Reklama

Módlcie się za nas

Święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w Kościele powszechnym jako Dzień Życia Konsekrowanego. 2 lutego główne uroczystości z udziałem kapłanów, sióstr i braci konsekrowanych odbywały się w Gorzowie Wlkp. - pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta i w Zielonej Górze - gdzie Mszy św. przewodniczył o. Piotr Kwiecień

Uroczystej Eucharystii w gorzowskiej katedrze przewodniczył bp Stefan Regmunt, który w homilii podkreślał, iż jest to dzień wielkiej modlitwy, wielkiego dziękczynienia za osoby, które obrały taki szczególny styl życia. - Każda diecezja cieszy się z osób konsekrowanych, bo one użyźniają ziemię przez modlitwę i świadectwo. Ten zastęp jest wielkim skarbem - mówił bp Regmunt. - Chcemy dziś Bogu powierzyć wszystkie osoby konsekrowane i podziękować za zaangażowanie, wielkie oddanie i serce, jakie wkładają, by pomóc człowiekowi zbliżać się do Boga. Świat potrzebuje tego świadectwa.
W zielonogórskiej konkatedrze uroczystościom przewodniczył o. Piotr Kwiecień CM - ojciec duchowny Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. - Bóg nas wybrał, konsekrował, by w tym świecie był ktoś, kto każdego dnia, w każdej chwili przyjmuje Jego miłość - mówił o. Kwiecień, zwracając się do osób konsekrowanych. Świeckich zaś prosił: - Módlcie się za nas, byśmy byli wierni Jezusowi, byśmy nie zawiedli. Jesteśmy tu, by modlić się za was. Niech trwa między nami wymiana modlitwy, wymiana miłości.
Trzymając w dłoniach zapalone świece, osoby konsekrowane odnowiły przyrzeczenia zakonne.
Na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej znajduje się 10 męskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego oraz 20 instytutów i stowarzyszeń żeńskich. Ponadto w diecezji swoje życie poświęciły Bogu również dziewice konsekrowane, które indywidualnie, w pracy realizują swoje powołanie.
Zakonnice i zakonnicy na co dzień posługują, m.in. katechizując, kształcąc młodych, pomagając niepełnosprawnym, chorym i starszym oraz księżom w parafiach.
Dzień Życia Konsekrowanego jako wyraz dziękczynienia Bogu za dar posługi osób konsekrowanych dla Kościoła został ustanowiony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję