Reklama

Bł. Karolino, świeć nam przykładem

24 listopada w parafii pw. św. Marcina w Sarnowie odbyły się diecezjalne uroczystości ku czci bł. Karoliny pt. „Bł. Karolino, świeć nam przykładem”. Uroczystości były transmitowane przez TV Trwam i Radio Maryja. Przybyły Rodziny Radia Maryja oraz słuchacze z Chełmna, Grudziądza i okolic, a spotkaniu Kół Rodziny Radia Maryja przewodniczył o. Jacek Cydzik

Niedziela toruńska 50/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa Anioł Pański rozpoczęła diecezjalne świętowanie. Przewodniczył ks. Mirosław Culepa, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku, duszpasterz rolników dekanatu lidzbarskiego. W modlitwę włączyli się członkowie parafialnej Rady Duszpasterskiej. Następnie odbyło się spotkanie uczestników uroczystości, słuchaczy i widzów z o. Jackiem Cydzikiem z Radia Maryja. Głównym tematem były aktualne sukcesy w odwiertach geotermalnych w Toruniu. Z głosem poparcia dla toruńskiej geotermii wystąpiła posłanka Anna Sobecka. O. Jacek zwrócił uwagę na potrzebę ciągłego rozwoju religijnego każdego katolika. Służyć temu mają media i książki o tematyce religijnej.
Program słowno-muzyczny pt. „Choćby świat proponował inaczej…” wykonała młodzież z KSM i scholi „Laudate Dominum” z parafii św. Marcina w Sarnowie pod kierunkiem Aleksandry Jankowskiej. Zastanawiano się nad znaczeniem świadectwa życia bł. Karoliny dla współczesnej młodzieży. Przedstawiono wartości, w których Błogosławiona może być wzorem, takie jak: modlitwa, praca, czystość i ofiara. Poruszono problemy młodych często narzucane przez współczesne media i niektóre środowiska. Teksty biblijne dawały odpowiedź na te problemy. Dopełnieniem były przykłady z życia bł. Karoliny ukazujące, jak dzisiejsza młodzież może żyć i rozwijać się w zgodzie z nauką Kościoła, przeciwstawiając się złym propozycjom liberalnego świata. Pieśni w wykonaniu scholi ilustrowały poruszane kwestie.
Historię i dzień dzisiejszy parafii pw. św. Marcina z Tours przedstawił ks. Zbigniew Jan Gański, proboszcz. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1340 r. Kościół jest zbudowany w stylu gotyckim. Został uszkodzony podczas wojen szwedzkich. Z okresu nowożytnego pochodzą informacje o istnieniu szkoły parafialnej i przytułku dla ubogich. Kościół został odrestaurowany przed 1881 r. Od strony północnej dostawione są: neogotycka kaplica (obecnie św. o. Pio), od zachodu - kruchta, od południa - neogotycka kaplica grobowa rodziny Działowskich z II poł. XIX wieku. W 1929 r. świątynia wraz z wyposażeniem barokowym została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie zabytkowe wyposażenie kościoła jest skromne, większość uległa zniszczeniu w czasie pożaru w maju 1938 r. Świątynia została odbudowana w następnym roku. W prezbiterium znajduje się wotywna wieczna lampa ufundowana (według tradycji ustnej) przez gen. Józefa Hallera, który mieszkał na terenie parafii.
Z Sarnowem byli związani: bp Wojciech Stanisław Leski (1702-1759) z Klęczkowa - cysters, Józef Szczepan Gółkowski (1787-1871) z Klęczkowa - księgarz, działacz ludowy, ks. Rudolf Gawrzyjelski (1832-1870) - działacz narodowy, gen. Józef Haller (1897-1960) - twórca Błękitnej Armii, polityk i działacz społeczny.
Na szczególną uwagę zasługuje przeżywanie nabożeństwa majowego, odbywającego się zawsze w trzecią niedzielę maja na trasie od groty sprzed kościoła do groty na górze św. Jana, wybudowanej przez gen. Hallera. Od maja do października parafianie gromadzą się w każdą środę na Apelu Jasnogórskim. Główny odpust ku czci patrona parafii św. Marcina przeżywany jest w łączności z modlitwą w intencji Ojczyzny, w którą włączają się władze samorządowe oraz szkoły z gminy. Odpust ku czci św. o. Pio jest przeżywany z Grupami Modlitwy o. Pio z diecezji. Parafia współpracuje z Caritas - Spes Diecezji Kamieniecko-Podolskiej na Ukrainie. W parafii jest oddawana cześć św. Izydorowi, patronowi rolników, w jego relikwiach. Rozwija się również ruch pielgrzymkowy do sanktuariów w kraju i za granicą. Parafia żyje modlitwą, a z niej płynie siła do działania na rzecz lokalnej wspólnoty, dekanatu oraz diecezji.
Centralnym punktem diecezjalnych uroczystości była Msza św. dla Rodziny Radia Maryja, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Tadeusz Nowicki, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu. Mszę św. koncelebrowali dekanalni duszpasterze rolników, kapłani dekanatu chełmińskiego oraz księża goście.
Odwołując się do treści ewangelicznych mówiących o spotkaniu Pana Jezusa z Marią i Martą, Ksiądz Infułat porównał dwie postawy i podkreślił, że obie są potrzebne każdemu człowiekowi we współczesnym świecie. „I modlitwa, i czyn są potrzebne, aby człowiek w pełni żył na ziemi i dla nieba” - mówił. Dla rolnika te dwie postawy mają się uzupełniać. On pracuje i sieje, a Pan Bóg daje wzrost. Czysta, czytelna Chrystusowa postawa może nas ochronić przed zagrożeniami dzisiejszego świata. Troska o doczesne potrzeby nie może przysłonić nam wieczności i Pana Boga - dodał kaznodzieja. Dając za przykład bł. Karolinę, podkreślił, że od świętych uczymy się, jak żyć. Zwracając się do mieszkańców wsi i rolników, dodał, że - jak bł. Karolina i Jan Paweł II - należy kochać polską ziemię i nie można wstydzić się pracy na roli oraz trzeba żyć według wiary. Należy walczyć z liberalizmem i sekularyzacją, trzeba iść pod prąd - apelował Ksiądz Infułat - a powrót do Chrystusa, życie Ewangelią, wypełnianie praktyk religijnych, wierność Chrystusowi są ratunkiem dla współczesnego świata.
Po Komunii św. podziękowanie wyraził ks. Zbigniew J. Gański, diecezjalny duszpasterz rolników, proboszcz parafii w Sarnowie. Wdzięczny Opatrzności Bożej za modlitewne i pełne wiary spotkanie dziękował za dar modlitwy. Dziękował ks. inf. Nowickiemu za sprawowanie Mszy św. i wygłoszenie słowa Bożego, kapłanom m.in. dekanalnym duszpasterzom rolników, kapłanom dekanatu chełmińskiego oraz Rodzinie Radia Maryja obecnej świątyni oraz trwającej przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych, o. Jackowi Cydzikowi za obecność i dzielenie się wiarą, a także m.in. pocztom sztandarowym duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej, OSP w Robakowie, Zespołu Szkół w Wałdowie oraz parafianom stowarzyszonym w grupach parafialnych za ofiarne włączenie się w przygotowanie uroczystości i za dary dla kościoła. „Niech bł. Karolina wyjedna nam przemożne Boże błogosławieństwo i łaski; niech świeci nam przykładem” - zakończył ks. Gański.
Akt zawierzenia rolników Matce Bożej wypowiedzieli członkowie diecezjalnego duszpasterstwa rolników i KSM. O. Tadeusz Rydzyk łączył się telefonicznie z zebranymi, przekazał życzenia rolnikom i wszystkim uczestnikom.
W liturgii wzięli udział parafianie, członkowie diecezjalnego duszpasterstwa rolników oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Po Mszy św. modlitwy za wstawiennictwem bł. Karoliny odmówili: Michał Grabianka, redaktor Radia Maryja odpowiedzialny za audycje dla rolników oraz ks. Wojciech Murawski, diecezjalny asystent KSM. Połączono się telefonicznie z kustoszem sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. kan. Zbigniewem Szostakiem, który podzielił się doświadczeniami z rekolekcji i poinformował o zorganizowaniu w Zabawie sanktuarium ofiar wypadków. Modlitwie różańcowej przewodniczył ks. kan. Jerzy Hirsz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Kazanicach, duszpasterz rolników dekanatu lubawskiego, a rozważania tajemnic radosnych podjęli członkowie Żywego Różańca z parafii św. Marcina w Sarnowie. Rozważania Apelu Jasnogórskiego prowadzili ks. Piotr Podlewski, proboszcz parafii pw. św. Anny w Słupie, duszpasterz rolników dekanatu radzyńskiego oraz członkowie Akcji Katolickiej z parafii pw. św. Marcina w Sarnowie. Komentatorem był ks. Tadeusz Kozłowski, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, a ceremoniarzem - ks. Jacek Wyrowiński, proboszcz parafii w Turzy Wielkiej, duszpasterz rolników dekanatu działdowskiego. Mszę św. uświetnił chór „Echo” z Grudziądza pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.
„Rozmowy niedokończone” na temat: „Bł. Karolina drogowskazem dla mieszkańców wsi” były transmitowane przez Radio Maryja. W audycji udział wzięli: o. Jacek Cydzik, ks. Zbigniew Jan Gański, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii św. Marcina w Sarnowie, ks. Wojciech Murawski, asystent diecezjalny KSM, Stanisław Kołodziej i Marian Golder, członkowie diecezjalnego duszpasterstwa rolników, Danuta Pilarska, rolniczka ekologiczna, Michał Grabianka, redaktor Radia Maryja oraz Katarzyna Muszarska i Marceli Matecki z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej. Analizując zadania dla środowiska wiejskiego w aspekcie wartości płynących z postawy bł. Karoliny, podkreślano, że polskie rolnictwo nie jest jeszcze zniszczone, możemy konkurować z rolnictwem europejskim. Rolnicy i mieszkańcy wsi mają ważne zadanie w kultywowaniu tradycji, ważny jest także udział w uroczystościach religijnych. Przez pracę na roli i uprawy ekologiczne jest się bliżej Boga. Dla młodego pokolenia istotne są - aktywny udział w życiu parafii oraz działalność w KSM, które uczą modlitwy i czynu. Rodzice są wzorem dla młodych, jeżeli chodzi o przywiązanie do ziemi. Do rozmów włączyli się słuchacze Radia Maryja. Modlitwy wieczorne pod przewodnictwem o. Jacka Cydzika zakończyły uroczystości diecezjalne w Sarnowie.

Karolina Kózka żyła w latach 1898-1914 w Zabawie k. Tarnowa. 10 czerwca 1987 r. beatyfikowana przez Jana Pawła II w Tarnowie. Jest patronką polskiej młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i polskiej wsi. Z jednej strony wiodła skromne życie. Z drugiej natomiast dostrzega się u niej bogactwo życia religijnego i odczuwa się obecność łaski Bożej. Była zwyczajną, wiejską dziewczyną. Wystrzegała się nawet grzechu lekkiego, a jej cnoty nosiły znamię heroiczności

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55

[ TEMATY ]

Warszawa

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

W zarządzeniu nr 822/2024 czytamy o potrzebie równego traktowania wynikającej z przyjętej przez Radę Warszawy „Polityki różnorodności społecznej m.st. Warszawy”.

CZYTAJ DALEJ

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

[ TEMATY ]

konstytucja

wolność religijna

prezydent Warszawy

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Stołeczne urzędy bez symboli religijnych

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję