W kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na osiedlu Karpackim przed tłumnie zgromadzonym audytorium wystąpili znani w Polsce soliści: Beata Rybotycka, Ewa Uryga, Janusz Radek, Jacek Wójcicki i twórca muzyki oratorium Zbigniew Wodecki. Partiom solistów towarzyszył śpiew młodzieżowego chóru „Resonans con Tutti” oraz muzyka w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. O poetycką narrację oratorium zadbali artyści bielskiej sceny teatralnej: Maria Suprun i Kazimierz Czapla.
„Urbs amabilis” - miejsca uświęcone, zostało napisane dla Niepołomic. Dzieło opisuje historię małopolskiego miasta wplecioną w historię Polski. Bp Tadeusz Rakoczy w swoim słowie na rozpoczęcie festiwalu „Sacrum in Musica” podziękował organizatorom za kontynuowane przez 12 lat dzieło. Podkreślił także, że tegoroczna edycja jest szczególna ze względu na bezpośrednią bliskość z uroczystością beatyfikacji Jana Pawła II. - Wsłuchajmy się w harmonię głosów i instrumentów. W uważnym słuchaniu usłyszmy, jak przemawia do nas przez piękno Bóg, źródło tegoż piękna. Życzę, by przeżycia podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” przyczyniły się do pogłębienia naszych relacji z Bogiem i ludźmi. Niech wszechmocny Stwórca, który dał człowiekowi możliwość tworzenia i kontemplowania dźwięku pozwoli nam wszystkim pewnego dnia uczestniczyć w niebiańskim koncercie i tam ostatecznie zaznawać radości Bożej w całej pełni - powiedział bielsko-żywiecki Ordynariusz.
Prezydent Bieska-Białej podkreślił, że „Sacrum in Musica” należy do największych i najważniejszych przedsięwzięć muzycznych odbywających się w naszym mieście - To zarazem najbardziej zróżnicowany pod względem programowym bielski festiwal - dodał włodarz stolicy Podbeskidzia. Na program tegorocznej edycji festiwalu złożyło się pięć koncertów. 27 kwietnia w bielskim Domu Muzyki wystąpił jeden z najciekawszych interpretatorów i twórców muzyki jidysz - Andre Ochodlo przy akompaniamencie muzyków jazzowych. Następnego dnia w kościele luterańskim ciekawy repertuar przedstawił 22-osobowy chór prawosławny z Petersburga - „The Male Choir of St. Petersburg”. Z kolei gospelowy chór „Spirituals Singers Band” pojawił się 29 kwietnia w pallotyńskim kościele św. Andrzeja Boboli. Wraz z nim zaśpiewała wybitna sopranistka amerykańska, Gwendolyn Bradley.
12. edycję „Sacrum in Musica” zwieńczyło wydarzenie o międzynarodowej renomie. W stolicy Podbeskidzia wykonano słynną „Missa Flamenco”. To monumentalne dzieło o strukturze klasycznej mszy inspirowane andaluzyjskim folklorem flamenco zaprezentował Paco Peńa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu