Reklama

Ludzie o otwartych sercach

Niedziela częstochowska 7/2010

Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1987 r., Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił uwagę na problem ludzi chorych i w podeszłym wieku: „Opieka nad ludźmi niesprawnymi i starymi, opieka nad ludźmi chorymi psychicznie - te dziedziny są bardziej niż jakakolwiek dziedzina życia społecznego miernikiem kultury społeczeństwa i państwa”. Papieskie słowa, mające związek z sytuacją ludzi niepełnosprawnych w Polsce oraz całą gamą nierozwiązanych problemów z zakresu inwalidztwa i pomocy społecznej zainspirowały mieszkańców gminy Olsztyn k. Częstochowy do powołania Stowarzyszenia Ludzi Otwartych Serc „LOS” oraz utworzenia Zakładu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Jana Pawła II.
O ścisłym kontakcie duchowym z Ojcem Świętym świadczy 20 kart okolicznościowych nadesłanych do Stowarzyszenia z osobistym podpisem Jana Pawła II, przechowywanych w zbiorach. Na zebraniu organizacyjnym w grudniu 1989 r. z inicjatywy miejscowego społecznika Tadeusza Porady powołano komitet organizacyjny. Pomysłodawca, złożony długotrwałym kalectwem w wyniku wypadku drogowego, od ludzi na wózkach inwalidzkich doświadczył wiele pomocy i serca. Tym dziełem chciał im to chociaż symbolicznie wynagrodzić. Po wielu staraniach, zaangażowaniu i determinacji członków, a także przy duchowym wsparciu miejscowego proboszcza ks. kan. Ryszarda Grzesika, w roku 1994 dokonano pełnej rejestracji Stowarzyszenia. W otrzymanym od gminy budynku, własnym sumptem wykonano kapitalny remont, podjazdy dla wózków inwalidzkich, przystosowując budynek do potrzeb i wymogów przychodni rehabilitacyjnej, zakupiono niezbędne wyposażenie. Wszystko to bez pomocy i dotacji z zewnątrz. Poświęcenia placówki dokonał bp Antoni Długosz. Członkowie Stowarzyszenia (niegdyś było ich 1500, obecnie znacznie mniej), jako misję przyjęli wspieranie wszelkich rozwiązań służących pomocą ludziom chorym, niepełnosprawnym, bezradnym i zagubionym w gąszczu obowiązujących przepisów, a także wspieranie ubogich rodzin i tych, którzy idąc przez życie starają się naśladować cierpiącego Chrystusa. W sferze działań znalazła się pomoc społeczna połączona z próbą wyrównywania szans osób chorych i starszych w otaczającym środowisku, działalność charytatywna, ochrona i promowanie zdrowia, aktywizacja zawodowa, pomoc informacyjno-poradnicza, w tym w zdobywaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Osobny rozdział, to nieustanna walka związana ze znoszeniem barier architektonicznych czy komunikacyjnych, organizowanie turnusów rehabilitacyjnych (dotychczas skorzystało ponad 2 tys. osób), bieżące poradnictwo medyczne i rehabilitacja pod okiem fachowego personelu.
Po wielu staraniach i bojach stoczonych z „biurokratyczną machiną” Niepubliczny Zakład Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Olsztynie świadczy usługi w oparciu o umowę podpisaną ze Śląskim Oddziałem NFZ, wychodząc poza granice gminy, a jedna z nielicznych w Polsce Przychodnia Stomatologiczna dla osób z porażeniem mózgowym cieszy się wielkim powodzeniem. Dzięki determinacji członków Zarządu na czele z prezesem Tadeuszem Poradą, podczas minionych 15 lat działalności Stowarzyszenia dla wielu osób życie stało się łatwiejsze, przepisy bardziej czytelne, nadzieja zawitała do wielu serc. Corocznie z pomocy Stowarzyszenia korzysta około 1200 pacjentów. Różnorodne formy działania i uzyskiwane efekty stały się możliwe dzięki ludziom, którzy swoją służbę i pracę potraktowali nie tylko jako zawód i obowiązek, ale przede wszystkim jako powołanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wystawa „Dzieci z Przemysłowej”

2022-12-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Na Placu Katedralnym prezentowana jest wystawa poświęcona pamięci dzieci, którzy byli więźniami łódzkiego „Małego Oświęcimia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję