Reklama

600-lecie bitwy pod Grunwaldem

W ramach obchodów odbędzie się przemarsz przez nasz region wojsk króla Władysława Jagiełły szlakiem, który przemierzały przed sześciuset laty: z Sulejowa przez Wolbórz i inne miejscowości do Skierniewic, a następnie do Czerwińska, skąd wojska wyruszyły na decydującą bitwę i gdzie po zwycięstwie król składał wotum dziękczynne. Podobnie jak przed sześciuset laty koncentracja chorągwi rycerskich będzie miała miejsce 23 czerwca 2010 r. w Sulejowie. Tu o godz. 18 będzie sprawowana uroczysta Msza św. z udziałem odtwórcy króla Władysława Jagiełły. Wszyscy turyści, którzy odwiedzą Sulejów 24 czerwca, będą mieli sposobność zobaczyć obozowisko wojsk królewskich oraz podziwiać turnieje rycerskie. Następnego dnia rycerstwo wyruszy w kierunku Wolborza. Najbardziej widowiskowa będzie przeprawa wojsk przez Pilicę. Kulminacja obchodów przewidziana jest w Lubochni - 26 i 27 czerwca. Zakończy ją „średniowieczny piknik”.
Oprócz wspomnianego przemarszu chorągwi królewskich przez region łódzki, zorganizowanych zostanie wiele innych imprez, m.in.: koncerty muzyki średniowiecznej i pieśni patriotycznych w świątyniach, projekcje filmów historycznych, czy rajd rowerowy Szlakiem Grunwaldzkim. Zaplanowano także zasadzenie 600 krzewów róż w sąsiedztwie opactwa w Sulejowie. W gminach leżących na trasie przemarszu wojsk odbędą się konkursy literackie i plastyczne, wystawy, sesje popularno-naukowe i inne imprezy. Obchody łączone będą z procesem edukacyjnym, przybliżeniem młodemu pokoleniu niezwykle ważnego wydarzenia dla historii naszego narodu. W przygotowania zaangażowani będą przedstawiciele duchowieństwa, harcerstwa, środowisk artystycznych oraz mieszkańcy miejscowości leżących na szlaku przemarszu wojsk Jagiełły.
Wszystkie zastępy rycerskie zmierzające pod Grunwald wezmą udział w wielkiej rekonstrukcji pamiętnej bitwy. Wójt gminy Grunwald Henryk Kacprzak ocenia, iż tę wyjątkową inscenizację obejrzy około 200 tys. widzów.
Na polach Grunwaldu szczególnie zasłynęła chorągiew sieradzka, która odbiła z rąk krzyżackich wielką chorągiew Królestwa. Za ten czyn król Władysław Jagiełło nadał sieradzanom przywilej używania do pieczęci czerwonego laku, zarezerwowanego wyłącznie dla królów i książąt. Warto wiedzieć, że w archidiecezji łódzkiej leży wieś o nazwie Grunwald. Jest ona położona w powiecie zgierskim, w gminie Aleksandrów Łódzki.
Inicjatywa obchodów 600-lecia bitwy grunwaldzkiej w województwie łódzkim wyszła od radnej Sejmiku Anny Mizgalskiej-Dąbrowskiej. Patronat honorowy nad obchodami objął marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Do przygotowania obchodów powołany został komitet organizacyjny. Na jego czele stoi Franciszek Jagielski, kasztelan zamku w Inowłodzu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję