Reklama

Sandomierz - miasto spotkań

Niedziela sandomierska 7/2010

Jeszcze przed swoim ingresem i sakrą biskupią biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz zapowiadał, że Sandomierz stanie się miejscem rozwijania i pogłębiania kontaktów nawiązanych przez niego w sercu chrześcijaństwa, w Rzymie. Niedługi czas pasterzowania w diecezji zaowocował m.in. wizytą kard. Leonarda Sandriego, który konsekrował sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim i uczestniczył w ingresie bp. Krzysztofa Nitkiewicza do stalowowolskiej konkatedry, niedawną zimową wizytą rzymskich skautów, a w przeddzień święta patronów jedności chrześcijan słowiańskich, św. Cyryla i Metodego, Sandomierz stanie się miejscem międzynarodowej konferencji naukowej „Sacri Cannones - dwadzieścia lat doświadczeń”. Ta inicjatywa Pasterza Diecezji wiąże się z 20. rocznicą promulgacji Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich dokonaną przez Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, a współorganizatorami jej są Diecezja Sandomierska oraz Katedra Prawa Katolickich Kościołów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodać należy, że w inicjatywę włączyła się jednocześnie ukraińska metropolia greckokatolicka w Polsce. Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich, dotyczący zasadniczo Kościołów wschodnich będących w jedności z następcą św. Piotra, posiada ogromne znaczenie w zakresie relacji tych Kościołów z Kościołem rzymskokatolickim i z Kościołami prawosławnymi. W konferencji wezmą udział prelegenci z papieskich uczelni rzymskich i z Polski.
Sobotnie spotkanie, 13 lutego, rozpocznie się boską liturgią św. Jana Chryzostoma - która obok liturgii św. Bazylego i Liturgii Uprzednio Przygotowanych Darów stanowi centrum życia Kościoła Wschodniego - w bazylice katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 10. Przewodniczyć jej będzie egzarcha apostolski Głowa Greckiego Katolickiego Kościoła Wschodniego bp prof. Dimitrios Salachas, a homilię wygłosi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Liturgię poprzedzi, o godz. 9, wystąpienie bp. Christa Proykova, egzarchy apostolskiego z Bułgarii, na temat cyrylometodiańskich korzeni wspólnoty katolickiej w tym kraju. W konferencji, którą otworzy bp dr Krzysztof Nitkiewicz o godz. 11.30, zabierać będą głos światowej sławy specjaliści prawa wschodniego z rzymskich uczelni papieskich, ze Stanów Zjednoczonych i z Polski na temat problemów Kościołów wschodnich oraz dialogu między nimi a wyznawcami religii rzymskokatolickiej.
Wygłoszone zostaną następujące referaty: „Aspetti pastorali-giuridici dei rapporti interecclesiali tra cattolici orientali e latini” (Aspekty duszpastersko-prawne relacji międzykościelnych pomiędzy katolikami wschodnimi i łacińskimi) - bp. prof. Dmitriosa Salachasa, „Eastern Churches «sui iuris» - Notion, juridical state and territorial divisions” (Wschodnie Kościoły „sui iuris” - pojęcie, status prawny i struktura terytorialna) - ks. prof. George’a Dmitry Gallaro z Bizantyńskiego Seminarium św. Cyryla i Metodego w USA, „Katolicy wschodni w duszpasterstwie Kościoła łacińskiego w Polsce” - ks. prof. Leszka Adamowicza z Lublina, „Prawo partykularne Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego” - ks. dr. Eugeniusza Popowicza z Archieparchii Przemysko-Warszawskiej. Referaty obcojęzyczne będą dostępne w polskim tłumaczeniu, a relację z konferencji zamieścimy w kolejnym numerze naszej edycji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję