Reklama

Drogą Krzyżową ulicami Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 7/2010

Początek Rzeszowskiej Drodze Krzyżowej dali rzeszowscy kombatanci (Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość), więzieni na rzeszowskim Zamku. W 1995 r. przedstawili bp. Kazimierzowi Górnemu propozycję, by w jakiś sposób pomodlić się za ofiary komunizmu, które cierpiały i ginęły na rzeszowskim Zamku. Upamiętnia ich Krzyż Ofiar Komunizmu, który znajduje się na Placu Śreniawitów w Rzeszowie. Ksiądz Biskup zaproponował, by było to nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która przeszłaby od Krzyża Ofiar Komunizmu przez ulice Rzeszowa. Tak też się stało, nabożeństwo zostało przygotowane, a w jego przeżywanie włączyły się spontanicznie różne grupy i stany, a symbolicznym znakiem ich uczestnictwa jest podejmowanie krzyża pomiędzy kolejnymi stacjami. Są to m.in. kombatanci, wojsko, członkowie Strzelca, harcerze, LO Sióstr Prezentek, Duszpasterstwo Nauczycieli, Caritas, Rzeszowskie Stowarzyszenie im. Św. Brata Alberta, Siostry, Duszpasterstwo Akademickie, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Liturgiczna Służba Ołtarza, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Ruch Domowego Kościoła, Ruch Duchowej Adopcji i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Śpiew zaś prowadzi Diakonia Muzyczna Oazy. Prosty, duży drewniany krzyż, zbity z dwóch desek, pierwsi podejmują kombatanci. Jest on szczególną pamiątką. Był on świadkiem strajków chłopskich na Podkarpaciu i porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, a przechowywany jest w rzeszowskiej Farze. Trasa prowadziła początkowo przez Plac Śreniawitów, ulicą Lisa Kuli, Zamkową, 3 Maja, plac Farny do sanktuarium Pani Rzeszowa. W ostatnim roku trasa została nieco zmodyfikowana, i podobnie jak w zeszłym roku przebiegać będzie ulicą Chopina, aleją Lubomirskich i dalej ul. 3 Maja do sanktuarium Ojców Bernardynów, gdzie na zakończenie będzie jeszcze Msza św.
Szczególnie warto pochylić się nad tekstami rzeszowskiej Drogi Krzyżowej z poprzednich lat. Autorami byli m.in. Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie, ks. dr Tomasz Bać, ks. dr Przemysław Drąg, ks. dr Stanisław Kamiński, ks. dr Ireneusz Folcik, ks. prał. Władysław Jagustyn, ks. prał. Stanisław Słowik, ojcowie i nowicjusze Księży Pijarów. Bardzo ciekawe rozważania przygotował w 2006 r. znany rzeszowski dziennikarz Stanisław Szczepański. Teksty, które zasadniczo dotyczyły wydarzeń zbawczych, powiązane były także z tematem aktualnego roku duszpasterskiego oraz miały zawsze odniesienia patriotyczne.
Niejedna osoba może zastanawiać się, co pociąga tak wielu ludzi, by mimo chłodu, czasem jeszcze śniegu tę pierwszą Drogę Krzyżową tak przeżywać. Odpowiedź może być tylko jedna: każdy z uczestników chce zacząć czas Wielkiego Postu w głębokiej zadumie i rozmyślaniu nad nieskończoną miłością Boga do człowieka, której nie potrafi zniszczyć nic, nawet najbardziej bezbożne i nieludzkie systemy.
Rzeszowska Droga Krzyżowa 2010 w tym roku odbędzie się 19 lutego. Rozpoczęcie o godz. 18 na Placu Śreniawitów pod Krzyżem Ofiar Komunizmu. Rozważania na tegoroczną Drogę Krzyżową przygotował ks. prof. dr hab. Michał Bednarz z Tarnowa, a poszczególne stacje czytać będą kapłani z racji Roku Kapłańskiego. Organizatorzy proszą, by przynieść świece.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję