Reklama

Zakonnice i zakonnicy odnowili swe śluby

Niedziela legnicka 7/2010

W dniu 2 lutego obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego a zarazem ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II w 1997 r. Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia zakonnicy i siostry zakonne pracujący na terenie diecezji odnawiają swoje śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
W naszej diecezji przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich odnowili śluby na ręce biskupa legnickiego Stefana Cichego. Uroczystość ta miała miejsce podczas Eucharystii w legnickiej katedrze. We Mszy św., sprawowanej jako dziękczynienie za dotychczasową pracę zakonnic i zakonników w diecezji, wzięli także udział: pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, biskup pomocniczy Marek Mendyk, oraz proboszczowie legnickich parafii i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego.
W homilii przewodniczący liturgii biskup legnicki Stefan Cichy zwrócił uwagę na 3 rodzaje świadectwa, jakie powinny charakteryzować każdą osobę podejmującą trud życia konsekrowanego: świadectwo ofiary, czynnej miłości i misji.
„Dziękujmy Panu Bogu za to, że są ludzie, którzy rozumieją ducha ofiary i idą drogą rad ewangelicznych, by dawać świadectwo o Chrystusie we współczesnym świecie. Doceńmy i dziękujmy tym osobom konsekrowanym, które zamykają się za klauzurą, w klasztorach kontemplacyjnych i które nie tylko wielogodzinną modlitwą, ale i wieloma ofiarami przyczyniają się do duchowego wzrostu Kościoła” - mówił Biskup Legnicki, przypominając zarazem, że na terenie diecezji legnickiej jest jeden taki klasztor - Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie.
Na terenie diecezji legnickiej podejmuje swą modlitwę i pracę 15 zgromadzeń żeńskich i 6 zgromadzeń męskich. W 29 domach zakonnych pracują 203 siostry. Natomiast zakonników i braci zakonnych podejmujących pracę na parafiach jest 93. Zakonnice i zakonnicy obecni są we wspólnotach parafialnych najczęściej jako katecheci, siostry zakrystianki, kancelistki, a także jako prowadzący i opiekujący się dziećmi i dorosłymi w szpitalach, domach dziecka, osobami niepełnosprawnymi i in. W naszej diecezji w ciągu roku co miesiąc organizowane są też dni skupienia dla przełożonych zakonnych.
„Trzeba nam także prosić Pan Boga o nowe powołania zakonne, aby młodzi ludzie nie obawiali się przyjąć Bożego wezwania - pójdź za Mną!” - zachęcał Ksiądz Biskup, prosząc o dalsze wsparcie wiernych dla działalności osób konsekrowanych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję