Reklama

Życie zakonne jest potrzebne

- Życie zakonne ma dziś większe znaczenie niż kiedykolwiek dotąd - mówił bp Tadeusz Rakoczy do przedstawicieli zgromadzeń i wspólnot zakonnych naszej diecezji

W święto Ofiarowania Pańskiego, które w Kościele obchodzi się jako Dzień Życia Konsekrowanego, bielsko-żywiecki Ordynariusz sprawował Mszę św. razem z 30 kapłanami. W modlitwie uczestniczyło także blisko 100 sióstr zakonnych. W homilii Biskup podziękował uczestnikom Eucharystii za wieloraką posługę, podkreślając głęboką potrzebę istnienia wspólnot i zgromadzeń zakonnych. - Świat zatraca wyczucie pierwiastka Bożego, przecenia wartości materialne. Natomiast wy - osoby żyjące w klasztorach świadczycie przede wszystkim o wartościach duchowych. Jesteście świadkami Pana i przez modlitwę wnosicie powiew nowego życia w Kościół i we współczesność człowieka - zwrócił się do osób konsekrowanych. Duchowny zaznaczył, że współcześnie realizacja tego pięknego i potrzebnego powołania napotyka na różnorakie trudności. Zaliczył do nich dążenie ludzi do zysku za wszelką cenę, kariery, sukcesu, zanik zdolności do wyrzeczeń, wizję religii bez krzyża, bez cierpienia, zanik pamięci o Bogu i człowieku zwłaszcza ubogim, niedołężnym i starym, rozszerzający się indywidualizm, zanik poczucia solidarności w życiu. - To wszystko przenika do naszych umysłów także przez mury klasztorne - tłumaczył Hierarcha przestrzegając przed traktowaniem posługi zakonnej indywidualistycznie, ze szkodą dla jej wspólnotowego charakteru. Biskup zaapelował, by służba zakonna była pojmowana nie jako zwykłe zajęcie, lecz jako świadectwo i misja ewangelizacji. Po homilii siostry odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby zakonne.
Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej istnieje 61 klasztorów, należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych, co w sumie daje liczbę 500 sióstr. Z kolei w 26 męskich domach zakonnych, należących do 14 zgromadzeń męskich, żyje ponad 100 kapłanów i kilkudziesięciu braci zakonnych. Zakonnicy prowadzą 17 parafii na Podbeskidziu. Funkcję referenta ds. instytutów życia konsekrowanego dla zakonów i zgromadzeń męskich w naszej diecezji pełni ks. Franciszek Mąkinia SAC. Analogiczną posługę wobec żeńskich zakonów i zgromadzeń powierzono s. Magdalenie Dymek FDC.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję