Reklama

Zakonnice i zakonnicy odnowili swe śluby

Niedziela legnicka 7/2010

W dniu 2 lutego obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego a zarazem ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II w 1997 r. Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia zakonnicy i siostry zakonne pracujący na terenie diecezji odnawiają swoje śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
W naszej diecezji przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich odnowili śluby na ręce biskupa legnickiego Stefana Cichego. Uroczystość ta miała miejsce podczas Eucharystii w legnickiej katedrze. We Mszy św., sprawowanej jako dziękczynienie za dotychczasową pracę zakonnic i zakonników w diecezji, wzięli także udział: pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, biskup pomocniczy Marek Mendyk, oraz proboszczowie legnickich parafii i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego.
W homilii przewodniczący liturgii biskup legnicki Stefan Cichy zwrócił uwagę na 3 rodzaje świadectwa, jakie powinny charakteryzować każdą osobę podejmującą trud życia konsekrowanego: świadectwo ofiary, czynnej miłości i misji.
„Dziękujmy Panu Bogu za to, że są ludzie, którzy rozumieją ducha ofiary i idą drogą rad ewangelicznych, by dawać świadectwo o Chrystusie we współczesnym świecie. Doceńmy i dziękujmy tym osobom konsekrowanym, które zamykają się za klauzurą, w klasztorach kontemplacyjnych i które nie tylko wielogodzinną modlitwą, ale i wieloma ofiarami przyczyniają się do duchowego wzrostu Kościoła” - mówił Biskup Legnicki, przypominając zarazem, że na terenie diecezji legnickiej jest jeden taki klasztor - Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie.
Na terenie diecezji legnickiej podejmuje swą modlitwę i pracę 15 zgromadzeń żeńskich i 6 zgromadzeń męskich. W 29 domach zakonnych pracują 203 siostry. Natomiast zakonników i braci zakonnych podejmujących pracę na parafiach jest 93. Zakonnice i zakonnicy obecni są we wspólnotach parafialnych najczęściej jako katecheci, siostry zakrystianki, kancelistki, a także jako prowadzący i opiekujący się dziećmi i dorosłymi w szpitalach, domach dziecka, osobami niepełnosprawnymi i in. W naszej diecezji w ciągu roku co miesiąc organizowane są też dni skupienia dla przełożonych zakonnych.
„Trzeba nam także prosić Pan Boga o nowe powołania zakonne, aby młodzi ludzie nie obawiali się przyjąć Bożego wezwania - pójdź za Mną!” - zachęcał Ksiądz Biskup, prosząc o dalsze wsparcie wiernych dla działalności osób konsekrowanych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Od samego początku taka była idea Biegu w myśl słów św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). W tym roku wystartowało 30 śmiałków, a ponad 40 wybrało inną trasę, pokonując Bieg dla Życia w swoich miejscowościach, samotnie lub w gronie rodzinnym. Jak zawsze Pan Bóg postawił na drodze szereg fantastycznych ludzi. Dziękujemy ogromnie wszystkim obrońcom życia, którzy w tym roku podjęli trud biegowego pielgrzymowania. Z roku na rok jest nas więcej, co niezmiernie raduje serce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję