Reklama

Mali siewcy wiary

Niedziela małopolska 7/2010

Kilkanaście dni temu zakończyliśmy tzw. okres kolędowania. W archidiecezji krakowskiej czas ten kojarzony jest przez wiele dzieci z wielką przygodą, jakiej doświadczają dzięki uczestnictwu w misyjnych kółkach. Prowadzone są one głównie w szkołach i przy parafiach.
Od drugiego dnia Bożego Narodzenia Kolędnicy Misyjni wyruszyli na osiedla miast, na ulice wiosek, by szukać serc gotowych ofiarować misyjny dar. Rozpalali oni w domach rodzinnych płomień miłości, wiary i przebaczenia: „Pozdrawiamy gospodarzy, niechaj wam się wszystko darzy! Pokój z wami domownicy idą do was kolędnicy” - tak rozpoczynali kolędę mali misjonarze. Każda wizyta kończyła się rozdaniem symbolicznych gwiazd z twarzami dzieci z różnych kontynentów. Przez to odwiedzani ludzie stawali się siewcami gwiazd, na których jest wypisane przesłanie chrześcijańskie: „Zapal pokój”, „Zapal nadzieję”.
Akcja „Kolędowania misyjnego” już po raz kolejny została bardzo dobrze zorganizowana. Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Archidiecezji krakowskiej przygotowuje coraz ciekawsze materiały wspomagające duszpasterzy i katechetów, którzy przygotowują się z dziećmi do kolędowania. Ciekawa jest zawartość strony internetowej duszpasterstwa - barwne grafiki, profesjonalnie przygotowane filmiki przyciągają dzieci, które chcą pomagać swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Pisaliśmy już na łamach „Niedzieli” o filmie z Peru, który zamieszczony jest na www.misje.diecezja-krakow.pl. Można go także zdobyć w siedzibie wydziału przy krakowskiej Kurii Metropolitalnej na ul. Franciszkańskiej.
Z różnych propozycji kierowanych do animatorów misyjnych na stronie znaleźć można także filmy z nauką kolęd w języku afrykańskim - suahili. W rolę nauczyciela wcielił się dyrektor wydziału misyjnego - ks. Tadeusz Dziedzic, który uczył śpiewać m. in.: „Mwokozi kazaliwa twimbe, alleluja” czyli „Narodził się nam Zbawiciel”.
9 stycznia odbyło się Spotkanie Kolędników Misyjnych Archidiecezji Krakowskiej w Sułkowicach. Przybyło na nie około 700 dzieci! Spotkanie uwieńczało trud podejmowany przez nich w czasie kolędowania, podczas którego wspierali pracę księży i świeckich misjonarzy w Tanzanii, w Peru i na Ukrainie oraz projekt papieski Dzieci w Pakistanie. Dzieci najpierw spotkały się na Eucharystii, której przewodniczył ks. Bogdan Michalski - sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary z Warszawy, w asyście: ks. Tadeusza Dziedzica oraz ks. Stanisława Jaśkowca - proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach. W oprawę liturgiczną włączyły się chóry szkolne i parafialny „Apassionata”. W procesji z darami, przygotowanej przez s. Wiesławę Kasacką z Poręby Wielkiej, dzieci niosły: gwiazdę, skarbonkę, albumy z kolędowania, ofiary zebrane w czasie kolędowania i ornat na misje. W modlitwie wiernych, przygotowanej przez s. Bertę Zyburę z Zembrzyc, dzieci polecały Bogu dzieci wszystkich kontynentów.
Po Eucharystii druga część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej w sułkowickiej szkole, gdzie gości serdecznie przyjęła dyrektor Iwona Dzidek. Dzieci z tutejszej szkoły zaprezentowały jasełka z elementami tańców z różnych kontynentów. Za układ choreograficzny odpowiedzialna była nauczycielka Danuta Kostowal-Suwaj. Profesjonalny występ dzieci to także zasługa rodziców i członków koła plastycznego przygotowującego dekorację.
Następnie jury wybierało najlepsze grupy kolędnicze w kilku kategoriach. Warto przywołać wszystkich nagrodzonych. Najpiękniejsze stroje kolędnicze zaprezentowały w kolejności grupy z Poręby Wielkiej, Niedźwiedzia i Niegowici. Najpiękniejsza gwiazda była dziełem dzieci z Niegowici, Sułkowic i Płazy. Wybrano najpiękniejszą skarbonkę, do której zbierano ofiary. Zrobiona została w Niegowici, a wyróżniono także skarbonki z Balic i Bukowiny Tatrzańskiej. Dzieci miały za zadanie przygotować album ze zdjęciami prezentującymi kolędowanie. Pierwsza nagroda przypadła małym misjonarzom z Płazy, drugie miejsce grupie z Niepołomic a trzecie z Niedźwiedzia. Jury oceniało także prezentacje przygotowane przez Kolędników misyjnych. Najlepsze były kolejno grupy z Poręby, Wawrzeńczyc, Bukowiny Tatrzańskiej oraz Niegowici i Niedźwiedzia. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły kolędnikom z Bystrej, Skawinki, Tęczyna, Zembrzyc, Marcówki, Zarębki, Mogilan, Gimnazjum nr 48 w Krakowie, Wawrzeńczyc, Sidziny, Grzechynii i Nowego Targu. Wyróżnienie specjalne - Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci otrzymali uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sułkowicach za jasełka misyjne.
Dzieci rozjechały się do domów uśmiechnięte. Ich opiekunowie mają nadzieję, że dzięki temu spotkaniu ich podopieczni będą w swoich środowiskach „siewcami gwiazd”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję