Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: katecheza jest jedną z form posługi Słowa w Kościele

Katecheza jest jedną z form posługi Słowa w Kościele, która głosi ludziom Dobrą Nowinę o Bożej miłości. Katecheza uczestniczy w wielorakim rozwoju wewnętrznym człowieka, ale też nie pomija kontekstu, w jakim się ona dokonuje – powiedział w poniedziałek bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.

[ TEMATY ]

Kościół

katecheza

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Tym razem katecheci spotkali się w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. To największa powierzchniowo, a tym samym najbardziej bezpieczna świątynia miasta.

W homilii biskup analizował znaczenie katechezy w życiu Kościoła i społeczeństwa, przypominając, że uroczystość odbywa się pod patronatem św. Bartłomieja oraz św. Józefa Opiekuna Rodziny – patrona tutejszego sanktuarium.

- Jezusowe życzenie: „pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” jest nadal zobowiązujące, a przestrzenią i czasem tego zadania jest katecheza. Dodajmy – katecheza szkolna i parafialna – mówił biskup.

Podziel się cytatem

Zauważył znaczenie środowiska, w którym pracują katecheci. - Wśród was są katecheci z większych miast i z małych wiosek. Są katecheci, którzy uczą w przedszkolach czy środowiskach, które wymagają specjalnej troski. To właśnie środowisko jest miejscem nie tylko rozwoju wiary, ale przestrzenią zaangażowania, przez którą chrześcijanin może wypełniać zobowiązania płynące z przyjętych sakramentów – zauważył.

Reklama

Bp Piotrowski podkreślił, że według Jana Pawła II pierwszym przedmiotem katechezy jest wiara w Jezusa Chrystusa, a katechizowanie staje się doprowadzeniem do przebadania tej tajemnicy. Z kolei Benedykt XVI akcentował, że „katecheza musi dawać możliwość odkrywania w niej miejsca Słowa Bożego”. Powinna być przepełniona myślą i duchem, wynikającymi z kontaktu ze słowem Bożym. Natomiast Franciszek zauważa, że przekazywanie wiary w każdym zakątku Ziemi odbywa się w czasie - Ojciec Święty czas uznaje za ważniejszy niż przestrzeń.

Bp Piotrowski zaznaczył także obowiązek przekazywania wiary, podkreślił znaczenie pokoleniowego „łańcucha świadectw” w przekazywaniu prawdy o Obliczu Jezusa, a Kościół wskazał jako „jedyny podmiot pamięci”.

Podziel się cytatem

- Za przykładem Natanaela trzeba wchodzić w żywy dialog z Jezusem Chrystusem, wtedy możliwe będzie szczere wyznanie wiary i prawdy – mówił bp Piotrowski.

Reklama

- Życzę wam wszystkim, aby mimo trwającej pandemii, kolejny rok katechetyczny, pod opieką Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej był owocny, a wszystko, co będzie miało nawet wielkość ziarenka gorczycy niech wam przyniesie owoc pełen satysfakcji – mówił biskup kielecki.

Prosił także, aby zachęcać dzieci i młodzież do powrotu na Eucharystię.

Po Mszy św. wykład dla katechetów wygłosił ks. dr Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Drohiczynie i współautor podręczników Wydawnictwa „Jedność”.

2020-08-24 17:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza a reforma szkolnictwa

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2017, str. 2-3

[ TEMATY ]

wywiad

katecheza

Archiwum

Ks. dr Paweł Płaczek

Ks. dr Paweł Płaczek

Z ks. dr. Pawłem Płaczkiem, dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej, rozmawia Julia A. Lewandowska

JULIA A. LEWANDOWSKA: – Przeżywamy 25-lecie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Jak podsumowuje Ksiądz Dyrektor dotychczasową pracę Wydziału Wychowania Katolickiego?

CZYTAJ DALEJ

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

2022-08-17 19:40

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

Bł. siostra Sancja Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 r. w Możdżanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Była najmłodszym dzieckiem Augustyna i Marianny z Dachalskich. Na chrzcie otrzymała imiona: Janina Ludwika. W 1919 r. Janina, po trzech latach nauki w szkole elementarnej, zaczęła uczęszczać do gimnazjum, a następnie do liceum humanistycznego w Ostrowie Wielkopolskim.

W 1922 r. przyjęła Pierwszą Komunię św., a rok później sakrament bierzmowania. Bardzo głęboko przeżyła święcenia kapłańskie swojego brata Eryka w 1927 r. Wtedy to miała wyznać od dawna pielęgnowane w swoim sercu pragnienie wstąpienia do zakonu. Rok później zdała egzamin dojrzałości. W 1929 r. rozpoczęła studia z zakresu filologii romańskiej na Uniwersytecie Poznańskim. W tym czasie dojrzewała w niej myśl, że Bóg powołuje ją do życia zakonnego. Widziało to także jej otoczenie, chociaż niektórzy, szczególnie rodzice, nie chcieli się z tą myślą pogodzić.

CZYTAJ DALEJ

Ślub na trasie pielgrzymki na Jasną Górę

2022-08-18 14:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Adobe Stock

Małgorzata Długosz i Jarosław Strycharz wzięli ślub na 40. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę. Małżeństwo pobłogosławił bp Leszek Leszkiewicz podczas Mszy św. w Zabawie, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny.

Małgorzata jest na tarnowskiej pielgrzymce po raz pierwszy, a Jarosław po raz drugi. Idą w grupie nr 16. „Czujemy wielką radość. Myślę, że te łaski, które spłyną na nas, umocnią nas jeszcze bardziej i będziemy dawać świadectwo” – mówi Jarosław. „Jestem szczęśliwa, że ślub był na pielgrzymce. Uroczystość była przepiękna. Przepełnia mnie radością i daje siłę. Wierzę, że Pan Bóg zawsze będzie z nami. Marzyłam o tym, aby pójść na pielgrzymkę, ale dotychczas nie było takiej możliwości. O ślubie na szlaku zdecydowaliśmy wspólnie” – dodaje Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję