Reklama

Módlcie się za nas

Święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w Kościele powszechnym jako Dzień Życia Konsekrowanego. 2 lutego główne uroczystości z udziałem kapłanów, sióstr i braci konsekrowanych odbywały się w Gorzowie Wlkp. - pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta i w Zielonej Górze - gdzie Mszy św. przewodniczył o. Piotr Kwiecień

Uroczystej Eucharystii w gorzowskiej katedrze przewodniczył bp Stefan Regmunt, który w homilii podkreślał, iż jest to dzień wielkiej modlitwy, wielkiego dziękczynienia za osoby, które obrały taki szczególny styl życia. - Każda diecezja cieszy się z osób konsekrowanych, bo one użyźniają ziemię przez modlitwę i świadectwo. Ten zastęp jest wielkim skarbem - mówił bp Regmunt. - Chcemy dziś Bogu powierzyć wszystkie osoby konsekrowane i podziękować za zaangażowanie, wielkie oddanie i serce, jakie wkładają, by pomóc człowiekowi zbliżać się do Boga. Świat potrzebuje tego świadectwa.
W zielonogórskiej konkatedrze uroczystościom przewodniczył o. Piotr Kwiecień CM - ojciec duchowny Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. - Bóg nas wybrał, konsekrował, by w tym świecie był ktoś, kto każdego dnia, w każdej chwili przyjmuje Jego miłość - mówił o. Kwiecień, zwracając się do osób konsekrowanych. Świeckich zaś prosił: - Módlcie się za nas, byśmy byli wierni Jezusowi, byśmy nie zawiedli. Jesteśmy tu, by modlić się za was. Niech trwa między nami wymiana modlitwy, wymiana miłości.
Trzymając w dłoniach zapalone świece, osoby konsekrowane odnowiły przyrzeczenia zakonne.
Na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej znajduje się 10 męskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego oraz 20 instytutów i stowarzyszeń żeńskich. Ponadto w diecezji swoje życie poświęciły Bogu również dziewice konsekrowane, które indywidualnie, w pracy realizują swoje powołanie.
Zakonnice i zakonnicy na co dzień posługują, m.in. katechizując, kształcąc młodych, pomagając niepełnosprawnym, chorym i starszym oraz księżom w parafiach.
Dzień Życia Konsekrowanego jako wyraz dziękczynienia Bogu za dar posługi osób konsekrowanych dla Kościoła został ustanowiony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję