Reklama

Sześciu nowych żniwiarzy

Niedziela kielecka 7/2010

Pan powołuje sześciu nowych żniwiarzy” - tymi słowami zwrócił się biskup kielecki Kazimierz Ryczan do zebranych w bazylice katedralnej sześciu akolitów Wyższego Seminarium Duchownego, którym udzielił święceń diakonatu. 23 stycznia za nowych diakonów modlili się biskupi pomocniczy, księża profesorowie, kapłani, ich rodziny i najbliżsi, duszpasterze parafii, z których pochodzą.
Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Ryczan w koncelebrze z biskupami pomocniczymi: Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą, ks. rektorem WSD Władysławem Sową, ks. kanclerzem Andrzejem Kaszyckim, ks. Andrzejem Kaletą - ojcem duchownym kleryków.
O istocie posługi diakonatu mówił w homilii biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Przypomniał biblijny wybór pierwszych diakonów w Kościele, wśród nich - Szczepana. Podkreślał, że to Duch Święty prowadzi do kapłaństwa. Zaznaczył, że „Kościół wybiera mężów cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha Świętego i mądrości”.
Wszystkich zgromadzonych - rodziny, księży, najbliższych Ksiądz Biskup prosił o modlitwę za nowych diakonów. Zaznaczył że „diakoni i kapłani są mocni wiarą i modlitwą wspólnoty, której służą”. Mówił, że diakoni przyjmują obowiązek celibatu, by bez reszty mogli oddać się służbie Bogu i ludziom i pełnić posługę miłosierdzia. Prosił diakonów, by nie zaniedbali codziennej modlitwy brewiarzem, medytacji słowa Bożego.
Diakoni zostają dopuszczeni do najbliższej służby ołtarza, posługują biskupom i prezbiterom, rozdzielają Ciało i Krew Pańską, mogą udzielać sakramentu chrztu świętego, głoszą homilie i czytają Ewangelię, przepowiadają i nauczają, udzielają wiatyku, jeśli nie ma kapłana mogą przewodniczyć obrzędowi pogrzebu, mogą także asystować przy udzielaniu sakramentu małżeństwa. Szczególnie powołani są do podejmowania różnych dzieł miłosierdzia na terenie diecezji. Obowiązkiem diakonów jest codzienna modlitwa Liturgią Godzin.
Diakoni złożyli przed biskupami i zgromadzonymi kapłanami i wiernymi ślubowanie bezżeństwa i czystości. Zostali przepasani ukośne stułą i nałożyli dalmatyki, otrzymali z rąk bp. Ryczana księgę Biblii. Na zakończenie uroczystości ks. rektor Władysław Sowa prosił diakonów, by wypełniali godnie swoje powołanie i służbę, tak by zasłużyli na szacunek ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Od samego początku taka była idea Biegu w myśl słów św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). W tym roku wystartowało 30 śmiałków, a ponad 40 wybrało inną trasę, pokonując Bieg dla Życia w swoich miejscowościach, samotnie lub w gronie rodzinnym. Jak zawsze Pan Bóg postawił na drodze szereg fantastycznych ludzi. Dziękujemy ogromnie wszystkim obrońcom życia, którzy w tym roku podjęli trud biegowego pielgrzymowania. Z roku na rok jest nas więcej, co niezmiernie raduje serce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję