Reklama

Drogą Krzyżową ulicami Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 7/2010

Początek Rzeszowskiej Drodze Krzyżowej dali rzeszowscy kombatanci (Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość), więzieni na rzeszowskim Zamku. W 1995 r. przedstawili bp. Kazimierzowi Górnemu propozycję, by w jakiś sposób pomodlić się za ofiary komunizmu, które cierpiały i ginęły na rzeszowskim Zamku. Upamiętnia ich Krzyż Ofiar Komunizmu, który znajduje się na Placu Śreniawitów w Rzeszowie. Ksiądz Biskup zaproponował, by było to nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która przeszłaby od Krzyża Ofiar Komunizmu przez ulice Rzeszowa. Tak też się stało, nabożeństwo zostało przygotowane, a w jego przeżywanie włączyły się spontanicznie różne grupy i stany, a symbolicznym znakiem ich uczestnictwa jest podejmowanie krzyża pomiędzy kolejnymi stacjami. Są to m.in. kombatanci, wojsko, członkowie Strzelca, harcerze, LO Sióstr Prezentek, Duszpasterstwo Nauczycieli, Caritas, Rzeszowskie Stowarzyszenie im. Św. Brata Alberta, Siostry, Duszpasterstwo Akademickie, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Liturgiczna Służba Ołtarza, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Ruch Domowego Kościoła, Ruch Duchowej Adopcji i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Śpiew zaś prowadzi Diakonia Muzyczna Oazy. Prosty, duży drewniany krzyż, zbity z dwóch desek, pierwsi podejmują kombatanci. Jest on szczególną pamiątką. Był on świadkiem strajków chłopskich na Podkarpaciu i porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, a przechowywany jest w rzeszowskiej Farze. Trasa prowadziła początkowo przez Plac Śreniawitów, ulicą Lisa Kuli, Zamkową, 3 Maja, plac Farny do sanktuarium Pani Rzeszowa. W ostatnim roku trasa została nieco zmodyfikowana, i podobnie jak w zeszłym roku przebiegać będzie ulicą Chopina, aleją Lubomirskich i dalej ul. 3 Maja do sanktuarium Ojców Bernardynów, gdzie na zakończenie będzie jeszcze Msza św.
Szczególnie warto pochylić się nad tekstami rzeszowskiej Drogi Krzyżowej z poprzednich lat. Autorami byli m.in. Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie, ks. dr Tomasz Bać, ks. dr Przemysław Drąg, ks. dr Stanisław Kamiński, ks. dr Ireneusz Folcik, ks. prał. Władysław Jagustyn, ks. prał. Stanisław Słowik, ojcowie i nowicjusze Księży Pijarów. Bardzo ciekawe rozważania przygotował w 2006 r. znany rzeszowski dziennikarz Stanisław Szczepański. Teksty, które zasadniczo dotyczyły wydarzeń zbawczych, powiązane były także z tematem aktualnego roku duszpasterskiego oraz miały zawsze odniesienia patriotyczne.
Niejedna osoba może zastanawiać się, co pociąga tak wielu ludzi, by mimo chłodu, czasem jeszcze śniegu tę pierwszą Drogę Krzyżową tak przeżywać. Odpowiedź może być tylko jedna: każdy z uczestników chce zacząć czas Wielkiego Postu w głębokiej zadumie i rozmyślaniu nad nieskończoną miłością Boga do człowieka, której nie potrafi zniszczyć nic, nawet najbardziej bezbożne i nieludzkie systemy.
Rzeszowska Droga Krzyżowa 2010 w tym roku odbędzie się 19 lutego. Rozpoczęcie o godz. 18 na Placu Śreniawitów pod Krzyżem Ofiar Komunizmu. Rozważania na tegoroczną Drogę Krzyżową przygotował ks. prof. dr hab. Michał Bednarz z Tarnowa, a poszczególne stacje czytać będą kapłani z racji Roku Kapłańskiego. Organizatorzy proszą, by przynieść świece.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Od samego początku taka była idea Biegu w myśl słów św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). W tym roku wystartowało 30 śmiałków, a ponad 40 wybrało inną trasę, pokonując Bieg dla Życia w swoich miejscowościach, samotnie lub w gronie rodzinnym. Jak zawsze Pan Bóg postawił na drodze szereg fantastycznych ludzi. Dziękujemy ogromnie wszystkim obrońcom życia, którzy w tym roku podjęli trud biegowego pielgrzymowania. Z roku na rok jest nas więcej, co niezmiernie raduje serce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję