Podczas uroczystości biskup Rakoczy odprawił Mszę św. Po liturgii poświęcił kaplicę i budynek hospicjum. Z udziałem marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy odsłonięto także tablicę ku pamięci Augusta Kowalczyka, który jako 19-letni więzień Auschwitz-Birkenau, został skazany na śmierć i trafił do kompanii karnej. Wraz z grupą dwudziestu innych więźniów próbował ucieczki z obozu. Przeżyło tylko siedmiu z nich, w tym August Kowalczyk. Ocalał dzięki mieszkańcom Oświęcimia, Bierunia i Bojszów. Zmarł 29 lipca 2012 roku w oświęcimskim hospicjum.
Chorymi w hospicjum w Oświęcimiu, które działa od października 2011 roku, opiekuje się kilkanaście osób: lekarze, psychologowie, fizjoterapeuci i pielęgniarki. Koszt budowy całego piętrowego obiektu to ponad 3,3 mln zł, z czego prawie 2 mln stanowiły środki unijne, około miliona środki własne, a prawie 350 tys. zł wyłożył na ten cel budżet państwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do pokrycia wkładu własnego wykorzystano środki przekazane przez wojewodę małopolskiego, rządy Japonii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec oraz szereg instytucji i osób prywatnych. Z podarowanych pieniędzy zakupiono też sprzęt specjalistyczny dla hospicjum.
Akt erekcyjny pod budowę oświęcimskiego hospicjum wmurowano 27 stycznia 2000 roku, w 55. rocznicę oswobodzenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Patronat nad Fundacją „ Pomnika-Hospicjum”, założoną przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej, przyjął a także został honorowym członkiem Rady Fundacji m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Hospicjum jest pomnikiem upamiętniającym tych, którzy z narażeniem własnego życia i życia swoich najbliższych w tamtym czasie komór gazowych i krematoriów, nieśli pomoc ratującą życie więźniom KL Auschwitz - Birkenau.