Reklama

Pod opieką św. Jana Chrzciciela

Niewielkie Rębowo, położone przy ruchliwej drodze krajowej od Wyszogrodu w stronę Płońska. Parafię pw. św. Jana Chrzciciela wizytował bp Piotr Libera, który zapoznał się z jej stanem materialnym i duszpasterskim

Niedziela płocka 43/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstanie kościoła w Rębowie datuje się już na XII wiek, a z nadania księcia Wacława patronat nad nim sprawował opat klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Do 1819 r. parafia była zarządzana przez wikariuszy zakonnych z prepozytury w Wyszogrodzie, następnie zaś przez księży diecezjalnych. Samodzielną parafię utworzył abp A. J. Nowowiejski w 1910 r. Jednak już od 1914 r. Rębowo ponownie połączyło się z Wyszogrodem. Trwało to do 20 maja 1973 r. Obecnie istniejący kościół powstał zapewne w XVI wieku. Na przełomie XVII/XVIII wieku świątynia, a zwłaszcza jej wnętrze, została przekształcona. W miarę upływu czasu konieczne stało się przeprowadzenie remontów. Podejmowano je w latach: 1848, ok. 1870 oraz w latach 70. XX wieku.
Kościół w Rębowie ma kilka interesujących obiektów w swoim wnętrzu. Z zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: chrzcielnica o charakterze barokowym z XVII wieku, kropielnica gotycka z różowego granitu, barokowa kropielniczka z czarnego marmuru z XVII-XVIII wieku, a także monstrancja rokokowa z połowy XVIII wieku.

Sprawy duszpasterskie

Proboszcz parafii ks. Jan Augustynowicz przejął nad nią pieczę trzy lata temu. Teraz może już wskazać na to, co go cieszy, ale i boli jako duszpasterza. Podczas kameralnego spotkania z Księdzem Biskupem w kościele, z udziałem członków rady parafialnej, Ksiądz Jan opowiada o stanie religijnym powierzonej mu wspólnoty i, jak można się zorientować, więcej widzi w niej dobra niż spraw, które niepokoją. Parafia jest pod względem liczby mieszkańców niewielka, ale jednolita wyznaniowo i - co rzadko się zdarza - nie ma tu małżeństw niesakramentalnych. Bardzo wiele osób przystępuje do Komunii św. - z dumą i radością mówi Księdzu Biskupowi Proboszcz. We Mszach św. niedzielnych uczestniczy średnio 40% wiernych. Czasami odprawiam Msze po łacinie - dodaje - na które przychodzi pewna grupa osób starszych.
W kalendarz liturgiczny rębowskiej parafii wpisuje się oprócz świąt wiele uroczystości ważnych dla tej społeczności. Dawny XVIII-wieczny rodowód ma tu obrzęd poświęcenia pól, tzw. Emaus; w tym roku sprawowany 6 lipca. Parafianie tłumnie gromadzą się na uroczystościach odpustowych - we wspomnienie św. Jana Chrzciciela i św. Rocha. Ksiądz Proboszcz ciepło wspomina też o strażakach, którzy mają niemały udział w życiu tej parafii, a to dzięki aktywnemu włączaniu się w uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkanocy, przez organizowanie dnia strażaka czy zapewnianie oprawy muzycznej uroczystościom, takim jak chociażby przeżywana wizytacja. „W tym roku - dodaje ks. Augustynowicz - jednostka Rębowie obchodziła swoje stulecie. Wyjątkowy charakter miały u nas tegoroczne rekolekcje wielkopostne - wspomina dalej Ksiądz Proboszcz - prowadził je bowiem salezjanin ks. Józef Ślazyk, niezwykle barwna postać, misjonarz, miłośnik poezji i muzyki”.
Ksiądz Proboszcz katechizuje we wszystkich klasach tutejszej Szkoły Podstawowej, a ponadto zaprasza dzieci pierwszokomunijne i kandydatów do sakramentu bierzmowania na comiesięczne spotkania formacyjne, odbywające się już na terenie parafii. Jednocześnie skupia młodzież na prowadzonych przez siebie warsztatach dziennikarskich. Zresztą Ksiądz Jan, jako założyciel i przez kilka lat redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Płockiej”, stara się, aby o inicjatywach tej parafii co jakiś czas było „słychać” na łamach różnych lokalnych pism, co przyznają parafianie. Ksiądz Proboszcz wspomina też, że od pół roku co niedzielę wydaje list parafialny, w którym zwykle znajduje się tekst formacyjny, artykuł dotyczący jakiejś uroczystości lub postaci świętego i bieżące sprawy parafii. Ciekawą inicjatywą było też wydrukowanie kalendarza na rok 2006 i widokówki ze zdjęciem rębowskiego kościoła. Widokówka i kalendarz są chyba w każdym domu w tej parafii - przyznaje z satysfakcją Ksiądz Proboszcz.
Może trochę kłopotliwy jest fakt, że parafianie pojawiają się w kościele na bardzo krótko przed Mszą św., co uniemożliwia chociażby wcześniejsze odczytanie wypominków (czytane są po ogłoszeniach). Ksiądz Proboszcz wyjaśnia jednak, że to przyzwyczajenie wynika z historii tej parafii, która przez pewien czas była połączona unią personalną z Wyszogrodem. Duszpasterz, nie będąc na miejscu, przyjeżdżał na krótko przed liturgią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sprawy materialne

Rębowska świątynia to istna perełka wśród drewnianych kościołów znajdujących się na terenie naszej diecezji. Nic dziwnego, że jej wygląd i stan leży na sercu duszpasterzowi, a także parafianom. Zwłaszcza że świątynia stoi przy ruchliwej trasie i zapewnienie jej należytego bezpieczeństwa to jedno z priorytetowych zadań. Mając to na uwadze, jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, wszyscy niecierpliwie czekają na mającą powstać obwodnicę.
Warto podkreślić, że parafia nie ma zadłużeń; zaś największy wysiłek finansowy został poniesiony przy odnowieniu polichromii. Wszystko zostało oczyszczone, artyści pracowali w kościele pół roku. W realizację tego przedsięwzięcia czynnie włączyli się parafianie, którzy zapewniali im wyżywienie, pomagali również w stawianiu rusztowania.
Drugą bardzo istotną inwestycją było założenie ogrzewania w kościele w 2006 r. Ksiądz Jan podkreśla, że wystarczy specjalna zbiórka w jedną niedzielę w miesiącu - w okresie grzewczym i sprawa jest załatwiona: zawsze wtedy taca jest zdecydowanie większa i nie ma problemu z uregulowaniem opłat. Inne prace wykonane w kościele to położenie tapicerki na ławkach, zakupienie nowego nagłośnienia, odnowienie konfesjonału i klęczników oraz konserwacja wielu naczyń liturgicznych. Konserwacji i odnowieniu została poddana także zabytkowa droga krzyżowa. „Było z nią trochę problemów, jednak zależało mi, by wyglądało to jak najlepiej” - relacjonuje ks. Augustynowicz. Wiele prac zostało wykonanych także poza świątynią. Dokończono ogrodzenie cmentarza; ponadto wiele prac porządkowych jest prowadzonych przy czynnym współudziale parafian. Również plebania została poddana generalnemu remontowi.
Na cmentarzu parafialnym ciągle są prowadzone prace porządkowe. Na potrzeby nabożeństw zostało zakupione przenośne nagłośnienie. W kościele dokonano koniecznych pomiarów elektrycznych, zakupiono nowy sprzęt gaśniczy, zainstalowano reflektory przy ołtarzu. Są też w kościele nowe obrazy - Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Floriana, św. Faustyny Kowalskiej oraz bł. męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Ponadto założono książkę obiektu budowlanego dla kościoła, wykonano instrukcje przeciwpożarowe dla parafii, zakupiono nowe szaty liturgiczne i dywan chodnikowy wzdłuż kościoła. Parafia wzbogaciła się o piękny krzyż papieski ofiarowany przez Janinę Woję, rodzinę Michalaków i Krasińskich.
W planach na przyszłość jest także wykonanie alei z polbruku na cmentarzu, od bramy głównej do kaplicy cmentarnej, a także wymiana drzwi i okien na plebanii. Priorytetem jest także odnowienie i konserwacja całego głównego ołtarza w kościele, potem kolejnych trzech, a także ambonki i chrzcielnicy.

Przebieg wizytacji

Ksiądz Biskup w niedzielę, 15 czerwca, już od rana gościł w rębowskiej plebanii, gdzie spotkał się przy śniadaniu z rodzicami księży pochodzących z tej parafii - ks. Dariusza Sielczaka i ks. Krzysztofa Biernata. Pierwszej Mszy św. niedzielnej sprawowanej w obecności Księdza Biskupa przewodniczył Ksiądz Proboszcz. Tuż po niej - spotkanie z radą i pracownikami kościelnymi. To właśnie wtedy ks. Augustynowicz i przedstawiciele parafian dzielili się z Pasterzem diecezji swymi dokonaniami i bolączkami. Msza św. ingresowa o godz. 11 została połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania 61 kandydatom. Wśród licznie zebranych wiernych szczególną uwagę przyciągały ubrane w mundurki dzieci, które przyniosły ze sobą tablicę w formie wielkiej, szkolnej tarczy, z wypisaną na niej nazwą szkoły, do której uczęszczają. Była też orkiestra strażacka, która włączyła się w oprawę muzyczną liturgii. Popołudniową część wizytacji biskupiej wypełniło spotkanie z osobą chorą i modlitwa na cmentarzu.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Rębowie

Patron parafii: św. Jan Chrzciciel
Tytuł kościoła: Dekanat: wyszogrodzki
Miejscowości: Rębowo, Grodkowo, Grodkówek, Wiązówka
Proboszcz parafii: ks. Jan Augustynowicz
Organistka: Agnieszka Szparadowska
W parafii działają: parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, koło Żywego Różańca (6 osób), ministranci (20 osób), lektorzy (3 osoby), asysta procesyjna (35 osób), KSM (12 osób)
Współpracują z parafią: OSP Rębowo i Grodkowo, Szkoła Podstawowa w Rębowie
Msze św. w niedzielę: 9, 11 i 16

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję