Reklama

Kościół

Lato 2020 - małżeńskie wakacje w duchu katolickim

"Czas to miłość" – mawiał kard. Stefan Wyszyński. Czerpiąc z nauki Prymasa Tysiąclecia można wykorzystać dni wakacyjnego urlopu na budowanie relacji małżeńskiej.

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Liczne domy rekolekcyjne, wspólnoty i stowarzyszenia przygotowały bogatą ofertę rekolekcji i spotkań wakacyjnych, zarówno dla młodych małżeństw, jak i dla tych z dłuższym stażem. Niektórzy organizatorzy zapewniają nawet opiekę dla małych dzieci i wartościowe zajęcia dla starszych. To również świetna okazja do odwiedzenia malowniczych zakątków Polski, takich jak Tyniec, Święta Lipka, Gdynia, Szczawnica, Dębki i wiele innych.

Ruch katolicki "Spotkania Małżeńskie" każdego roku zaprasza wiernych na warsztatowe rekolekcje dla małżeństw "Spotkania we dwoje". - Podczas tych rekolekcji mąż i żona we dwoje, i jak podkreślamy, tylko we dwoje, mają okazję porozmawiać ze sobą o tym, o czym na co dzień nie rozmawiają, albo ich rozmowa jest źródłem napięć i konfliktów. Na "Spotkaniach Małżeńskich" mogą popatrzeć na swoje życie w zupełnie innym świetle niż dotychczas. Niezależnie od skali uczuć łączących ich lub dzielących, mogą zrobić krok w kierunku pogłębienia miłości i odnowienia swojego związku. Proponujemy oderwanie się na 44 godziny od wszystkich codziennych spraw i zajęć po to, by być tylko dla siebie – zachęcają organizatorzy.

Program rekolekcji podstawowych polega na podejmowaniu dialogów na różne tematy - spraw codziennego życia, jak i szerszych problemów pojawiających się w związku. Dzięki temu małżeństwo może zadbać o świeżość wzajemnych uczuć, odnowić lub odkryć na nowo swoją jedność. Program oparty jest na nowoczesnej wiedzy z zakresu psychologii komunikacji i teologii. Osobny program przygotowano również dla powtórnych związków po rozwodzie.

W tym roku rekolekcje podstawowe odbędą się m.in. w Gnieźnie, Świętej Lipce, Bolesławcu, Gdyni i Sulejówku. Zaplanowano również rekolekcje „pogłębiające”, wśród nich: "Ku lepszemu zrozumieniu ze szczególnym uwzględnieniem temperamentów", "Ku lepszemu zrozumieniu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb" a także "Nie unikajcie siebie nawzajem. Miłość-erotyka-dialog". Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: https://spotkaniamalzenskie.pl/

Reklama

Na rekolekcje dla małżeństw można wybrać się również do Domu Gości Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Są one przeznaczone dla wszystkich małżeństw, które chcą zainwestować w związek, odświeżyć swoją miłość lub odbudować nadszarpnięte czy zbyt zakurzone relacje.

Rekolekcje są rodzajem opowieści, połączonej z praktycznymi ćwiczeniami o tym, co robić, aby w małżeńskiej codzienności doświadczyć przedsmaku nieba. Poruszają następujące tematy: jak zaakceptować swoją różnorodność, jak się kłócić, aby mniej ranić, jak przeszłość wpływa na małżeńską relację, jak świadomie budować małżeńską jedność.

Prowadzą je Joanna i Norbert Dawidczykowie (małżeństwo z wieloletnim stażem, związane z Katolicką Odnową w Duchu Świętym) oraz Konrad Małys OSB (przeor, archiwista klasztoru i rekolekcjonista). Zapisy na stronie: http://domgosci.benedyktyni.com/

Diakonia małżeńska „Odnowa Rodzinom”, działająca przy Katolickiej Odnowie w Duchu Świętym, organizuje w tym roku cztery wakacyjne turnusy. Można zapisać się jeszcze na dwa z nich, w terminie: 28 lipca-3 sierpnia (góry–Szczawnica) 17-23 sierpnia (morze–Dębki).

Rekolekcje w Szczawnicy odbędą się pod hasłem: „Bigos małżeński, czyli jak się dogadać w małżeństwie?”. - To turnus oparty na treściach zawartych w książce prowadzących - „Bigos małżeński”, polecany dla tych, którzy przeżyli wcześniej turnus podstawowy lub inne rekolekcje ewangelizacyjne, a są dopiero na początku drogi inwestowania w małżeństwo lub zwyczajnie szwankuje im trochę komunikacja małżeńska. W trakcie rekolekcji wydłużamy blok warsztatowy i proponujemy też krótkie 15 - minutowe rozmowy z animatorem, aby podzielić się z nim swoimi refleksjami – czytamy na stronie internetowej wydarzenia. Turnus poprowadzą ks. dr Michał Cherubin oraz Joanna i Norbert Dawidczykowie.

Rekolekcjom w Dębkach przyświecać będzie motto: „Wisienka na torcie, czyli o seksualności w małżeństwie”. To również turnus pogłębiający, polecany tym małżonkom, którzy przeżyli jakąś formę ewangelizacji, warsztaty bądź rekolekcje o dialogu w małżeństwie i w miarę regularnie prowadzą życie modlitewne. - Jeśli wybierzecie ten turnus, a nie spełniacie powyższych warunków, może być Wam trudno przyswoić pewne treści i będziecie czuć zagubienie duchowe. Zaprosimy Was w trakcie rekolekcji do wypłynięcia na głębsze wody modlitewne w kontemplacji i snucia indywidualnej refleksji nad sobą w trakcie rozmów z animatorami. Temat seksualności wymaga też znajomości zasad komunikacji, bo inaczej małżonkom będzie trudno go podjąć – podkreślają organizatorzy. Turnus poprowadzą: J.N. Dawidczykowie i o. dr Andrzej Bielat OP.

2020-07-20 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień Małżeństwa

Czy instytucja małżeństwa przeżywa kryzys? Sądząc po ilości rozwodów, w Polsce nie wygląda to najlepiej. Czy możemy coś zrobić, by przywrócić atrakcyjność małżeństwu?

„Jestem żonaty, mam walentynki codziennie”, „Jestem mężatką, mam walentynki codziennie” – tak głoszą napisy na koszulkach promowanych podczas Tygodnia Małżeństwa (www.tydzienmalzenstwa.pl). Doroczna inicjatywa Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich rozpoczyna się 7, a kończy 14 lutego. To znakomity sposób by przygotować się do walentynek. Statystyki podają, że ponad 70 proc. Polaków aprobuje święto zakochanych a ok. 60 proc. wręcza w tym czasie swoim bliskim prezenty. Polacy w tym dniu obdarowują najczęściej współmałżonków lub narzeczonych. To dobra okazja, by pozytywnie mówić o więzi małżeńskiej. Co można zaoferować małżeństwu oprócz koszulek?

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

W homilii przypomniał, że rozpoczynający się rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zaznaczył, że zadaniem na ten czas jest na nowo uwierzyć w Kościół jako wspólnotę zjednoczenia ludzi z Bogiem i zjednoczenia ludzi ze sobą oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, „w jaki sposób mamy sobie pomóc, żeby wejść w głęboką osobistą więź z Chrystusem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję