Reklama

600-lecie bitwy pod Grunwaldem

W ramach obchodów odbędzie się przemarsz przez nasz region wojsk króla Władysława Jagiełły szlakiem, który przemierzały przed sześciuset laty: z Sulejowa przez Wolbórz i inne miejscowości do Skierniewic, a następnie do Czerwińska, skąd wojska wyruszyły na decydującą bitwę i gdzie po zwycięstwie król składał wotum dziękczynne. Podobnie jak przed sześciuset laty koncentracja chorągwi rycerskich będzie miała miejsce 23 czerwca 2010 r. w Sulejowie. Tu o godz. 18 będzie sprawowana uroczysta Msza św. z udziałem odtwórcy króla Władysława Jagiełły. Wszyscy turyści, którzy odwiedzą Sulejów 24 czerwca, będą mieli sposobność zobaczyć obozowisko wojsk królewskich oraz podziwiać turnieje rycerskie. Następnego dnia rycerstwo wyruszy w kierunku Wolborza. Najbardziej widowiskowa będzie przeprawa wojsk przez Pilicę. Kulminacja obchodów przewidziana jest w Lubochni - 26 i 27 czerwca. Zakończy ją „średniowieczny piknik”.
Oprócz wspomnianego przemarszu chorągwi królewskich przez region łódzki, zorganizowanych zostanie wiele innych imprez, m.in.: koncerty muzyki średniowiecznej i pieśni patriotycznych w świątyniach, projekcje filmów historycznych, czy rajd rowerowy Szlakiem Grunwaldzkim. Zaplanowano także zasadzenie 600 krzewów róż w sąsiedztwie opactwa w Sulejowie. W gminach leżących na trasie przemarszu wojsk odbędą się konkursy literackie i plastyczne, wystawy, sesje popularno-naukowe i inne imprezy. Obchody łączone będą z procesem edukacyjnym, przybliżeniem młodemu pokoleniu niezwykle ważnego wydarzenia dla historii naszego narodu. W przygotowania zaangażowani będą przedstawiciele duchowieństwa, harcerstwa, środowisk artystycznych oraz mieszkańcy miejscowości leżących na szlaku przemarszu wojsk Jagiełły.
Wszystkie zastępy rycerskie zmierzające pod Grunwald wezmą udział w wielkiej rekonstrukcji pamiętnej bitwy. Wójt gminy Grunwald Henryk Kacprzak ocenia, iż tę wyjątkową inscenizację obejrzy około 200 tys. widzów.
Na polach Grunwaldu szczególnie zasłynęła chorągiew sieradzka, która odbiła z rąk krzyżackich wielką chorągiew Królestwa. Za ten czyn król Władysław Jagiełło nadał sieradzanom przywilej używania do pieczęci czerwonego laku, zarezerwowanego wyłącznie dla królów i książąt. Warto wiedzieć, że w archidiecezji łódzkiej leży wieś o nazwie Grunwald. Jest ona położona w powiecie zgierskim, w gminie Aleksandrów Łódzki.
Inicjatywa obchodów 600-lecia bitwy grunwaldzkiej w województwie łódzkim wyszła od radnej Sejmiku Anny Mizgalskiej-Dąbrowskiej. Patronat honorowy nad obchodami objął marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Do przygotowania obchodów powołany został komitet organizacyjny. Na jego czele stoi Franciszek Jagielski, kasztelan zamku w Inowłodzu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję