Reklama

Trzech Króli w Kolonii

Niedziela świdnicka 7/2010

Obecny arcybiskup Kolonii i kustosz relikwii Trzech Króli kard. Joachim Meisner ma w zwyczaju zapraszać do katedry kolońskiej na uroczystość Epifanii księży biskupów, którzy przybywając często z odległych krańców ziemi, stają się takimi współczesnymi „trzema królami” oddającymi hołd Dziecięciu. W tym roku na zaproszenie kard. Meisnera na wspólną modlitwę przybyli: abp Meksyku kard. Norberto Rivera Carrera, kard. Franciszek Macharski z Krakowa oraz bp Ignacy Dec, pasterz diecezji świdnickiej.
Po modlitwie, w której brali udział biskupi pomocniczy archidiecezji kolońskiej, kapituła katedralna, klerycy i siostry zakonne, miała miejsce kolacja w seminaryjnej jadalni, podczas której kard. Meisner przywitał oficjalnych gości oraz zaprosił ich do krótkiej prezentacji diecezji, z której przybyli. Szczególną radość sprawiła Księdzu Kardynałowi prezentacja i rozmowa z bp. Ignacym Decem, który jako pasterz diecezji świdnickiej przekazał wyrazy życzliwości od mieszkańców Dolnego Śląska. Bp Ignacy Dec swoje przemówienie zakończył słowami, że Wrocław szczyci się dwoma wielkimi osobistościami, którzy pochodzą z tego miasta. Jedną z nich jest św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), a drugą kard. Joachim Meisner. Słowa te zostały nagrodzone gromkimi brawami. 6 stycznia zostały odprawione dwie pontyfikalne Msze św., pierwsza o godz. 10 i druga o 18.30. Mszy przedpołudniowej z udziałem kardynałów, biskupów i duchowieństwa archidiecezji przewodniczył kard. Meisner i on także wygłosił homilię. W kazaniu główny nacisk położył na fakt, że moment objawienia się Chrystusa światu to chwila najważniejszego wyboru - dobra lub zła. Trzej Mędrcy, Królowie ze Wschodu, dokonali wyboru do dobrego. W Dziecięciu rozpoznali najważniejszego Króla na ziemi i Jemu oddali chwałę. Król Herod dokonał złego wyboru, chciał zgładzić Dziecię Jezus, gdyż bał się o swoją pozycję i władzę.
Mszy św. wieczornej, która miała równie uroczystą oprawę, przewodniczył i słowo Boże w języku niemieckim wygłosił bp Ignacy Dec. W kazaniu główny akcent położył na postawę Trzech Króli, którzy po adoracji Jezusa i złożeniu darów, „inną drogą wrócili do ojczyzny”. Nie zostali w Betlejem czy w Jerozolimie, ale w swojej ojczyźnie stali się pierwszymi świadkami dobrej nowiny o Jezusie, nowo narodzonym Królu. Postawa Mędrców powinna stać się bliska każdemu z nas, wyznawać wiarę w Chrystusa i dawać świadectwo - to pierwszorzędne zadania współczesnego chrześcijanina.
Po Mszy św. kardynałowie i biskupi wraz z asystą udali się w procesji do relikwiarza, w którym znajduje się drewniana skrzynka zawierająca kości Trzech Króli, i stamtąd udzielili licznie zgromadzonym wiernym pasterskiego błogosławieństwa.
Uroczystość Trzech Króli w Kolonii i w całych Niemczech oprócz swojego wymiaru modlitewnego ma także aspekt charytatywny. Wieloletnią tradycją jest to, że dzieci w tym dniu przebierają się w stroje Trzech Króli i wychodzą na ulice Kolonii, aby kolędować i zbierać ofiary na biedne dzieci.
I tym razem liczna grupa dzieci ze wszystkich kolońskich parafii zgromadziła się w katedrze, aby po porannej Mszy św. zbierać datki na biedne dzieci w Senegalu. Jak potwierdził kard. Meisner, akcja przynosi każdego roku kilkadziesiąt milionów euro, które przekazywane są na cele charytatywne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa Sudanu Pd: bądźcie świadkami i orędownikami

2023-02-04 09:28

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do bycia wielkodusznymi Pasterzami i świadkami, prorokami bliskości, którzy towarzyszą ludziom, orędownikami z podniesionymi rękami zachęcił Ojciec Święty duchowieństwo Sudanu Południowego. W katedrze św. Teresy w Dżubie Franciszek spotkał się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami.

Drogie Osoby konsekrowane, drodzy Seminarzyści, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję