Atmosfera wizytacji kanonicznej w Oleśnikach, którą przeprowadził bp Mieczysław Cisło w niedzielę, 24 sierpnia, korespondowała z wytycznymi bp. Stefana Wyszyńskiego, spisanymi pod tytułem „Przed wizytacją kanoniczną Biskupa”. Czytamy tam: „Usilny nacisk należy położyć na duchowy i religijny charakter wizytacji kanonicznej, by w trosce «około bardzo wiela» w zewnętrznej wystawności i popisie, nie zagubić istotnego celu pasterskiego nawiedzenia”.
Parafia, żyjąca atmosferą srebrnego jubileuszu, zgromadziła na uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, połączonych z wizytacją i dożynkami, rzeszę parafian oraz gości. W progu kościoła Księdza Biskupa witali Teresa i Julian Musiej, rodzice Tomasza, alumna lubelskiego seminarium. Kleryk Tomasz jest autorem wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, zdobiącego fronton kościoła. Nowy obraz poświęcił bp Cisło. Biskupowi towarzyszyli alumni Błażej Woszczek z Parafianki i Kamil Zaborek z Częstoborowic, pełniący na co dzień funkcje prezesa i wiceprezesa Bractwa św. Floriana, które działa na terenie seminarium. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Legionu Maryi. Maryjne pieśni w ich wykonaniu słychać było jeszcze długo po zakończeniu głównej Mszy św.
Na spotkanie Pasterza wyszli przedstawiciele Oleśnik - dyrektor szkoły Bernarda Grochecka i Krzysztof Paluch, Aleksandra Mrugała i Karol Staniak oraz najmłodsi - Patrycja Burak i Grzegorz Adamiak. Podczas pierwszej Mszy św. grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania, aby wzorem Apostołów głosić wiarę w Chrystusa wszędzie tam, gdzie przyjdzie im żyć. Przygotowując się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, młodzież brała udział w katechezach oraz przystępowała do comiesięcznej spowiedzi, a także pomagała w przygotowaniu liturgii. W darach ołtarza młodzi zanieśli m.in. świecę, lampkę oliwną, gałązkę palmową i symboliczną tablicę z Dekalogiem.
Podczas uroczystej Sumy proboszcz ks. kan. Jerzy Wesołowski podsumował pięcioletni okres pracy w parafii. Krótko przedstawił parafię, jej dzieje, wspominał o materialnych inwestycjach ostatnich lat i nakreślił obraz życia religijnego. Parafia została erygowana 3 października 1983 r. Wcześniej wierni z Oleśnik modlili się w Trawnikach i Fajsławicach. We wnętrzu świątyni zwraca uwagę tablica poświęcona wikariuszowi generalnemu biskupa lubelskiego śp. ks. prał. dr. Mieczysławowi Bochyńskiemu, rodakowi z Oleśnik, który przyczynił się do powstania parafii. Na początku wspólnota liczyła 1820 osób, obecnie zaledwie 885. Rodziny zajmują się tu rolnictwem, uprawą ziół, zbóż i hodowlą zwierząt. Część osób pracuje w Lublinie, Chełmie, Świdniku i Łęcznej. Około połowa mieszkańców tej jednolitej wyznaniowo wspólnoty uczestniczy w niedzielnych Mszach św. Wierni zamawiają intencje mszalne, uczestniczą w nabożeństwach. Parafia rozwija się duchowo. Założono tu 5 kół Żywego Różańca, Legion Maryi, są ministranci i schola. Z parafii wywodzą się 2 siostry zakonne, 2 kapłanów, brat zakonny i obecnie kształcący się w seminarium alumn Tomasz. W ostatnich latach dają się zauważyć znaczne zmiany w materialnym obrazie parafii. Otoczenie kościoła zachęca do uczestnictwa w nabożeństwach i oczyszczania duszy. W 2005 r. zbudowano zajmujący ok. 1200 m kw. parking asfaltowy, udało się wymienić wszystkie okna plebanii i kupić piece CO. W 2006 r. powstał parking przyplebanijny, wymieniono rynny, wyremontowano ogrodzenie kościoła, plebanii i cmentarza. W kolejnym - zabezpieczono dolną część świątyni przed wilgocią, pomalowano dach. W roku bieżącym wyremontowano fronton kościoła i drzwi; przed kościołem położono nową kostkę, a nowe dywany wewnątrz. Po niedzielnej uroczystości, zakończonej procesją eucharystyczną, Ksiądz Proboszcz dziękował zarówno gościom, jak i tym, którzy przyczyniają się na co dzień do tego, że parafia pięknieje: biskupowi, dziekanowi ks. kan. P. Stańczakowi, księżom, parafianom, OSP, służbie liturgicznej, organiście, rodzicom młodzieży bierzmowanej oraz Annie i Bogdanowi Gładyszom za kwiaty i kostkę na schody.
Parafianie z Oleśnik nie zapominają, że ich ciągłym zadaniem jest praca nad ożywianiem wiary. Choć są ludźmi żyjącymi spokojnie i bez rozgłosu, jak mówili przy powitaniu Księdza Biskupa, starają się stać na straży przykazań, chrześcijańskich wartości i przyrzeczeń, które ujął w Ślubach Jasnogórskich kard. Stefan Wyszyński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu