codziennie odprawiano Mszę św. za ojczyznę. Papież Paweł VI, nie mogąc przybyć do Polski na uroczystości Millennium (3 maja 1966 r.), dziękował przed nim Bogu za Polskę zawsze wierną. Przed obrazem prywatnie modlił się Jan Paweł II, w kilkanaście godzin po wyborze na następcę św. Piotra. Nasz abp Władysław Ziółek sprawował przed nim swoją Mszę św. prymicyjną.
13 czerwca 1987 r. podczas Eucharystii na Lublinku mozaikowy obraz Madonny Watykańskiej stał obok ołtarza. W 1995 r., w roku jubileuszu 75-lecia archidiecezji łódzkiej, wizerunek Matki Bożej nawiedził wszystkie parafie i ważniejsze kościoły ziemi łódzkiej. W 1998 r. abp Władysław Ziółek podniósł kościół Matki Bożej Zwycięskiej do rangi sanktuarium. Obecnie proboszczem i kustoszem sanktuarium jest ks. kan. Tadeusz Weber.
Każdego roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 9.30 przy ołtarzu polowym przed głównym wejściem odprawiana jest uroczysta Msza św., w której uczestniczą najdostojniejsi przedstawiciele łódzkiego Kościoła, władze miasta oraz reprezentanci służb mundurowych - wojska, policji, straży pożarnej i miejskiej. Przed świątynią stoi monument upamiętniający ofiary Katynia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu