Reklama

Świadkowie Bożej miłości

Niedziela łódzka 7/2010

Osoby konsekrowane, które wybrały drogę wiernego naśladowania Chrystusa poprzez praktykę rad ewangelicznych, z czynną i bezinteresowną miłością pochylają się nad przeróżnymi rodzajami biedy ludzkiej i są świadkami nieogarnionej miłości Boga do ludzi objawionej w Jezusie Chrystusie. W święto Ofiarowania Pańskiego cały Kościół obchodząc po raz czternasty Dzień Życia Konsekrowanego, pragnie ukazać wartość tego świadectwa i zachęcić do uroczystego uwielbienia Pana i dziękczynienia Mu za ten wielki dar.
Jest to także sposobność, aby spojrzeć z wdzięcznością na dzieła instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego w archidiecezji łódzkiej. Tego dnia abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, przewodniczył Mszy św., celebrowanej w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Na początku Liturgii Ksiądz Arcybiskup poświęcił świece, z którymi przybyli do świątyni kapłani, zakonnice i zakonnicy, wspólnoty seminariów duchownych, konsekrowani członkowie instytutów świeckich i towarzystw życia apostolskiego oraz wierni z wielu parafii naszego miasta.
Wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego ks. prał. Aleksander Janeczek podkreślił, iż Dzień Życia Konsekrowanego włącza Kościół łódzki w świadectwo miłości, jakie składają osoby konsekrowane, żyjące swoimi charyzmatami: życia kontemplacyjnego i różnych form apostolstwa czynnego. Osoby te, składając dziękczynienie za łaskę realizacji powołania w Kościele łódzkim, pragną w tym szczególnym dniu odrodzić się w swoich charyzmatach i umocnić swe świadectwo miłości.
W słowie pasterskim abp Władysław Ziółek podkreślił, iż właśnie w dzisiejszych czasach, tak trudnych dla wyznawców Chrystusa, potrzebne jest świadectwo osób życia konsekrowanego. To świadectwo ma moc światła, które wnosi się, aby rozproszyć i pokonać ciemności i tego właśnie światła potrzeba dzisiaj Kościołowi i współczesnemu światu. Dziękując za to świadectwo i zaangażowanie, Arcybiskup Metropolita zwrócił się do osób życia konsekrowanego z wezwaniem, aby na wszelkie sposoby świadczyli o swej przynależności do Chrystusa. Mówił: „Idźcie dalej drogą waszych charyzmatów, wzmacniając się wiernością w modlitwie, słuchaniu Słowa Bożego i Eucharystii, wiernością w służbie ludzi naszych czasów, wiernością nauczaniu Kościoła. Żyjąc w waszych wspólnotach, dajcie świadectwo temu, jak bardzo wzbogaca człowieka zachowywanie przykazania miłości”.
Po Mszy św. przedstawiciele osób konsekrowanych złożyli Arcybiskupowi Metropolicie podziękowanie za wygłoszone słowo pasterskie i przewodniczenie obchodom Dnia Życia Konsekrowanego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Prawo w edukacji i wychowaniu – sympozjum naukowe w Miejscu Piastowym

2022-12-06 11:26

Wojciech Madejski

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

W dniach 25 – 26 listopada 2022 r. odbyło się XX sympozjum naukowe adresowane do osób związanych zawodowo z praca w oświacie, wychowaniu i katechezie.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób. Obecny był Podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski. Po raz pierwszy obok gospodarzy i Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu współorganizatorem spotkań był warszawski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Wydział Prawa Kanonicznego. Przedmiotem wystąpień było przesłanie, które wzywa do umiejętności właściwego stosowania prawa wobec zmieniających się warunków w dydaktyce i działalności opiekuńczej. Przedłożenia naukowe zaprezentowali: ks. dr Rafał Kamiński - prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, prof. dr hab. Zbigniew Krysiak - SGH Warszawa, prezes Instytutu Myśli Szumana, dr Rafał Czupryk - Uniwersytet Rzeszowski, pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Seniorów, dr Aleksandra Brzemia - Bonarek - UPJPII Kraków, dr Michał Poniatowski - UKSW Warszawa. Głos zabrali także ks. abp Adam Szal – Metropolita Przemyski oraz Przełożony Generalny Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk. Za stronę organizacyjną odpowiedzialni byli ks. dr hab. Waldemar Janiga, ks. dr Leszek Przybylski, ks. dr Paweł Wojakiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję