Pierwsza połowa sierpnia przebiega pod znakiem pielgrzymki na Jasną Górę. Największe rekolekcje w drodze rozpoczęte, do Częstochowy z diecezji kieleckiej dotrze zapewne ok. 2, 5 tys. osób, które zdecydowały się podjąć trud drogi, aby osobiście zanieść tysiące intencji - za najbliższych, za Ojczyznę, o uwolnienie z nałogów, z podziękowaniem za cud życia i miliony łask. Jaka będzie - jest - XXIX Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę? Na pewno współgra z motywacjami pątników, współgra z rytmem czasów, pobrzmiewa echem tegorocznych dramatów: powodzi, katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Pielgrzymce towarzyszy hasło „Bądźmy świadkami miłości”, podczas katechez w drodze rozważany jest temat błogosławieństw.
Pątnicy rozpoczynają pielgrzymkę tradycyjnie - od pokłonu Matce Bożej Łokietkowej w Wiślicy i Mszy św. pod przewodnictwem biskupów kieleckich. W przeddzień, 5 sierpnia spotkanie, integracja uczestników przy wiślickim sanktuarium, ostanie zapisy (formularze zgłoszeniowe były do pobrania w parafiach). Tradycyjnie ok. 20-30 proc.pielgrzymów dołączy w Kielcach 8 sierpnia.
Kielecka pielgrzymka przechodzi ok. 200 kilometrów. Do Częstochowy pielgrzymi idą dwoma, łączącymi się mniej więcej w połowie szlaku (w Morawicy) trasami. Na Jasną Górę docierają 13 sierpnia. Na trasie uczestnicy pielgrzymki nawiedzają sanktuaria maryjne: Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy, Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, Matki Bozej Miłosierdzia w Piekoszowie i Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie. Większość pielgrzymów od kilku lat stanowią ludzie młodzi.
Sztab organizacyjny pielgrzymki kieleckiej pracował od jesieni ubiegłego roku. Służby porządkowe, medyczne, kwatermistrzowskie, liturgiczne, prasowe otrzymały wówczas konkretne zadania do realizacji. W organizację pielgrzymki jest czynnie zaangażowanych ok. 20 księży, na trasie pomagają alumni seminarium.
W 2009 r. w pielgrzymce uczestniczyło ok. 2500 osób, czyli nieco więcej niż w poprzednich latach, gdzie liczba pielgrzymów wahała się od 2300-2400 osób. Wpływ na rozbudzenie pobożności maryjnej miała zapewne peregrynacja Ikony Jasnogórskiej w diecezji kieleckiej. Kilka osób uczestniczy w pielgrzymce od początku, czyli od 29 lat. Podobnie jak w roku ubiegłym, z kielecką pielgrzymką idzie bp Kazimierz Gurda. Kto nie czuje się na siłach, aby osobiście pielgrzymować na Jasną Górę - pomaga modlitwą, duchową solidarnością, organizacją noclegu, obiadu czy choćby szklanką kompotu w skwarne, sierpniowe dni.
Maryjo, prowadź!
A.D.
Pomóż w rozwoju naszego portalu