Reklama

Zainaugurowano Rok św. Jakuba Apostoła w archidiecezji częstochowskiej

Niech Rok św. Jakuba Apostoła będzie dla nas wszystkich czasem łaski i rekolekcjami - mówił abp Stanisław Nowak, który przewodniczył 25 stycznia Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie, inaugurującej Rok św. Jakuba Apostoła w archidiecezji częstochowskiej

Na uroczystości licznie zgromadzili się kapłani, na czele z ks. prał. Józefem Franelakiem proboszczem parafii pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie, ks. prał. Stanisławem Gębką dziekanem dekanatu św. Zygmunta i ks. prał. Janem Niezgodą dziekanem regionu częstochowskiego oraz wierni, siostry zakonne i przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.
- Pragniemy włączyć się w Rok św. Jakuba. Chcemy i musimy modlić się, by św. Jakub prowadził nas dobrymi drogami. Dlatego 25. dnia każdego miesiąca będziemy szczególnie modlić się do naszego Patrona - mówił na początku uroczystości ks. prał. Józef Franelak.
W homilii abp Stanisław Nowak, że postać św. Jakuba Apostoła przybliża „tajemnicę Kościoła, gdzie poświęcenie, wielka miłość aż do śmierci przyczynia się do wielkich nawróceń, gdzie ludzie zaczynają szukać Boga”. Metropolita Częstochowski przypomniał, że Kościół jest męczeński. - Pierwszy atak zła i nienawiści został skierowany ku Apostołowi Jakubowi. On był wierny Jezusowi. Jako pierwszy z Apostołów przelał krew - mówił abp Nowak. Nawiązując również do św. Pawła Apostoła, którego nawrócenie 25 stycznia świętuje Kościół, Metropolita Częstochowski podkreślił, że „w miejsce św. Jakuba męczeńskiego przyszedł Szaweł prześladowca i stał się wielkim apostołem. Św. Pawła i św. Jakuba łączy jakiś wielki „zwrot” do Jezusa. Zwrócenie się, swojego życia ku Jezusowi - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Największa promocja dla człowieka to związanie się z Jezusem - kontynuował abp Nowak. Hierarcha zaapelował do wiernych o ich wierność Jezusowi w Roku św. Jakuba. - Niech parafia będzie zakochana w Chrystusie, niech będzie parafią ludzi wierzących. Niech poprzez Was Częstochowa będzie na kolanach, zawsze wierna - wołał abp Stanisław Nowak.
Przed końcowym błogosławieństwem abp Stanisław Nowak odmówił specjalną modlitwę ku czci św. Jakuba Apostoła.
W archidiecezji częstochowskiej są trzy kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła: w Krzepicach (kościół murowany w stylu gotyckim został zbudowany z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1357 r.), Dąbrowie Zielonej (pierwotny kościół modrzewiowy, fundowany prawdopodobnie przez wojewodę łęczyckiego w 1248 r.) i w Częstochowie (pierwszy kościół św. Jakuba Ap. został zbudowany w 1582 r. przez Jakuba Zalejskiego, przy drodze wiodącej z Częstochowy na Jasną Górę).
Rok św. Jakuba (Ano Jacobeo) zainaugurowało 1 stycznia br. otwarcie Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia (Puerta del Perdón) w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Santiago de Compostela jest wymieniane obok Jerozolimy i Rzymu, jako jedno z trzech najważniejszych celów chrześcijańskiego pielgrzymowania.
Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostela we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba - 25 lipca - przypada w niedzielę. Pierwszy Rok św. Jakuba ogłosił w 1120 r. papież Kalikst II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję