Reklama

Zasiać ziarno

To już tradycja - co roku w czasie ferii zimowych Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej zaprasza do siebie młodych ludzi, by na rekolekcjach dać im okazję do chwili zatrzymania oraz zastanowienia się nad osobistą relacją do Boga i bliźniego. - Po tegorocznym spotkaniu nadzieje mamy duże - nie ukrywa ks. Tadeusz Chlipała, rektor WSD.

Niedziela świdnicka 9/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje są szansą na rozbudzenie wiary przez młodych ludzi, na zapoznanie się z życiem seminaryjnym, przeżycie chwil skupienia i modlitwy, rozmowy z tymi, którzy już kroczą drogą powołania.
Tradycyjnie są dzielone na dwie tury: pierwsza, przeznaczona dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, studentów i młodzieży pracującej, odbywa się w „Domu Ziarna” w Świdnicy, a druga - dla gimnazjalistów - organizowana jest w Domu Rekolekcyjnym Caritas Diecezji Świdnickiej w Zagórzu Śląskim.
- 18 października 2010 r. w Watykanie papież Benedykt XVI napisał list apostolski do seminarzystów, w którym czytamy: „Na różne sposoby wielu myśli, że kapłaństwo nie jest «zawodem» na przyszłość, lecz raczej należy do przeszłości (...). Ludzie zawsze będą potrzebowali Boga, również w epoce dominacji techniki w świecie i globalizacji: Boga, który objawił się nam w Jezusie Chrystusie i gromadzi nas w Kościele powszechnym, abyśmy z Nim i przez Niego uczyli się prawdziwego życia. Byśmy mieli na uwadze i stosowali kryteria prawdziwego człowieczeństwa” - podkreśla ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny WSD i diecezjalny duszpasterz ds. powołań. - Kto chce zostać kapłanem, przede wszystkim musi być „Bożym” człowiekiem.
- Myśl Papieża wszystkich nas pobudza do jeszcze większego zatroskania o formację przyszłych kapłanów i o nowe powołania do służby w Kościele - dodaje ks. rektor Tadeusz Chlipała. - Dlatego tradycyjnie już zapraszamy młodzież męską do wzięcia udziału w rekolekcjach. Mają one na celu pomóc młodym ludziom doświadczyć obecności i miłości Boga oraz kształtować swoje charaktery, odkrywać piękno człowieczeństwa i pobudzać do rozeznawania powołania kapłańskiego i odważnego pójścia za głosem Chrystusa, który wzywa wielu do tej pięknej, ważnej i bardzo potrzebnej posługi.
W tym roku w rekolekcjach wzięło udział wielu chłopców.
- Cieszy nas liczba chętnych do wspólnego spotkania podczas rekolekcji. Tylko do Świdnicy przyjechało ich aż 60 - mówi rektor WSD. - Nie ukrywam, że wiążemy z nimi duże nadzieje. Liczymy na to, że mieli okazję do przemyślenia swojego przyszłego życia, że zastanowili się nad wyborem drogi, którą będą kroczyć. Być może udało nam się zasiać ziarno powołania, być może niektórzy z uczestników rekolekcji zechcą związać swoje życie z Kościołem.
Duchowni podkreślają, że Chrystus mówi do tych młodych, by żyli w radości dzieci Bożych; by cieszyli się każdym dniem danym im przez Pana. Wołanie Pana - powołanie - wygląda zawsze tak: „Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Tak: powołanie wymaga wyrzeczenia, ofiary. Jednak nie jest to ofiara pusta, pozbawiająca wszystkiego, dzięki tej ofierze otrzymuje się stokroć więcej.
Rekolekcje rozpoczynają się zwykle w piątek po południu, kończą zaś niedzielnym obiadem. Jest to swego rodzaju weekend spędzony z Bogiem; czas „wejścia w siebie”, odsunięcia na bok tego, co rozprasza, aby skupić się na tym, co w życiu najważniejsze - osobistej relacji z Ojcem. To okazja do odpowiedzi na pytania: czy odkryłem już mój własny, niepowtarzalny plan życia, zaproponowany przez Boga? Czy umiem realizować Jego wolę? Czy jestem otwarty na wszelkie natchnienia? Jak wygląda moje życie duchowe? Co mógłbym w nim zmienić, poprawić, tak aby przynosiło konkretne owoce? Dla wielu uczestników rekolekcje powołaniowe stwarzają możliwość pojednania z Bogiem, odnowieniem z Nim więzi, a nawet „przełomu w życiu”. Oprócz tego dają szansę spotkania ludzi pragnących poświęcić się tylko Ojcu, odwiedzenia miejsc, w których dojrzewają przyszli kapłani, zweryfikowania własnych opinii na temat księży, kleryków, seminarium. W końcu mogą zaowocować nowymi przyjaźniami i znajomościami - aby wspólnie kroczyć przez życie, wzajemnie się umacniając.
W przygotowanie rekolekcji włączyli się aktywnie alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.
- W czasie rekolekcji w „Domu Ziarna” podczas ćwiczeń duchowych młodzież miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem seminarium oraz z tym, jak żyją klerycy. Już pierwszego dnia mogli skorzystać ze spowiedzi św. oraz uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tadeusza Chlipały, rektora. Na zakończenie dnia obejrzeli film pt. „Miłosierdzie” - relacjonują alumni trzeciego roku.
W sobotę uczestniczyli w konferencji ascetycznej ks. Krzysztofa Iwaniszyna, ojca duchownego, oraz w pracy w grupach. Była również Msza św. oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. Po południu wykład poświęcony Liturgii Godzin wygłosił ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor.
- Po konwensatoriach i Nieszporach w kaplicy była trybuna duszpasterska. Wieczorem teatr seminaryjny wystawił sztukę pt. „Hiob”, a po nim była Droga Krzyżowa - dodają klerycy. - Ostatni dzień spotkania oscylował głównie wokół Eucharystii. Przewodniczył jej bp Adam Bałabuch.
- Każdy chrześcijanin, również młody człowiek, powinien dążyć do tego, aby być solą ziemi i światłem świata - mówił do młodych w homilii bp Adam Bałabuch. - Waszym zadaniem jest ulepszanie świata poprzez przykład życia.
Uczestnicy rekolekcji mogli spotkać się również z wyjątkowym gościem, który odwiedził diecezję świdnicką - bp. Antonim Dziemianko, sekretarzem Konferencji Episkopatu Białorusi i biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej. To było dla nich niezapomniane przeżycie.
- Większość uczestników spotkania stanowili lektorzy, którzy - jak podkreślali - przyjechali tu przede wszystkim na modlitwę - mówi ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny.
Alumni z kursu trzeciego udali się także do Zagórza Śląskiego, gdzie odbyła się druga tura rekolekcji dla młodzieży męskiej.
- Już pierwszego dnia rekolektanci mieli okazję do spowiedzi, była też adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza św. - relacjonują. - Następny dzień rozpoczął się od Jutrzni oraz konferencji ascetycznej ks. kan. Wiesława Rusina, ojca duchownego. Po pracy w grupach była trybuna, podczas której księża i klerycy odpowiadali na pytania młodzieży. Po południu miała miejsce Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Eucharystia. Przewodniczył jej bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki. W planie dnia były jeszcze uroczyste Nieszpory oraz wykład na temat Liturgii Godzin. Dzień zamknęły koncert zespołu „The Clouds” oraz Droga Krzyżowa.
Ostatni dzień rekolekcji oscylował wokół konwersatoriów oraz Mszy św., której przewodniczył ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny.
Dla kleryków rekolekcje to swego rodzaju praktyki pastoralne, w czasie których mają niepowtarzalną okazję, by spotkać młodych ludzi i podzielić się z nimi swoim doświadczeniem wiary, a jednocześnie, by w życiowych sytuacjach wykorzystać wiedzę zdobywaną na codziennych wykładach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Tytułowym bohaterem jego napisanej w języku katalońskim powieści był Blanquerna, który zmagając się z różnymi problemami i pokusami dąży do chrześcijańskiej doskonałości. Zostaje też papieżem i reformuje Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję