Reklama

Zainaugurowano Rok św. Jakuba Apostoła w archidiecezji częstochowskiej

Niech Rok św. Jakuba Apostoła będzie dla nas wszystkich czasem łaski i rekolekcjami - mówił abp Stanisław Nowak, który przewodniczył 25 stycznia Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie, inaugurującej Rok św. Jakuba Apostoła w archidiecezji częstochowskiej

Na uroczystości licznie zgromadzili się kapłani, na czele z ks. prał. Józefem Franelakiem proboszczem parafii pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie, ks. prał. Stanisławem Gębką dziekanem dekanatu św. Zygmunta i ks. prał. Janem Niezgodą dziekanem regionu częstochowskiego oraz wierni, siostry zakonne i przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.
- Pragniemy włączyć się w Rok św. Jakuba. Chcemy i musimy modlić się, by św. Jakub prowadził nas dobrymi drogami. Dlatego 25. dnia każdego miesiąca będziemy szczególnie modlić się do naszego Patrona - mówił na początku uroczystości ks. prał. Józef Franelak.
W homilii abp Stanisław Nowak, że postać św. Jakuba Apostoła przybliża „tajemnicę Kościoła, gdzie poświęcenie, wielka miłość aż do śmierci przyczynia się do wielkich nawróceń, gdzie ludzie zaczynają szukać Boga”. Metropolita Częstochowski przypomniał, że Kościół jest męczeński. - Pierwszy atak zła i nienawiści został skierowany ku Apostołowi Jakubowi. On był wierny Jezusowi. Jako pierwszy z Apostołów przelał krew - mówił abp Nowak. Nawiązując również do św. Pawła Apostoła, którego nawrócenie 25 stycznia świętuje Kościół, Metropolita Częstochowski podkreślił, że „w miejsce św. Jakuba męczeńskiego przyszedł Szaweł prześladowca i stał się wielkim apostołem. Św. Pawła i św. Jakuba łączy jakiś wielki „zwrot” do Jezusa. Zwrócenie się, swojego życia ku Jezusowi - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Największa promocja dla człowieka to związanie się z Jezusem - kontynuował abp Nowak. Hierarcha zaapelował do wiernych o ich wierność Jezusowi w Roku św. Jakuba. - Niech parafia będzie zakochana w Chrystusie, niech będzie parafią ludzi wierzących. Niech poprzez Was Częstochowa będzie na kolanach, zawsze wierna - wołał abp Stanisław Nowak.
Przed końcowym błogosławieństwem abp Stanisław Nowak odmówił specjalną modlitwę ku czci św. Jakuba Apostoła.
W archidiecezji częstochowskiej są trzy kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła: w Krzepicach (kościół murowany w stylu gotyckim został zbudowany z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1357 r.), Dąbrowie Zielonej (pierwotny kościół modrzewiowy, fundowany prawdopodobnie przez wojewodę łęczyckiego w 1248 r.) i w Częstochowie (pierwszy kościół św. Jakuba Ap. został zbudowany w 1582 r. przez Jakuba Zalejskiego, przy drodze wiodącej z Częstochowy na Jasną Górę).
Rok św. Jakuba (Ano Jacobeo) zainaugurowało 1 stycznia br. otwarcie Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia (Puerta del Perdón) w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Santiago de Compostela jest wymieniane obok Jerozolimy i Rzymu, jako jedno z trzech najważniejszych celów chrześcijańskiego pielgrzymowania.
Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostela we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba - 25 lipca - przypada w niedzielę. Pierwszy Rok św. Jakuba ogłosił w 1120 r. papież Kalikst II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję