Reklama

Alfabet „Niedzieli”

Rehabilitacja

Przedstawiamy Państwu pierwszą część uzdrowisk diecezji świdnickiej - Duszniki-Zdrój i „Uzdrowisko Szczawno - Jedlina” S.A.
Za tydzień kolejne sanatoria.

Niedziela świdnicka 7/2010

Największy w Polsce kompleks uzdrowiskowy to Duszniki-Zdrój, w skład którego wchodzą trzy uzdrowiska o wielowiekowej tradycji: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój.
Duszniki-Zdrój położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, otoczonej Górami Bystrzyckimi i drugiej Górami Orlickimi. Niedaleko uzdrowiska - na wysokości 600 m n.p.m. - istnieje rozległe torfowisko zwane „Topieliska” stanowiące rezerwat przyrody. Klimat Dusznik posiada specyficzne właściwości. „Uzdrowisko położone jest na wysokości 588 m n.p.m., a klimat jest tu taki, jaki występuje na wysokości 1000 m” - czytamy na stronach uzdrowiska.
Klimat dusznicki osiada również pewne cechy klimatu podalpejskiego. Baza lecznicza uzdrowiska Duszniki-Zdrój to: sanatoria: Jan Kazimierz, Jan Kazimierz B, Chopin, Moniuszko; Zakład Przyrodoleczniczy i Pijalnia Wód Mineralnych. To również wspaniałe miejsce wypoczynku dla osób zmęczonych i przepracowanych. Duszniki leczą chorych, którzy cierpią na: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, układu trawienia, choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, osteoporozę, górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby kobiece, cukrzycę, otyłość, choroby endokrynologiczne, nerek i dróg moczowych. W ofercie znajdziemy zabiegi przyrodolecznicze, badania specjalistyczne, badania analityczno-diagnostyczne, kurację pitną i leczenie dietetyczne. Podstawowe rodzaje zabiegów to: naturalne kąpiele mineralne i igliwiowe, okłady borowinowe, hydroterapia, inhalacje solankowe, elektroterapia i światłolecznictwo, masaże lecznicze, gimnastyka lecznicza. Zabiegi przyrodolecznicze przepisywane są przez lekarza prowadzącego, a ich pobieranie odbywa się przy pomocy fachowego personelu.
Oprócz niepodważalnych walorów uzdrowiskowych Duszniki są miejscowością atrakcyjną pod względem turystycznym. Do atrakcji architektonicznych należy Rynek, zabytkowa papiernia mieszczącą Muzeum Papiernictwa, zabytki sakralne. Odbywają się tutaj Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie upamiętniające pobyt kompozytora „u wód”. Dla miłośników sportów zimowych okolice Dusznik-Zdroju są terenem bardzo atrakcyjnym. Zwolennikom narciarstwa alpejskiego można polecić Zieleniec - stację klimatyczną z licznymi wyciągami.
„Uzdrowisko Szczawno - Jedlina” S.A. dysponuje jednym z najlepiej wyposażonych w Polsce Zakładów Przyrodoleczniczych. Oferuje turnusy rehabilitacyjno-zdrowotne z szeroką gamą zabiegów leczniczych. „Wyjątkowe właściwości wód leczniczych, profesjonalna obsługa, piękno otaczającej przyrody, dziewiętnastowieczna architektura oraz niepowtarzalne atrakcje okolic pozwalają wykorzystać spędzony w Szczawnie-Zdroju lub Jedlinie-Zdroju czas na poprawę stanu zdrowia, regenerację organizmu oraz odnalezienie wewnętrznego spokoju” - to bez wątpienia atuty tego uzdrowiska. Goście mieszkają w przytulnych i komfortowych pokojach, m.in. w zabytkowym Domu Zdrojowym - dawnym Grand Hotelu Śląskim w Szczawnie-Zdroju. Na gości czekają korty tenisowe, konie, trasy rowerowe, ciekawe wycieczki autokarowe, koncerty w neorokokowym Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju i spacery po zabytkowych parkach krajobrazowych. W „Uzdrowisku Szczawno - Jedlina” S.A. prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe dorosłych: układ oddechowy (astma oskrzelowa, rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, pylica płuc, przewlekłe nieżyty nosa, zapalenie krtani i tchawicy); układ pokarmowy (stany pooperacyjne pęcherzyka żółciowego, nieżyty żołądkowo-jelitowe, przewlekłe zapalenie trzustki i dróg żółciowych, nawykowe zaparcia); układ moczowy (przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, kamica moczowa, stany po infekcjach dróg moczowych); układ narządu ruchu (zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, stany po złamaniach kości, uszkodzenia aparatu ruchu, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza); układ krążenia (nadciśnienie, stan po przebytym zawale serca, zaburzenia ukrwienia kończyn górnych i dolnych); układ nerwowy (nerwobóle, porażenia nerwów obwodowych, nerwowość i stres); układ przemiany materii (otyłość, cukrzyca typu I i II, dna moczanowa).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję