Reklama

Ludzie o otwartych sercach

Niedziela częstochowska 7/2010

Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1987 r., Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił uwagę na problem ludzi chorych i w podeszłym wieku: „Opieka nad ludźmi niesprawnymi i starymi, opieka nad ludźmi chorymi psychicznie - te dziedziny są bardziej niż jakakolwiek dziedzina życia społecznego miernikiem kultury społeczeństwa i państwa”. Papieskie słowa, mające związek z sytuacją ludzi niepełnosprawnych w Polsce oraz całą gamą nierozwiązanych problemów z zakresu inwalidztwa i pomocy społecznej zainspirowały mieszkańców gminy Olsztyn k. Częstochowy do powołania Stowarzyszenia Ludzi Otwartych Serc „LOS” oraz utworzenia Zakładu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Jana Pawła II.
O ścisłym kontakcie duchowym z Ojcem Świętym świadczy 20 kart okolicznościowych nadesłanych do Stowarzyszenia z osobistym podpisem Jana Pawła II, przechowywanych w zbiorach. Na zebraniu organizacyjnym w grudniu 1989 r. z inicjatywy miejscowego społecznika Tadeusza Porady powołano komitet organizacyjny. Pomysłodawca, złożony długotrwałym kalectwem w wyniku wypadku drogowego, od ludzi na wózkach inwalidzkich doświadczył wiele pomocy i serca. Tym dziełem chciał im to chociaż symbolicznie wynagrodzić. Po wielu staraniach, zaangażowaniu i determinacji członków, a także przy duchowym wsparciu miejscowego proboszcza ks. kan. Ryszarda Grzesika, w roku 1994 dokonano pełnej rejestracji Stowarzyszenia. W otrzymanym od gminy budynku, własnym sumptem wykonano kapitalny remont, podjazdy dla wózków inwalidzkich, przystosowując budynek do potrzeb i wymogów przychodni rehabilitacyjnej, zakupiono niezbędne wyposażenie. Wszystko to bez pomocy i dotacji z zewnątrz. Poświęcenia placówki dokonał bp Antoni Długosz. Członkowie Stowarzyszenia (niegdyś było ich 1500, obecnie znacznie mniej), jako misję przyjęli wspieranie wszelkich rozwiązań służących pomocą ludziom chorym, niepełnosprawnym, bezradnym i zagubionym w gąszczu obowiązujących przepisów, a także wspieranie ubogich rodzin i tych, którzy idąc przez życie starają się naśladować cierpiącego Chrystusa. W sferze działań znalazła się pomoc społeczna połączona z próbą wyrównywania szans osób chorych i starszych w otaczającym środowisku, działalność charytatywna, ochrona i promowanie zdrowia, aktywizacja zawodowa, pomoc informacyjno-poradnicza, w tym w zdobywaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Osobny rozdział, to nieustanna walka związana ze znoszeniem barier architektonicznych czy komunikacyjnych, organizowanie turnusów rehabilitacyjnych (dotychczas skorzystało ponad 2 tys. osób), bieżące poradnictwo medyczne i rehabilitacja pod okiem fachowego personelu.
Po wielu staraniach i bojach stoczonych z „biurokratyczną machiną” Niepubliczny Zakład Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Olsztynie świadczy usługi w oparciu o umowę podpisaną ze Śląskim Oddziałem NFZ, wychodząc poza granice gminy, a jedna z nielicznych w Polsce Przychodnia Stomatologiczna dla osób z porażeniem mózgowym cieszy się wielkim powodzeniem. Dzięki determinacji członków Zarządu na czele z prezesem Tadeuszem Poradą, podczas minionych 15 lat działalności Stowarzyszenia dla wielu osób życie stało się łatwiejsze, przepisy bardziej czytelne, nadzieja zawitała do wielu serc. Corocznie z pomocy Stowarzyszenia korzysta około 1200 pacjentów. Różnorodne formy działania i uzyskiwane efekty stały się możliwe dzięki ludziom, którzy swoją służbę i pracę potraktowali nie tylko jako zawód i obowiązek, ale przede wszystkim jako powołanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję