Reklama

Sandomierz - miasto spotkań

Niedziela sandomierska 7/2010

Jeszcze przed swoim ingresem i sakrą biskupią biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz zapowiadał, że Sandomierz stanie się miejscem rozwijania i pogłębiania kontaktów nawiązanych przez niego w sercu chrześcijaństwa, w Rzymie. Niedługi czas pasterzowania w diecezji zaowocował m.in. wizytą kard. Leonarda Sandriego, który konsekrował sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim i uczestniczył w ingresie bp. Krzysztofa Nitkiewicza do stalowowolskiej konkatedry, niedawną zimową wizytą rzymskich skautów, a w przeddzień święta patronów jedności chrześcijan słowiańskich, św. Cyryla i Metodego, Sandomierz stanie się miejscem międzynarodowej konferencji naukowej „Sacri Cannones - dwadzieścia lat doświadczeń”. Ta inicjatywa Pasterza Diecezji wiąże się z 20. rocznicą promulgacji Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich dokonaną przez Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, a współorganizatorami jej są Diecezja Sandomierska oraz Katedra Prawa Katolickich Kościołów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodać należy, że w inicjatywę włączyła się jednocześnie ukraińska metropolia greckokatolicka w Polsce. Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich, dotyczący zasadniczo Kościołów wschodnich będących w jedności z następcą św. Piotra, posiada ogromne znaczenie w zakresie relacji tych Kościołów z Kościołem rzymskokatolickim i z Kościołami prawosławnymi. W konferencji wezmą udział prelegenci z papieskich uczelni rzymskich i z Polski.
Sobotnie spotkanie, 13 lutego, rozpocznie się boską liturgią św. Jana Chryzostoma - która obok liturgii św. Bazylego i Liturgii Uprzednio Przygotowanych Darów stanowi centrum życia Kościoła Wschodniego - w bazylice katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 10. Przewodniczyć jej będzie egzarcha apostolski Głowa Greckiego Katolickiego Kościoła Wschodniego bp prof. Dimitrios Salachas, a homilię wygłosi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Liturgię poprzedzi, o godz. 9, wystąpienie bp. Christa Proykova, egzarchy apostolskiego z Bułgarii, na temat cyrylometodiańskich korzeni wspólnoty katolickiej w tym kraju. W konferencji, którą otworzy bp dr Krzysztof Nitkiewicz o godz. 11.30, zabierać będą głos światowej sławy specjaliści prawa wschodniego z rzymskich uczelni papieskich, ze Stanów Zjednoczonych i z Polski na temat problemów Kościołów wschodnich oraz dialogu między nimi a wyznawcami religii rzymskokatolickiej.
Wygłoszone zostaną następujące referaty: „Aspetti pastorali-giuridici dei rapporti interecclesiali tra cattolici orientali e latini” (Aspekty duszpastersko-prawne relacji międzykościelnych pomiędzy katolikami wschodnimi i łacińskimi) - bp. prof. Dmitriosa Salachasa, „Eastern Churches «sui iuris» - Notion, juridical state and territorial divisions” (Wschodnie Kościoły „sui iuris” - pojęcie, status prawny i struktura terytorialna) - ks. prof. George’a Dmitry Gallaro z Bizantyńskiego Seminarium św. Cyryla i Metodego w USA, „Katolicy wschodni w duszpasterstwie Kościoła łacińskiego w Polsce” - ks. prof. Leszka Adamowicza z Lublina, „Prawo partykularne Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego” - ks. dr. Eugeniusza Popowicza z Archieparchii Przemysko-Warszawskiej. Referaty obcojęzyczne będą dostępne w polskim tłumaczeniu, a relację z konferencji zamieścimy w kolejnym numerze naszej edycji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wystawa „Dzieci z Przemysłowej”

2022-12-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Na Placu Katedralnym prezentowana jest wystawa poświęcona pamięci dzieci, którzy byli więźniami łódzkiego „Małego Oświęcimia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję