Reklama

71. rocznica bitwy pod Starym Dzikowem i Oleszycami

Wolność krzyżami się mierzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Starym Dzikowie 15 września br. zorganizowano religijno-patriotyczną uroczystość w 71. rocznicę walk 21. Dywizji Piechoty Górskiej, dowodzonej przez gen. bryg. Józefa Kustronia na ziemi lubaczowskiej z niemieckimi oddziałami wojskowymi. Kronikarz niemieckiej 45. Dywizji Piechoty walki te nazywa „bitwą pod Oleszycami”, w której zginęło 7 oficerów oraz 117 podoficerów i szeregowych żołnierzy, a ok. 300 zostało rannych. Straty polskie były nieco mniejsze, ale w walce pod Ułazowem, w przysiółku Koziejówka (gm. Stary Dzików) zginął gen. J. Kustroń.
Padający deszcz nie wystraszył harcerzy Chorągwi Rzeszowskiej i lubaczowskiego Hufca ZHP, drużyny „Strzelca” z Lubaczowa, kombatantów z Tomaszowa Lubelskiego i Oleszyc, licznej grupy zaproszonych gości, nie licząc młodzieży Zespołu Szkół w Starym Dzikowie i Cewkowie wraz z nauczycielami, miejscowych władz i organizacji. Wszyscy oni przeszli do parafialnego kościoła, by uczestniczyć we Mszy św. Ołtarz otoczyły licznie poczty sztandarowe, a środek świątyni wypełniła wojskowa kompania honorowa z Jarosławia. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. prał. płk Marek Kwieciński, dziekan Inspektoratu Wojskowego Służby Zdrowia, proboszcz parafii przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, kapelan szpitala wojskowego w stolicy. Towarzyszyli mu proboszczowie: ks. Grzegorz Stankiewicz z Cewkowa i ks. Piotr Podborny z Starego Dzikowa oraz dziekan dekanatu szczebrzeszyńskiego, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Szczebrzeszynie ks. kan. Jerzy Kołtun.
„Na sztandarach «Bóg - Honor - Ojczyzna», w sercach żywy ogień, aby złożyć hołd młodego pokolenia obrońcom Ojczyzny, tym, którzy zginęli w walce z najeźdźcą oraz żyjącym żołnierzom - seniorom przy sztandarach, uczestniczącym w tej Eucharystii. Modlimy się w ich intencji i intencji umiłowanej Polski” - powiedział proboszcz ks. P. Podborny.
W homilii gość z Warszawy, ks. prał. M. Kwieciński ukazał bohaterską postawę ok. 3,5 do 4 tys. żołnierzy 21. DPG, którzy przebijali się w kierunku Lwowa i walczyli z kilkunastotysięczną, lepiej wyposażoną i uzbrojoną dywizją niemiecką. Walczyli z wrogiem pod Dachnowem, Futorami, Oleszycami, Zabiałą, Uszkowcami, Starym i Nowym Dzikowem, Cewkowem, Moszczenicą, Ułazowem w dniach 15-16 września 1939 r. W czasie odwrotu gen. J. Kustroń z 200-osobowym oddziałem wpadł w zasadzkę i zginął od kul z serii cekaemu. Pochowany został przy cerkwi w Ułazowie. Zwracając się do harcerzy i uczniów Ksiądz Prałat powiedział: „Wy przyjmujecie dzisiaj wiktoriańską spuściznę narodu minionych wieków, wojen, klęsk i zwycięstw. Patrzcie więc, na byłych żołnierzy: poległych i kombatantów, aby uczyć się od nich miłości Ojczyzny. Powinniście przyjąć od ducha starszych postawę patriotyzmu, ukochania polskiej ziemi, pracowitości i nade wszystko umiłowania Boga”. Apelował do kombatantów, by przekazali historię swojego życia i walki następcom i nie zabierali jej do grobu: „To Wy jesteście pomnikami Historii Żołnierza Polskiego. Wy jesteście słupami granicznymi niepodległego państwa. Wasi bracia przelali krew i oddali życie za Ojczyznę, bo «Wolność krzyżami się mierzy». W pielgrzymce wiary idziemy drogą poprzedników, świadków historii, bohaterów, świętych, którzy program życia znaleźli przy ojczyźnianym i kościelnym ołtarzu: w co mają wierzyć, jak żyć, postępować, za co oddać życie”. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że: „nie łatwo być Polakiem, ale warto być Polakiem. Polska - to imię nas wszystkich kosztuje. To imię wszystkich nas zobowiązuje”. Słowami poezji kaznodzieja prosił „nie depczcie przeszłości ołtarzy” i „daj nam Panie uprzątnąć dom rodzinny”, by Polska była rządzona przez mądrych ludzi.
Uczniowie Zespołu Szkół w Cewkowie przedstawili montaż słowno-muzyczny złożony z poezji i pieśni żołnierskich związanych z II wojną światową. Wzruszającym momentem było podejście harcerzy i junaków „Strzelca” do kombatantów, schylenie przed nimi głów i wręczenie dyplomów w podzięce za obronę Ojczyzny i wywalczenie wolności i niepodległości.
Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu, przy zbiorowej mogile poległych oficerów i żołnierzy 21. DPG pod Starym Dzikowem w walkach wrześniowych 1939 r. Kompania honorowa garnizonu Jarosław przeprowadziła apel poległych i oddała salwy. Starosta lubaczowski Józef Michalik w okolicznościowym wystąpieniu zauważył, że gen. Kustroń i jego podwładni dostarczają młodym wzorców, jak żyć i kochać Polskę. Podziękował kapłanom, nauczycielom, władzom samorządowym tej gminy za wzorowo prowadzoną pracę wychowawczą i patriotyczną. Wszystkim uczestnikom uroczystości i jej organizatorom podziękowała też wójt gminy Stary Dzików Aniela Hulak. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów na żołnierskiej mogile.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję