Reklama

Posługa kapłańska - dekanat Chojna (3)

Proboszcz z Ars potrafił w swoim czasie przekształcać serce i życie tak wielu osób, gdyż udało mu się ukazać im miłosierną miłość Pana. Także w naszych czasach potrzebne jest podobne przepowiadanie i świadectwo prawdy miłości” - pisze papież Benedykt XVI w Liście na Rok Kapłański. Od dwóch tygodni w kontekście Roku Kapłańskiego przyglądamy się niektórym kapłanom, którzy wnieśli swym bogactwem ducha tak wiele głębokich treści w życie dekanatu chojeńskiego. Popatrzmy teraz na współczesność tego dekanatu, którego dziekanem jest ks. Ignacy Stawarz, posługujący w Trzcińsku-Zdroju.

Trzcińsko-Zdrój

- Kiedy mowa jest o tej parafii, to należy wspomnieć śp. ks. kan. Bolesława Dąbrowskiego - kapłana pełnego rozmodlenia, pokory i troski o każdego człowieka. Przez ostatnie lata swego życia budował wszystkich mimo niesionego krzyża cierpienia wspaniałą pogodą ducha. Gdy nasilająca się choroba nowotworowa dawała znać o sobie z niezwykłą siłą serca odprawiał Msze św. w pokoju na plebanii. Trzeba było widać entuzjazm, jaki towarzyszył w tej chwili ks. Bolesławowi. Charyzmat choroby pozwalał mu z autentyzmem naśladować Chrystusa. Budowała w ten sposób parafian, w których sercach pozostał na zawsze - jak mówi ks. dziekan Ignacy Stawarz. Obecny pasterz tej parafii wniósł w oblicze tej wspólnoty powiew młodości i szereg inicjatyw, które mają wpływać na budowanie prawdziwej rodziny zjednoczonej wokół Bożych wartości. Ks. Ignacy Stawarz dzięki swemu temperamentowi i radosnemu usposobieniu nadaje nowy charakter życiu parafii. Wytrwały pielgrzym, muzyk, opiekun chorych, wrażliwy na potrzeby młodych ludzi - to tylko kilka cech charakteryzujących ks. dziekana z Trzcińska-Zdroju. W całokształcie pracy duszpasterskiej pomaga mu ks. Janusz Ardowski, którego głównym celem jest nieść pociechę, nadzieję i optymizm życia podopiecznym tutejszego Domu Pomocy Społecznej.

Brwice

Niedaleko Trzcińska w malowniczych lasach znalazła swoje miejsce parafia w Brwicach, która istnieje od 25 lat. Pierwszym proboszczem był ks. Stanisław Mielimączka, znany z niezwykłego humoru i pogody serca co także jest niezbywalnym argumentem w życiu kapłańskim. Obecnie od 17 lat duszpasterzuje tutaj ks. Mirosław Łąkiewicz - kapłan modlitwy i pokory ducha, bardzo zatroskany o potrzeby swoich wiernych, a także o estetykę powierzonych świątyń.

Reklama

Chojna

Powróćmy na chwilę do Chojny, by nawiedzić ponownie parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, o której pisaliśmy w kontekście pracy ks. kan. Zbigniewa Wójcika, ks. prał. Pawła Mikulskiego i odbudowy kościoła Świętej Trójcy oraz kościoła Mariackiego. Należy docenić ponad 10-letnią pracę ks. kan. Waldemara Michałowskiego, który swoją ofiarną pracą, obok umacniania duchowego oblicza parafii, wniósł wiele trudu w sferze materialnej, jeśli chodzi o konserwację świątyń. Obecnie kontynuuje to dzieło ks. kan. Henryk Przestacki, o którym przypomnimy sobie także, odwiedzając Międzyzdroje, Choszczno i parafię pw. św. Kazimierza w Szczecinie. Od blisko 6 lat współpracownikiem Księdza Kanonika jest ks. Daniel Gollon.

Chojna-Lotnisko

Z zabytkowej części Chojny udajmy się teraz do miejsca szczególnego - na tzw. Lotnisko, gdzie od roku 1995 funkcjonuje parafia pw. NMP Matki Kościoła. W tym dawnym bastionie komunizmu rozlega się modlitwa, sprawowana jest Eucharystia i szafowane są sakramenty święte. Pierwszy proboszcz ks. Mieczysław Wdowiak w dawnym, poradzieckim kinie stworzył warunki do odprawiania Mszy św. i scalił miejscową społeczność, która przybyła tu z różnych okolic za mieszkaniami i pracą. Obecny proboszcz wicedziekan ks. Andrzej Galant stoi przed ważnym wyzwaniem jakim jest budowa nowego kościoła w nowej budowanej części osiedla. Jego zapał, szczególnie widoczny w pracy z dziećmi i młodzieżą (nieodłączna gitara na ramieniu), inspirujące pomysły na zdobycie dofinansowania budowy pozwalają z nadzieją patrzeć na przyszłość tej młodej wspólnoty.

Reklama

Krajnik Górny

Z Lotniska blisko już do nadgranicznego Krajnika Górnego, gdzie historię tego miejsca tkał przez 34 lata posługi śp. ks. kan. Jan Kozieł. Odbudował kościoły, wybudował także ośrodek rekolekcyjny, z którego korzystała oaza młodzieżowa, a obecnie Kościół Domowy i Odnowa w Duchu Świętym. Wieczny uśmiech i otwartość na młodzież zawsze fascynowała wszystkich tutaj przybywających. Jego następcy - ks. Wojciech Musiałek, ks. Mirosław Łąkiewicz - kontynuowali to dzieło. Historycznym wydarzeniem za ks. kan. Michała Kostrzewy było odbudowanie z historyczną wiernością od podstaw kościoła w Bielinku. Po ks. Zbigniewie Rzeszótce kolejnym proboszczem od prawie 2 lat jest odpowiedzialny za ruch charyzmatyczny ks. Henryk Marczak.

Godków i Góralice

Dwie parafie na literę „G” - Godków i Góralice - charakteryzują się podobną strukturą życia duszpasterskiego. Godków związany z węzłem kolejowym swe początki związał z ks. Henrykiem Raźniewskim, który zintegrował parafię tak, by następca ks. Ryszard Schreiber mógł z racji doskonałych kontaktów ze wspólnotami religijnymi w Niemczech oddać swe serce dla parafian, stając się dla nich oparciem nie tylko w życiu duchowym, ale i społecznym. Ks. Marek Winnicki, który teraz tutaj pracuje, wnosi wiele głębokich treści szczególnie w wychowanie młodego pokolenia, a także w godne spędzanie przez nich czasu wolnego. Natomiast Góralice to wspomnienie po ks. Anatolu Strzałkowskim, ks. Władysławie Obaczu, ks. prał. Zygmuncie Kraszewskim, ale nade wszystko o ks. Adamie Kwasie, który 21 lat prowadzi tę wspólnotę do Boga. Jego pełna gorliwości postawa zatroskania o wszystko, co związane jest z uświęceniem bliźniego, buduje parafian.

Nawodna

Wreszcie na koniec docieramy do jedynej zakonnej parafii, którą w Nawodnej od 1951 r. prowadzą Księża Salezjanie. To temat na osobną historię, ale całokształt wieloletniej pracy takich kapłanów, jak: ks. Jan Gleń, ks. Maciej Kampa, ks. Tytus Robakowski, ks. Ludwik Karczewski, ks. Leonard Rynkun, ks. Tadeusz Krupa, ks. Józef Żak, ks. Franciszek Słoma, ks. Kazimierz Machnikowski czy obecny proboszcz ks. Antoni Ciemięga owocuje w codziennym wizerunku tej parafii. Jako godną uwagi ciekawostkę warto wspomnieć ks. Józefa Żaka SDB - artystę, malarza, który swoją twórczością niezwykle ubogacił wnętrza kościołów, jak i ich otoczenie.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję