Reklama

Trzech Króli w Kolonii

Niedziela świdnicka 7/2010

Obecny arcybiskup Kolonii i kustosz relikwii Trzech Króli kard. Joachim Meisner ma w zwyczaju zapraszać do katedry kolońskiej na uroczystość Epifanii księży biskupów, którzy przybywając często z odległych krańców ziemi, stają się takimi współczesnymi „trzema królami” oddającymi hołd Dziecięciu. W tym roku na zaproszenie kard. Meisnera na wspólną modlitwę przybyli: abp Meksyku kard. Norberto Rivera Carrera, kard. Franciszek Macharski z Krakowa oraz bp Ignacy Dec, pasterz diecezji świdnickiej.
Po modlitwie, w której brali udział biskupi pomocniczy archidiecezji kolońskiej, kapituła katedralna, klerycy i siostry zakonne, miała miejsce kolacja w seminaryjnej jadalni, podczas której kard. Meisner przywitał oficjalnych gości oraz zaprosił ich do krótkiej prezentacji diecezji, z której przybyli. Szczególną radość sprawiła Księdzu Kardynałowi prezentacja i rozmowa z bp. Ignacym Decem, który jako pasterz diecezji świdnickiej przekazał wyrazy życzliwości od mieszkańców Dolnego Śląska. Bp Ignacy Dec swoje przemówienie zakończył słowami, że Wrocław szczyci się dwoma wielkimi osobistościami, którzy pochodzą z tego miasta. Jedną z nich jest św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), a drugą kard. Joachim Meisner. Słowa te zostały nagrodzone gromkimi brawami. 6 stycznia zostały odprawione dwie pontyfikalne Msze św., pierwsza o godz. 10 i druga o 18.30. Mszy przedpołudniowej z udziałem kardynałów, biskupów i duchowieństwa archidiecezji przewodniczył kard. Meisner i on także wygłosił homilię. W kazaniu główny nacisk położył na fakt, że moment objawienia się Chrystusa światu to chwila najważniejszego wyboru - dobra lub zła. Trzej Mędrcy, Królowie ze Wschodu, dokonali wyboru do dobrego. W Dziecięciu rozpoznali najważniejszego Króla na ziemi i Jemu oddali chwałę. Król Herod dokonał złego wyboru, chciał zgładzić Dziecię Jezus, gdyż bał się o swoją pozycję i władzę.
Mszy św. wieczornej, która miała równie uroczystą oprawę, przewodniczył i słowo Boże w języku niemieckim wygłosił bp Ignacy Dec. W kazaniu główny akcent położył na postawę Trzech Króli, którzy po adoracji Jezusa i złożeniu darów, „inną drogą wrócili do ojczyzny”. Nie zostali w Betlejem czy w Jerozolimie, ale w swojej ojczyźnie stali się pierwszymi świadkami dobrej nowiny o Jezusie, nowo narodzonym Królu. Postawa Mędrców powinna stać się bliska każdemu z nas, wyznawać wiarę w Chrystusa i dawać świadectwo - to pierwszorzędne zadania współczesnego chrześcijanina.
Po Mszy św. kardynałowie i biskupi wraz z asystą udali się w procesji do relikwiarza, w którym znajduje się drewniana skrzynka zawierająca kości Trzech Króli, i stamtąd udzielili licznie zgromadzonym wiernym pasterskiego błogosławieństwa.
Uroczystość Trzech Króli w Kolonii i w całych Niemczech oprócz swojego wymiaru modlitewnego ma także aspekt charytatywny. Wieloletnią tradycją jest to, że dzieci w tym dniu przebierają się w stroje Trzech Króli i wychodzą na ulice Kolonii, aby kolędować i zbierać ofiary na biedne dzieci.
I tym razem liczna grupa dzieci ze wszystkich kolońskich parafii zgromadziła się w katedrze, aby po porannej Mszy św. zbierać datki na biedne dzieci w Senegalu. Jak potwierdził kard. Meisner, akcja przynosi każdego roku kilkadziesiąt milionów euro, które przekazywane są na cele charytatywne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję