Reklama

Życie zakonne jest potrzebne

- Życie zakonne ma dziś większe znaczenie niż kiedykolwiek dotąd - mówił bp Tadeusz Rakoczy do przedstawicieli zgromadzeń i wspólnot zakonnych naszej diecezji

W święto Ofiarowania Pańskiego, które w Kościele obchodzi się jako Dzień Życia Konsekrowanego, bielsko-żywiecki Ordynariusz sprawował Mszę św. razem z 30 kapłanami. W modlitwie uczestniczyło także blisko 100 sióstr zakonnych. W homilii Biskup podziękował uczestnikom Eucharystii za wieloraką posługę, podkreślając głęboką potrzebę istnienia wspólnot i zgromadzeń zakonnych. - Świat zatraca wyczucie pierwiastka Bożego, przecenia wartości materialne. Natomiast wy - osoby żyjące w klasztorach świadczycie przede wszystkim o wartościach duchowych. Jesteście świadkami Pana i przez modlitwę wnosicie powiew nowego życia w Kościół i we współczesność człowieka - zwrócił się do osób konsekrowanych. Duchowny zaznaczył, że współcześnie realizacja tego pięknego i potrzebnego powołania napotyka na różnorakie trudności. Zaliczył do nich dążenie ludzi do zysku za wszelką cenę, kariery, sukcesu, zanik zdolności do wyrzeczeń, wizję religii bez krzyża, bez cierpienia, zanik pamięci o Bogu i człowieku zwłaszcza ubogim, niedołężnym i starym, rozszerzający się indywidualizm, zanik poczucia solidarności w życiu. - To wszystko przenika do naszych umysłów także przez mury klasztorne - tłumaczył Hierarcha przestrzegając przed traktowaniem posługi zakonnej indywidualistycznie, ze szkodą dla jej wspólnotowego charakteru. Biskup zaapelował, by służba zakonna była pojmowana nie jako zwykłe zajęcie, lecz jako świadectwo i misja ewangelizacji. Po homilii siostry odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby zakonne.
Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej istnieje 61 klasztorów, należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych, co w sumie daje liczbę 500 sióstr. Z kolei w 26 męskich domach zakonnych, należących do 14 zgromadzeń męskich, żyje ponad 100 kapłanów i kilkudziesięciu braci zakonnych. Zakonnicy prowadzą 17 parafii na Podbeskidziu. Funkcję referenta ds. instytutów życia konsekrowanego dla zakonów i zgromadzeń męskich w naszej diecezji pełni ks. Franciszek Mąkinia SAC. Analogiczną posługę wobec żeńskich zakonów i zgromadzeń powierzono s. Magdalenie Dymek FDC.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję