Wspólny początek
Ich założyciel nakreślił następujący program duchowy: „Jeśli jesteście moimi dziećmi, módlcie się co wieczór w gronie rodzinnym. Odmawiajcie święty różaniec ku czci Madonny.
Raz na tydzień, a przynajmniej raz w miesiącu, gromadźcie się w kościele, odmawiajcie Różaniec, uczestniczcie pobożnie we Mszy św., słuchajcie i rozważajcie Słowo Boże i żyjcie Nim; wspólnie przystępujcie do Komunii św., adorujcie, jeśli to możliwe, choć przez godzinę Jezusa w Najświętszym Sakramencie” - i to jest początek wszelkiej działalności Grup.
Do grup nie trzeba się zapisywać, nie mają one specjalnych programów pracy, jedynie metodę przystosowaną do duchowej specyfiki danego kraju. Ich celem jest opasanie całego świata łańcuchem modlitwy oraz odnowienie życia chrześcijańskiego. Jedynym zobowiązaniem członków jest gromadzenie się, przynajmniej raz w miesiącu, na wspólnej modlitwie pod kierownictwem kapłana oraz zapraszanie do udziału w modlitwie przyjaciół i znajomych.
Wrocław - parafia św. Augustyna
Tu działa pierwsza z powstałych na Dolnym Śląsku Grup Modlitewnych o. Pio. Liczy około 50 osób. Na poszczególnych spotkaniach bywa 25 - 35 osób. Zebrania odbywają się co miesiąc w I lub II niedzielę. Opiekunem duchowym Grupy jest o. Jerzy Marć, a animatorem p. Jacek Zasada.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak to się zaczęło?
Reklama
Genezą powstania grupy są wspólnie przeżyte przez jej członków pielgrzymki do San Giovanni Rotondo i do Fatimy w Portugalii. Ludzie, którzy tworzą Grupę, spotykali się początkowo po to, aby z o. Bogusławem Piechutą, swoim przewodnikiem, wspominać, dzielić się wrażeniami i fotografiami z przebytych pielgrzymich szlaków - mówi pan Jacek Zasada, od samego początku animator grupy.
Do dziś łatwo im wyjąć z pamięci piękno świętych miejsc od Fatimy aż po zachwycającą biel miasteczka San Angelo na urwistym brzegu Adriatyku. Pamiętają wspólne trudy i przygody pielgrzymkowego bytowania - noce spędzone pod namiotem, lub gdzieś na podłodze w refektarzu gościnnego klasztoru. To były początki ich spotkań.
Równocześnie rodziła się potrzeba pogłębiania spotkań przez rozważania, dyskusje i wspólną modlitwę. Przewodził im o. Bogusław.
Z chwilą pożegnania o. Bogusława (w sierpniu 1999 r. wyjechał do Piły), zdecydowaliśmy się podtrzymywać, już bez niego, nasze kontakty i spotkania jako Grupa Modlitwy Ojca Pio przy parafii Św. Augustyna - opowiada pan Jacek. - Stworzyliśmy program naszej działalności. Jest to, zgodnie z ogólnymi założeniami międzynarodowego statutu, program formacyjny i modlitewny. Cenne doświadczenia Grupa zyskała przez wzięcie udziału w Ogólnopolskich Zjazdach Grup Modlitwy Ojca Pio w Tenczynie w czerwcu 2000 r. i 2001 r.
Działalność formacyjna
To przede wszystkim comiesięczne spotkania w każdą drugą niedzielę miesiąca. Próbujemy pogłębiać duchowość chrześcijańską, głównie w oparciu o studium dokumentów soborowych i nauki Jana Pawła II. Rozważamy Pismo Święte, ale też organizujemy spotkania, wyjazdy pielgrzymkowe, dni skupienia i wyjazdy rekreacyjno-integracyjne - relacjonuje pan Jacek. Jednak jest coraz trudniej - dodaje. Młodych nie przybywa, a my, weterani, mamy już coraz mniej sił i zapału.
Centrum modlitwy Grupy
Członkowie Grupy modlą się na wspólnotowej Eucharystii, odprawianej za wstawiennictwem O. Pio każdego 23 dnia miesiąca. Kierownik duchowy Grupy przygotowuje stosowną homilię, po Mszy jest dla wszystkich uczestników błogosławieństwo i możliwość ucałowania relikwii Świętego. Ta comiesięczna Msza św. zyskała już w parafii swoją popularność, przychodzą nie tylko osoby związane z Grupą. Na okres pomiędzy miesięcznymi spotkaniami (w każdą drugą niedzielę miesiąca), członkowie Grupy wybierają i przyjmują wspólne intencje dla prywatnych modlitw. Na osobę O. Pio staramy się patrzeć przez jego miłość do Boga - tu jest klucz. Można się zachwycać, zadziwiać specjalnymi darami i charyzmatami O. Pio, ale przecież to w jaki sposób on obcował z Bogiem jest najważniejsze - tłumaczy pan Jacek.
Z inicjatywy Grupy powstał w kościele parafialnym obraz - „ołtarzyk” O. Pio.
Wrocław -Bieńkowice
Reklama
Tu działa nie tylko Grupa Modlitwy, ale jest też kaplica pod wezwaniem o. Pio, jedyna na Dolnym Śląsku. Rozbudowano ją w 1999 r., gdy tylko Jan Paweł II dokonał beatyfikacji. Kard. Gulbinowicz wydał stosowny dekret, nadał tytuł i odpust miejscu. Każdego 23 dnia miesiąca - w dniu śmierci o. Pio - odprawiana jest w kaplicy Msza św. i nabożeństwo. Po nich ucałowanie relikwii Świętego, sprowadzonych do Bieńkowic w 2001 r. Każdego roku na odpustowe uroczystości 23 września wędrują do kaplicy pielgrzymki z wrocławskich parafii. W tym roku przychodzą wierni z Muchoboru Małego i Wielkiego. Wyruszają ok. południa i już na Eucharystii są razem.
W kaplicy wisi obraz przedstawiający Świętego Stygmatyka. Namalował go kapucyn, o. Dariusz Kochański, pochodzący z tutejszej parafii.
Namysłów
23 września 2003 r. Grupa Modlitewna świętego O. Pio zainaugurowała swoją działalność w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie. Duchowym opiekunem tej wspólnoty jest ks. prał. Aleksander Matyka, proboszcz parafii. 3 października 2004 r. o. Bogusław, główny Moderator Grup Modlitewnych O. Pio w Polsce, przywiózł z San Giovanni Rotondo relikwie Świętego Stygmatyka, w postaci bandaży z jego krwią, którymi owinięte były rany na rękach, stopach i boku.
Wrocław - Aleja Pracy 26
Od samego początku istnienia Towarzystwa Charytatywnego im. O. Pio działa w parafii jedno z kół. Gromadzi kilkunastu członków i sympatyków, którzy spotykają się co dwa tygodnie na wspólnej modlitwie. Stałą formą działalności koła jest pomoc kilku rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Przewodniczącym koła jest Piotr Kwakiewicz.
Wrocław - parafia pw. Ducha Świętego
Powstała we wrześniu 2006 r. Zrzesza nie tylko czcicieli O. Pio z tej parafii, ale i z sąsiednich. 9 lutego 2008 r. abp Marian Gołębiewski oficjalnie zatwierdził działalność grupy. Moderator o. Bogusław Piechuta w maju tego roku przekazał parafii relikwie Świętego. Dziś wspólnie modli się w Grupie prawie 30 osób.