Reklama

Sześciu nowych żniwiarzy

Niedziela kielecka 7/2010

Pan powołuje sześciu nowych żniwiarzy” - tymi słowami zwrócił się biskup kielecki Kazimierz Ryczan do zebranych w bazylice katedralnej sześciu akolitów Wyższego Seminarium Duchownego, którym udzielił święceń diakonatu. 23 stycznia za nowych diakonów modlili się biskupi pomocniczy, księża profesorowie, kapłani, ich rodziny i najbliżsi, duszpasterze parafii, z których pochodzą.
Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Ryczan w koncelebrze z biskupami pomocniczymi: Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą, ks. rektorem WSD Władysławem Sową, ks. kanclerzem Andrzejem Kaszyckim, ks. Andrzejem Kaletą - ojcem duchownym kleryków.
O istocie posługi diakonatu mówił w homilii biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Przypomniał biblijny wybór pierwszych diakonów w Kościele, wśród nich - Szczepana. Podkreślał, że to Duch Święty prowadzi do kapłaństwa. Zaznaczył, że „Kościół wybiera mężów cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha Świętego i mądrości”.
Wszystkich zgromadzonych - rodziny, księży, najbliższych Ksiądz Biskup prosił o modlitwę za nowych diakonów. Zaznaczył że „diakoni i kapłani są mocni wiarą i modlitwą wspólnoty, której służą”. Mówił, że diakoni przyjmują obowiązek celibatu, by bez reszty mogli oddać się służbie Bogu i ludziom i pełnić posługę miłosierdzia. Prosił diakonów, by nie zaniedbali codziennej modlitwy brewiarzem, medytacji słowa Bożego.
Diakoni zostają dopuszczeni do najbliższej służby ołtarza, posługują biskupom i prezbiterom, rozdzielają Ciało i Krew Pańską, mogą udzielać sakramentu chrztu świętego, głoszą homilie i czytają Ewangelię, przepowiadają i nauczają, udzielają wiatyku, jeśli nie ma kapłana mogą przewodniczyć obrzędowi pogrzebu, mogą także asystować przy udzielaniu sakramentu małżeństwa. Szczególnie powołani są do podejmowania różnych dzieł miłosierdzia na terenie diecezji. Obowiązkiem diakonów jest codzienna modlitwa Liturgią Godzin.
Diakoni złożyli przed biskupami i zgromadzonymi kapłanami i wiernymi ślubowanie bezżeństwa i czystości. Zostali przepasani ukośne stułą i nałożyli dalmatyki, otrzymali z rąk bp. Ryczana księgę Biblii. Na zakończenie uroczystości ks. rektor Władysław Sowa prosił diakonów, by wypełniali godnie swoje powołanie i służbę, tak by zasłużyli na szacunek ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję